Ознака: скратено работно време
Економија 19.01.21 | 13:51

Само ги подлажаа: Рестораните и кафулињата нема да работат до 23 часот

Министерот за здравство Венко Филипче објави на неговиот Фејсбук профил дека на денешната седница на Влада е усвоен предлогот угостителските објекти да работат до...

Економија 26.10.20 | 12:23

Засега со скратено работно време ќе бидат само угостителите

Ограничувањето на работното време до 23 часот засега ќе важи само за угостителските објекти, рече вицепремиетот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција....

Македонија 14.03.20 | 12:24

Обложувалниците ќе работат до 18 часот

Спортските обложувалници, согласно одлуката на Владата во врска со мерките за справување со состојбата со коронавирусот, ќе работат со скратено работно време од 7 до...

Свет 06.01.20 | 22:55

Работна недела од 4 дена, 6 часа на ден и повисоки плати за 70 отсто од вработените

Сана Марин, 34-годишната премиерка на Финска и една од најмладите шефови на влади во светот, во новогодишната порака им порача на граѓаните дека силата на Финска лежи...

Свет 26.09.19 | 13:43

Скратено работно време во германските компании

Скратено работно време е се повеќе присутно во германските компании во индустрискиот сектор, според студијата на економскиот институт Ифо од Минхен. Во производниот...