Ознака: сиромашни
Економија 11.06.21 | 09:09

ВМРО ДПМНЕ: Поскапувањето на цената на дизелот за четири денари е удар на Заев за најсиромашните

Зоран Заев трајно ќе ја покачи цената на дизелот за четири денари, за да покрие долгови и да има за тендери, сметаат од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. Ребалансот...

Калеидоскоп 03.05.21 | 20:55

Вашето име и презиме открива дали ќе бидете богати или сиромашни

Дали знаете дека вашето име и презиме може да го одреди вашиот животен пат? Можеби тоа е причината за слабата заработка. Од секоја буква се појавува број, и кога ќе ги...

Свет 15.04.21 | 16:19

Откако одлучи да не ги користи, Данска ќе ги даде вакцините на „Астра зенека“ на посиромашни земји

Данска размислува да ги дистрибуира вакцините против Ковид-19 на Астра Зенека на посиромашните земји откако ја стопира употребата поради загриженост за формирање на...

Свет 05.04.21 | 14:42

Во Италија уште еден милион сиромашни поради пандемијата

Од почетокот на пандемијата бројот на Италијанци кои се сметаат за сиромашни е зголемен за еден милион, пишува денеска весникот „Ил манифесто“, наведувајќи дека во...

Свет 26.02.21 | 22:05

Сиромашните во Мексико ставени на приоритетна листа за вакцинирање

Откако заврши вакцинацијата на медицинските работници и старите лица во Мексико, државата почна со масовна вакцинација на најсиромашните граѓани, иако здравствените...

Свет 09.12.20 | 16:48

За само едно од 10 лица во сиромашните земји ќе има достапна вакцина

Богатите земји акумулираат вакцини против Ковид-19 и секоја десетта личност во сиромашните ќе биде вакцинирана следната година, објави Алијансата за народни вакцини. Во...

Здравје 13.09.20 | 14:42

50 години бecплатно ги лекyвал cиpoмашните, сега целата земja го cлави како xepoj

Доктор Мохамед Машали беше познат како докторот кој целиот свој живот бесплатно ги лекyвал сиpoмашните пациенти. Цели 50 години овој доктор им помагал на сиpoмашните луѓе...

Калеидоскоп 22.02.20 | 13:52

Некогаш биле милионери, а сега примаат социјална помош

Крис и Денис Тудор Велан се запознале во далечната 1989 година. Во тој период двајцата работеле во еден трговски центар. Се заљубиле, се венчале и започнале бизнис кој...

Свет 21.02.20 | 14:00

Секој осми Австралиец живее под границата на сиромаштија

Повеќе од 3,2 милиони австралиски државјани, што претставува 13,6 отсто од населението, живеат под границата на сиромаштијата, што е најлошата стапка на сиромаштија меѓу...

Балкан 23.09.19 | 14:39

„Kокаинот на сиромашните“ се шири низ Грција, масовно убива луѓе и чини едно евро

Батериска киселина и метамфетамини се состојки на дрогата сиси која ја нарекуваат „кокаин на сиромашните“. Смртоносната мешавина се шири низ Грција затоа што е евтина. Во...

Балкан 19.09.19 | 21:12

Тијана има само една желба – да јаде

Марија Дојчиновиќ и нејзината 5 годишна ќерка Тијана Рамани од селото Горна Козница кај Сурдулица, се гладни како никој, а секој нов ден им носи нова неизвесност дали...

Скопје 13.05.19 | 14:33

16-годишниот Фисник Сулејмани е момчето кое доброволно го пакува лебот за сиромашните

На влезот на улицата „Џон Кенеди“ во општина Чаир двајца сопственици на една компанија покренаа хуманитарна акција. Делат бесплатен леб за сите оние кои немаат можност...