Ознака: симптоми
Здравје 01.06.21 | 12:10

Научници издвоија 10 симптоми на долг Ковид

Научни студии покажале дека секоја десетта личност заразена со Ковид-19 развива симптоми на долга манифестација на болеста, но формалните насоки за дијагностика за...

Здравје 17.05.21 | 23:25

Откриени нови симптоми на Ковис-19 кои најверојатно се поврзани со индискиот вид

Индија во моментов е најпогодена од коронавирусот, а лекарите од Бенгалуру (Карнатака, Индија) веруваат дека откриле неколку нови симптоми на инфекцијата, кои најверојатно...

Здравје 12.04.21 | 14:01

Солената пот кај децата укажува на можна појава на цистична фиброза, најчестата наследна болест

Цистична фиброза е автозомно рецесивно генетско заболување предизвикано од мутации во генот што кодира за ЦФ протеинот на трансмембранскиот регулатор за кондукција...

Здравје 11.04.21 | 08:21

Овие симптоми се показател дека се појавил тромб: Препознајте навреме дека во вашето тело се случува нешто опасно

Крвните згрутчувања се механизам на телото што предизвикува запирање на крварењето кога станува збор за мали ранички. Тие се појавуваат кога ќе се исечеме, по што, кога...

Здравје 10.04.21 | 07:59

Ова се симптоми кои предупредуваат за можен тромб по вакцинирањето

Згрутчувањето на крвта е редок, но несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“ што предизвика најмногу контроверзи во светски рамки. Дури и Европската агенција за...

Здравје 27.03.21 | 17:27

Откриен е најраниот симптом на корона што може да ви го спаси животот: Се јавува неколку дена пред сите други!

Ковид-19 е заразна болест што е потврдена кај повеќе од 30 милиони луѓе ширум светот. Иако многумина од нас ги имаат запаметено првите симптоми на оваа многу заразна болест,...

Здравје 24.03.21 | 13:07

Доколку ги имате, веднаш контактирајте го вашиот доктор: Зуење во ушите, вртоглавица и губиток на слух, се три нови симптоми на Ковид-19

Научниците од британскиот „Институт за национално здравје“ открија три нови симптоми на Ковид-19 кои досега не се појавувале кај пациентите, но од неодамна се сè почести,...

Здравје 18.03.21 | 22:16

ЕМА објави список на симптоми кои треба да се пријават на лекар веднаш по вакцинирањето со Астразенека

Астразенека е безбедна и ефикасна. Одлуката беше донесена денес на вонредна седница на Комисијата за проценка на ризик на фармаковигиланцата (PRAC) при Европската агенција...

Здравје 16.03.21 | 10:30

Истражување: Кои се симптомите на британската мутација и зошто е опасна за децата и младите

Симптомите на позаразнaтa, „британскa“ мутација на корона вирус, се нешто поразлични од претходно доминантната варијанта, покажува студијата на Националното биро за...

Здравје 28.02.21 | 08:23

Ова се клучните симптоми на британската мутација според кои се разликува од оригиналниот вирус

Постојат суптилни разлики помеѓу симптомите на новиот сој на коронавирусот (британскиот) и оригиналната верзија на коронавирусот. Според најновите податоци, симптомите...

Здравје 16.02.21 | 11:32

Необични симптоми кои укажуваат дека можеби сте го прележале корона вирусот

Престижното медицинско списание „Лансет“ објави збирни резултати од студии за последиците на корона вирусот, а во анализата се наведуваат и симптоми кои луѓето излекувани...

Здравје 30.01.21 | 08:49

Ова се клучните симптоми на британскиот сој според кој се разликува од оригиналниот

Постојат суптилни разлики помеѓу симптомите на новиот сој на коронавирусот (британскиот) и оригиналната верзија на коронавирусот. Според најновите податоци, симптомите...

Здравје 24.01.21 | 20:02

Еден симптом е клучна разлика меѓу стариот и новиот коронавирус

Британски научници истакнаа дека е од клучно значење што е можно побрзо да се препознаат симптомите на зараза со новата мутација на коронавирусот, која брзо се шири...

Здравје 20.12.20 | 14:54

Нов симптом на ковид, се појавува само кај жените

Бројот на луѓе ширум светот кои страдаат од симптоми на ковид е алармантен, а друг, карактеристичен за жените, сега се приклучи на списокот на сè подолги симптоми. Хроничен...

Здравје 05.12.20 | 22:35

Кога е безбедно да се гледате со други луѓе ако сте имале Ковид: Оваа грешка ја прават многумина

Сте се разболеле од Ковид-19, но и најмалите симптоми почнуваат да исчезнуваат, поминуваат неколку дена и почнувате да се чувствувате подобро. Се поставува прашањето...

Здравје 01.12.20 | 15:30

Истражување: Асимптоматските случаи имаат поголема концентрација на вирус отколку тие со симптоми

Турски научници откриле дека количината на вируси САРС-КоВ-2 во телото на асимптоматски пациенти е поголема отколку кај пациентите со симптоми. Според нив, ова фундаментално...

Здравје 16.11.20 | 08:52

Излекуваните од ковид имаат симптоми и седум недели отпосле, еве што им се случува

Повеќе од две третини од излечените пациенти кои биле хоспитализирани поради инфекцијата, имаат долготрајни симптоми и седум недели подоцна, покажува новото истражување. Извештаите...

Здравје 06.11.20 | 10:03

Ако ги имате овие три симптоми немате настинка, имате ковид-19

Британската докторка Сара Џарвис тврди дека три симптоми укажуваат на ковид-19 и затоа е неопходно тестирање. Тие три симптоми, наводно, го разликуваат обичниот од вирусот...

Калеидоскоп 21.10.20 | 09:59

Меланија Трамп сè уште кашла

Првата дама на САД Меланија Трамп го откажа своето патување на предизборниот митинг во Пенсилванија поради „упорната кашлица“, каде што требаше да му се придружи на...

Здравје 18.10.20 | 09:27

Вака се започнува: Симптомите на коронавирусот најчесто се јавуваат по овој редослед

Истражувањето од Универзитетот во Јужна Калифорнија успеа да утврди дека симптомите на Ковид-19 често започнуваат по одреден редослед. Ова откритие може да им помогне...