Ознака: Шведска и Финска
Свет 28.02.23 | 09:28

Финска нема да ја чека Шведска за влезот во НАТО

Во Парламентот на Финска денеска ќе се одржи завршната расправа за приклучување во НАТО и однапред ќе се гласа со цел што побрзо земјата да влезе во таа воена алијанса,...

Свет 16.02.23 | 13:37

Столтенберг во Анкара: Шведска и Финска веднаш треба да се интегрираат во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во Анкара упати апел „веднаш“ да се интегрираат Шведска и Финска во Северноатлантската алијансата. Сега е време...

Свет 26.12.22 | 13:44

Столтенберг не очекува Турција да ги блокира Шведска и Финска во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју за германската агенција ДПА изјави дека очекува Шведска и Финска официјално да се приклучат на НАТО во 2023...

Свет 08.11.22 | 20:21

Ердоган најави нов состанок за прием на Шведска и Финска во НАТО

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска во Анкара, по средбата со новиот премиер на Шведска, Улф Кристерсон, кој дојде да се заложи за одобрување за прием...

Македонија 27.07.22 | 13:30

Македонското Собрание го ратификуваше протоколот за прием на Шведска и Финска во НАТО

Собранието денеска на 82. седница со 103 гласа „за“ и два „против“ ги ратификуваше протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска во НАТО. Македонскиот...

Македонија 26.07.22 | 08:16

Почнува ратификацијата за приемот на Шведка и Финска во НАТО

Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Кралството Шведска и Предлогот на законот за ратификација...

Балкан 18.07.22 | 19:30

Ништо не е готово: Ердоган пак се закани со вето за Шведска и Финска

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган повторно се закани дела ќе го блокира пристапот на Шведска и Финска во НАТО, ако Стокхолм и Хелсинки не ги исполнат барањата...

Свет 05.07.22 | 08:37

Шведска и на Финска чекор поблиску до НАТО

Земјите-членки на НАТО денеска во Брисел ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за членството на Шведска и на Финска. Шведската министерка за надворешни работи...

Свет 05.07.22 | 08:18

Земјите-членки на НАТО ќе ги потпишат пристапни протоколи за Шведска и Финска

Земјите-членки на НАТО денеска во Брисел ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за членството на Шведска и на Финска. Шведската министерка за надворешни работи...

Свет 30.06.22 | 08:01

Путин: Ќе одговориме на влезот на Финска и Шведска во НАТО

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, кажа претседателот на државата, Владимир Путин. Доколку НАТО воспостави своја инфраструктура во Финска и Шведска,...

Свет 25.05.22 | 08:09

Шведска и Финска ќе бидат на самитот на НАТО иако не се членки

Шведска и Финска, кои минатата недела ги поднесоа своите официјални кандидатури за членство во НАТО, ќе присуствуваат на самитот на Алијансата во Мадрид во јуни, изјави...