Ознака: шпионажа
Македонија 24.11.20 | 13:01

Дипломати на Турција во земјава шпионирале турски и македонски граѓани во Македонија

Документите на турската влада што ги добила невладината организација „Нордик монитор“ покажуваат дека турски дипломати во Скопје шпионирале критичари на претседателот...

Свет 17.08.20 | 15:24

Трамп: САД не ја сакаат опремата на „Хуавеи“

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во понеделникот инсистираше на тоа дека земјата „не сака“ да ја користи опремата на „Хуавеи“ заради ризици од шпионирање. Трамп...

Свет 11.08.20 | 13:48

Иран осуди 2 лица за шпионирање за Велика Британија, Германија и Израел

Иранските власти осудија две лица под обвиненија за шпионажа, објави во вторникот портпаролот на иранското судство, Голамхосин Есмаили, пренесува Алџезаира. Едно лице...

Свет 14.07.20 | 14:35

Велика Британија забрани употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Велика Британија ќе започне со спроведување на забраната за мрежите Хуавеј 5Г во земјата кон крајот на 2020 година, изјави секретарот за култура Оливер Дауден пред пратениците...

Свет 19.06.20 | 09:34

Кина ги обвини уапсените Канаѓани за шпионажа

Кинеските обвинители во петокот соопштија дека двајцата Канаѓани кои биле приведени во 2018 година се обвинети за шпионажа. Поранешниот дипломат Мајкл Ковриг и кинескиот...

Вести 15.06.20 | 15:26

САД „се налутија“ поради пресудата на рускиот суд за случајот Велан

Државниот секретар на Соединетите држави, Мајкл Помпео, во понеделникот ја осуди пресудата на рускиот суд во кој беше осуден поранешниот американски маринец Пол Велан,...

Свет 15.06.20 | 12:43

Русија осуди поранешен американски маринец за шпионажа

Американскиот државјанин и поранешен маринец во војската на САД, Пол Велан, е осуден на 16 години затвор под обвинение за шпионажа од страна на руски суд, изјави во понеделникот...

Свет 15.04.19 | 12:38

Еквадорскиот претседател го обвини Асанж за шпионажа

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече...