Ознака: Шкотска
Фудбал 13.07.21 | 10:28

Благодарност што ја победи Англија: Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на Шкотска

Шкотскиот весник „Национал“ објави предлог до британскипт ремиер, Борис Џонсон, селекторот на италијанската репрезентација Роберто Манчини да биде прогласен за почесен...

Свет 30.06.21 | 23:12

Шкотска регистрира околу 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со ЕУРО 2020

Шкотските власти пријавија речиси 2.000 случаи на корона вирус поврзани со гледање на натпреварите на Европското првенство на стадионот во Глазгов, како и на јавни собиiри,...

Фудбал 18.06.21 | 23:20

Aнглија и Шкотска одиграа без голови

Репрезентациите на Англија и Шкотска си ги одмерија силите во Лондон по врнежливо време. Првото полувреме, шкотските фудбалери настапија офанзивно и како да застанаа...

Фудбал 18.06.21 | 21:14

Тепачка на хулигани во Лондон, летаа тупаници

Големиот ривалитет кој постои помеѓу Англија и Шкотска кулминираше со тепачка на улиците на Лондон пред дуелот од второто коло од Европското првенство. Се појави снимка...

Свет 06.04.21 | 18:47

Шкотланѓаните ќе добиваат по два теста за Ковид-19 неделно

Шкотланѓаните ќе можат да добијат тестови за коронавирус двапати неделно, најави шкотската премиерка Никола Старџен, јави ДПА. Шкотска ја воведе програмата за тестирање...

Свет 27.01.21 | 09:14

По најавата за независност на Шкотка, Велика Британија соочена со политичка криза

Велика Британија, соочена со планот на водечката шкотска партија да одржи нов референдум за независност на Шкотска, на кој владата во Лондон остро се спротивставува,...

Свет 04.01.21 | 12:35

Нов „локдаун“ во Шкотска до пролет

Цела Шкотска од денеска е повторно затворена поради епидемијата на коронавирусот и најверојатно ќе остане така се до пролет, објави весникот Тајмс. Шкотската премиерка...

Свет 01.01.21 | 22:43

Шкотска не се сложува со Лондон: Премиерката објави-Шкотска наскоро се враќа во ЕУ, оставете ги светлата запалени

Ова е неверојатен момент за оваа земја. Имаме своја слобода, и треба максимално да ја искористиме. Ова се зборовите на британскиот премиер Борис Џонсон во својата новогодишна...

Свет 16.12.20 | 08:46

Велика Британија излезе од ЕУ, но Шкотска излегува од Велика Британија?

Во Шкотска, приврзаниците на отцепување од Велика Британија веќе се мнозинство – тоа го покажуваат 16 последователни анкети спроведени од почетокот на јуни до почетокот...

Свет 30.11.20 | 12:05

Британија излезе од ЕУ, но дали Штотска ќе излезе од Британија?

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска не ја исклучи можноста за нов референдум за независност следната година, велејќи дека би сакала да ги види граѓаните како...

Интима 24.11.20 | 23:59

Во Шкотска улошките станаа бесплатни

Шкотска стана првата земја во која улошките и сите интимни средства за жената станаа бесплатни. Со кампањата справување со „менструалната сиромаштија“, Шкотска е...

Свет 02.09.20 | 09:21

Шкотска забрани собири и по куќи

Шкотските власти од денеска забранија собири во куќи во Глазгов и два блиски окрузи поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус. Од полноќ, 800.000 жители...

Калеидоскоп 30.08.20 | 11:21

Ова е најскапата овца во светот, продадена е за речиси половина милион долари

На аукција во Шкотска оваа недела, овцата „Двоен дијамант“ (Double Diamond) се продаде за 490.000 долари со што станаа најскапата овца во светот. Јагнето, наречено Двоен дијамант,...

Калеидоскоп 02.07.20 | 16:30

Маските стануваат задолжителни во Шкотска

Премиерот на Шкотска, Никола Стерџон најави дека во земјата од 10 јули ќе биде задолжително да се носат маски во продавниците, додека ограничувањата за патување за забава...

Свет 02.02.20 | 11:02

Туск: Брисел чувствува емпатија за приклучување на Шкотска кон ЕУ

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, вели дека Брисел чувствува „емпатија“ кон независна Шкотска која сака да влезе во Европската унија. Никол...

Свет 30.01.20 | 10:42

Шкотскиот Парламент гласа за подршка за нов референдум за независност

Владиниот предлог за добивање надлежности за спроведување нов референдум за независност на Шкотска е подржан од парламентот, соопшти весникот „Нешенел“. Мнозинството...

Свет 30.01.20 | 10:04

Не се откажува од него: Шкотска и по Брегзит ќе го вее знамето на ЕУ на Парламентот

Знамето на Европската унија ќе продолжи да се вее од зградата на шкотскиот Парламент по Брегзит. По жестоката расправа, членовите на Регионалното собрание на Единбург...

Свет 15.12.19 | 11:32

Старџен: Џонсон не може да ја задржи Шкотска против нејзината волја

Шкотската премиерка Никола Старџен го предупреди британскиот премиер Борис Џонсон дека не може да ја задржи Шкотска во Обединетото кралство против волјата на земјата,...

Свет 14.12.19 | 18:45

Шкотска бара независност

Борис Џонсон во разговор со шкотската премиерка, категорично го отфрлил нејзиното барање Шкотска да се одвои од Обединетото Кралство. Борис Џонсон нема право да одлучува...

Свет 14.12.19 | 11:55

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се...