Ознака: шар планина
Македонија 03.05.23 | 08:00

Националниот парк и планинарските клубови во мај и јуни со акции за собирање отпадоци на Шар Планина

Првомајските излети во природа резултираа со оставен смет од излетниците на подрачјата на националниот парк Шар Планина, а освен денешното расчистување од установата...

Македонија 31.03.23 | 10:31

Националниот парк Шар Планина доби план за управување

Националниот парк Шар Планина состави План за управување со заштитеното планинско подрачје во периодот од 2022 до 2031 година, кој оваа недела беше одобрен од Управниот...

Македонија 29.03.23 | 16:34

Одобрен планот за управување со Националниот парк „Шар Планина“ за периодот 2022-2031

По долготрајни, но плодотворни консултации на експертско ниво, донесен и одобрен е Планот за управување со Националниот парк „Шар Планина“, за периодот 2022-2031 година. Во...

Македонија 21.03.23 | 09:06

Се забранува користењето ратраци за скијачки тури на Шар Планина

Директорот на Националниот парк „Шар Планина“, Ибрахим Дехари донел одлука со која се забранува организирање на туристички активности – скијачки тури со ратрак...

Црна хроника 08.01.23 | 19:12

ЦУК: Изгаснат едниот крак од пожарот над Теарце, другиот се уште активен, но со помал интензитет

Целосно е изгаснат едниот крак од шумскиот пожар над селото Теарце во Националниот парк „Шар Планина“, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Другиот дел од...

Балкан 03.01.23 | 15:00

Британски дипломат се лизнал и паднал од карпа на Шар Планина, го спасувал КФОР

Горската служба за спасување на Косово спасувала британски дипломат, кој е повреден на Шар Планина. Како што пишува албански „Телеграфи“, повик за помош е примен во...

Економија 04.10.22 | 15:16

Се раскинуваат договорите за концесија за седум мали хидроцентрали во НП Шар Планина

На иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини денеска на владина седница беше усвоена информацијата во врска со статусот на...

Економија 21.09.22 | 21:48

Нуредини: Ќе раскинеме 5-7 договори дадени во минатото за Шар Планина

Прогласувањето на планината Шара за национален парк веќе ја ограничува Владата во давањето концесии за малите хидроцентрали. Во емисијата „10 минути“ на ТВ21, министерот...

Калеидоскоп 24.06.22 | 13:16

Делумната забрана за движење не се однесува за Водно, Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина

Делумната забрана за движење не се однесува за Парк шумата Водно и Националните паркови Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина, објасни Стојачне Ангелов, директор...

Црна хроника 30.01.22 | 19:20

Спаувачката акција на Шар Планина со среќен крај: Пронајдени повредените планинари

Успешно се пронајдени и спасувани планинарите од страна на Екипите за брз одговор за спасување од планина при Дирекцијата за заштита и спасување. Еден од планинарите...

Македонија 15.01.22 | 15:11

Свлечишта, одрони од камења и земја на Шар Планина: Пределот кон Бањиче небезбеден за пешаците и возачите

Свлечишта, одрони од камења и земја струполени на коловозот, навалени потпорни ѕидови. Ваква е сликата во подножјето на Шар Планина долж сообраќајницата, која води кон...

Македонија 01.10.21 | 16:55

Шар Планина освоена

Бонус: Сега е „Kodra e diellit“: Власта го смени името и на Попова Шапка

Македонија 04.08.21 | 13:30

Се креира нова јавна установа за управување и заштита на Националниот парк Шар Планина

На 92. седница на Владата е донесена одлука за основање на Јавна установа за управување и заштита на Националниот парк Шар Планина. Со донесувањето на оваа одлука треба...

Македонија 26.07.21 | 22:47

На Шар Планина овредени и изгубени планинари од Чешка

Спасувачка драма со среќен крај на Шар Планина. Во Регионалниот центар за управување со кризи во Тетово попладнево во 18.30 часот, пристигнал повик од чешки планинар на...

Македонија 07.07.21 | 16:24

ДУИ ќе ставале крај на дивеењето на Шар Планина

Новиот закон гарантира дека нови мали хидроцентрали нема да никнат, а концесиите за кои Владата дала амин ќе се укинат. Дел од инвеститорите немаат проблем за спогодбен...

Македонија 22.04.21 | 16:36

Пратениците од опозицијата и од владејачкото мнозинство се согласија Шар Планина да се прогласи за Национален парк

Собранието го заврши општиот претрес по Предлог-законот дел од Шар Планина да се прогласи за Национален парк, во прво читање, во рамките на 39 седница. Гласањето ќе биде...

Калеидоскоп 03.03.21 | 12:05

Шар Планина пред прогласување на национален парк

На вчерашната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк, подготвен од Министерството за животна...

Македонија 02.03.21 | 20:26

Владата го одобри Предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк

На денешната седница е утврден текстот на Предлог законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк, подготвен од Министерството за животна средина и...

Калеидоскоп 04.10.20 | 21:52

Падна првиот снег за годинава во Македонија

Прв снег веќе има на високите предели и врвови на Шар Планина, информираат планинарите кои викендов го посетија овој масив. Зија Јонузовски од планинарскиот клуб „Аргентус...

Црна хроника 20.07.20 | 15:52

На Шара има сеча на дрва: Планинарите бараат да се стопира уништувањето на шумското богатство

Тетовските планинари објавија фотографии со исечени дрвја во месноста Јелак на Шар Планина. Се сомневаат дека сечата е нелегална, поради што апелираат да се стопира...