Ознака: шар планина
Калеидоскоп 05.05.20 | 16:05

Владата ја прогласи Шар Планина за национален парк, а Осоговските планини за заштитен предел

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека на денешната седница на Владата на беа усвоени иницијативите за заштита на две подрачја во нашата...

Црна хроника 16.02.20 | 16:30

Безживотното тело пронајдено на врвот Кобилица на тешко пристапен терен

Машко безживотно тело претпладнево е пронајдено на Шар Планина по што полициски службеници од Тетово со  хеликоптер заминале до местото за да направат увид. Според...

Црна хроника 16.02.20 | 13:55

Пронајдено безживотно тело на Шар Планина

Пронајдено е машко безживотно тело во Шар Планина, објави ТВ21. Телото е пронајдено од планинар кој случајот веднаш го пријавил во полиција. Од тетовската полиција за...

Македонија 03.02.20 | 19:27

Екологистите бараат од Заев да не го кочи прогласувањето на Шар Планина за Национален парк

Екологистите бараат од Заев да не го саботира прогласувањето на Шар планина за Национален парк. Движењето „Еко герила“ ја смета изјавата на поранешниот премиер Заев...

Здравје 07.01.20 | 19:36

Попова Шапка полна со ѓубре: Повелете скијачи и останати љубители на планината, туристичкиот бисер претворен во депонија

На социјалните мрежи се појавија фотографии од ѓубре кое ја претвора Шар Планина во депонија. Ова не е прв пат, овој туристички бисер кој со години наназад е запуштен...

Црна хроника 29.10.19 | 21:53

Снимени како палат оган во Маврово, слободно си заминуваат

Снимка на која се гледа како непознати луѓе подметнуваат пожар била доставена до редакцијата на „Канал 5“. Очевидци за телевизијата изјавиле дека на терен нема никој...

Црна хроника 28.10.19 | 12:45

Правел скара на Шар Палнина, огнот брзо се раширил

Тетовската полиција лишила од слобода 44-годишник од градот кој на Шар Планина при подготовка да направи скара, запалил оган што се проширил, па изгорела поголема површина...

Сервиси 15.10.19 | 11:39

Дел од Шар Планина соголен од неконтролирана сеча

На Шар Планина се сечат илјадници дрва, алармира алпинистот и фотограф од селото Бозовце, Шахин Фазлија. Тој речиси секоја недела оди на една туристичка локација во...

Црна хроника 20.08.19 | 12:38

Дефект, па влошена состојба: Браќа од Скопје доживеаја драма на Шар Планина

Двајца браќа од Скопје кои со мотоцикли вчера тргнале да се искачуваат на Титов врв, но заталкале на Шар Планина, ноќеска се спасени од полициски службаници од станицата...

Калеидоскоп 27.07.19 | 10:57

Погледнете како изгледа блиска средба со мечки: Двајца велосипедисти на Шар планина вешто се извлекле

Овие двајца момци доживеале едно необично искуство на Шар Планина. Имено, додека ги возеле своите велосипеди, на само неколку метри од нив се појавуваат две мечки. Тие...

Балкан 26.01.19 | 18:22

Косовски заменик-министер загина во лавина на Шар Планина

Заменикот министер за дијаспора нна Косово, Ариан Даци, загина во лавина во Брезовица, јавуваат приштински медиуми на албански јазик. Несреќатата се случича во близина...

Балкан 31.12.18 | 12:28

Германски турист спасен од смрзнување на Шар Планина

Германски државјанин се загубил вчера во околината на месноста и скијашкиот центар Брезовица на косовската страна од Шар Планина, каде што излегол да се скија, но заскитал...