Ознака: сезонски грип
Здравје 15.09.20 | 10:51

Поразително: Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија...

Македонија 09.08.20 | 10:07

Филипче ги повикува граѓаните да се вакцинираат против сезонски грип

Министерот за здравство Венко Филипче уште еднаш ги повика граѓаните масовно да се вакцинираат против сезонски грип за да се избегнат компикациите кои можат да настанат...

Здравје 07.08.20 | 22:00

Докторите предупредуваат: Короната и сезонскиот грип сигурно ќе се спојат, овој зимски месец е најкритичен

Со доаѓањето на есента, и посебно на зимата, лекарите предупредуваат на двојна опасност.Од една страна ќе ја имаме короната која сигурно нема да исчезне, а од друга страна...

Здравје 07.08.20 | 10:15

Симптоми кои може да помогнат да го разликуваме Ковид-19 од сезонскиот грип

Корона вирусот, како ретко која болест го фати светот неподготвен и целосно изненаден од неговото однесување. Не само што со неверојатна брзина се прошири во сите делови...

Здравје 24.07.20 | 22:19

Докторите советуваат вакцинација за да не се помешаат сезонскиот грип и корона вирусот

Лекарите советуваат дека во есенскиот и зимскиот период треба да се биде особено внимателен бидејќи доаѓа и сезонскиот грип од кој најпогодени се постарите и хроничните...

Здравје 14.05.20 | 12:16

Епидемијата е под контрола, можно е да се влоши состојбата со отворање на границите и сезонскиот грип, смета Филипче

Епидемијата е под контрола, но состојбата може да се влоши со отворање на границите и со појавата на сезонски грип, смета министерот за здравство Венко Филипче. За 10...

Здравје 19.02.20 | 09:44

Нема вонреден распуст поради грипот, ученици и наставници се болни, училниците празни

Сезонскиот грип продолжува да ги празни училиштата низ државава. Се разболуваат ученици што не го прележале грипот. Но, како што тврдат родители, многумина од оздравените...

Здравје 22.11.19 | 08:20

Каде да се обратите за бесплатната вакцина против сезонски грип

Бесплатно вакцинирање против сезонски грип, со кое се опфатени постари лица на возраст над 65 години, бремени жени, деца на возраст од шест месеци до пет години и хронично...

Здравје 09.11.19 | 13:50

На 22 номври почнува вакцинацијата против сезонски грип

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 22-ри ноември. Од таму информираат дека се набавени 28.000 бесплатни вакцини...