Ознака: северномакедонски
Македонија 10.09.21 | 14:48

Не даваат да биде „северномакедонска“: Македонците во Австралија жестоко ја бранат македонската телевизиска програма

Советот на македонски заедници во Австралија испрати отворено писмо до генералниот менаџер на „Канал 31“ Шејн Данлоп, по повод информациите дека австралиската телевизија...

Македонија 01.09.21 | 11:38

Северномакедонштина во хрватски „Кој сака да биде милионер“

Вп оследната епизода на хрватскиот „Кој сака да биде милионер“ се најде и „северномакедонска“, забележаа од „Оффнет“. Прашањето е чија државна химна се вика „Европа“....

Балкан 12.07.21 | 11:06

Првиот говор на Трифонов понижувачки за Македонците: Ќе понесеме северномакедонски астронаут во вселената

Лидерот на Има таков народ Слави Трифонов најави формирање на влада. Иако резултатите не се јасни и со ГЕРБ си дишат во врат, тој го прочита целиот состав на неговиот...

Македонија 01.07.21 | 14:09

Османи: Португалија се извини за лапсусот „северномакедонски јазик“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес конференција изјави дека и натаму останува предлогот прашањето за јазикот да се реши со две унилатерални...

Македонија 12.04.21 | 13:24

Три години по Преспанскиот: Полека, но сигурно станавме „северномакедонци“, а за тоа никој ништо не зборува

Уште некој дека во јуни 2018, по потпишувањето на Преспанскиот договор, македонското Министерство за надворешни работи објави упатство со кое новинарите беа љубезно...

Македонија 05.12.20 | 13:20

Заев: Се преговара за придавката „македонски“, нема „македонска историја“, туку „историја на Македонија“

Премиерот Зоран Заев во своето гостување за Радио 77 призна дека со Бугарија се преговара за придавката македонски и дека бугарската страна инсистира таа да не се користи...

Македонија 12.10.20 | 20:57

Пендаровски стана „северномакедонски“, од кабинет се правдаат дека „таква е граматиката“

За време на посетата на Словачка, македонскиот претседател Стево Пендаровски во книга на впечатоци напишал поздравна порака над објаснувањето на домаќините дека тој...

Македонија 02.04.20 | 09:43

Сопругот на Дескоска со свои теории: Северномакедонски е реалноста, не македонски

Најважно е дека северномакедонското знаме се вее на јарболот. Сè друго ќе помине. Вака професорот на Правниот факултет „Јустинијан Први“, воедно и сопруг на министрката...

Економија 21.01.20 | 14:41

Силјановска Давкова: Не знам дали буреков го месел Николовски или Димковски, ама трошките македонство од Преспанската маса ги истресоа на земја

Не знам дали политичкиов бурек во Берлин го месел бившиот министер за земјоделство и шумарство, Љупчо Николовски, или сегашниов, Трајан Димковски, ама знам дека и трошките...

Економија 21.01.20 | 09:13

Ни име, ни датум, ни ајвар, ни вино, но затоа: Северномакедонскa кујна и традиционално виткање кичма

Ниту прв идентитетски бетон ниту последен, но секогаш исто се заглавува во грлото како недоџвакано залче. Овојпат ни доаѓа од Берлин, од саемот за исхрана и производствени...

Македонија 12.09.19 | 21:20

„Северномакедонски јазик“ – техничката грешка на Сугарески

Направена е техничка грешка на службите при преведувањето на огласот објавен во март годинава, се вели во реакцијата на Министерството за транспорт и врски на текстот...

Македонија 12.09.19 | 11:13

Милчин: Што е бре ова?! Има ли крај на понижувањата во земјата Будалија?

Во документ од Министерството за транспорт и врски наместо македонски јазик се споменува „северномакедонски“. Ниту министерот Горан Сугарески, ниту било кој друг...

Македонија 12.09.19 | 09:00

Се прекрши сопругот на Дескоска: Професорот им честита на северномакедонските фудбалери

Професорот Тони Дескоски, сопруг на министерката за правда Рената Дескска, кој беше дел од македонскиот правен тим кој во 2011 година го доби процесот по грчката тужба...

Твитови 11.09.19 | 11:45

Сугаре да ни објасни каков е овој јазик

Сугаре да објасни каков е тој North Macedonian Language и по што се разликува од Macedonian Language во истата реченица. #ИдентитетБетон pic.twitter.com/rWHqk1fJ9g — Wicked Mrchatina (@Mrchatina) September 11, 2019

Македонија 26.08.19 | 14:55

Кој лажеше за „Северни Македонци“, „Република“ или Димитров, министерот „северномакедонски“?

Лажна вест е дека ќе го изгубиме идентитетот кога ќе го смениме името на државата! Лажна вест од извртените глави на вмровците е дека ќе станеме Северномакедонци, а владата...

Македонија 10.07.19 | 19:43

Заев за изјавата на Борисов: Испратена е нота, тоа е беше само ненамерна грешка

Прашан дали ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Сараево, каде тој говори за „северноамакедонски политичар“ и „северномакедонски претседател“,...

Македонија 17.06.19 | 21:47

Македонците ги победија Северномакедонците на РТВ Словенија

Македонскиот активист од Словенија Андреј Дочински ја натера националната телевизија на Словенија да се извини што ги нарекува македонските спортисти Северномакедонци...

Македонија 23.04.19 | 00:03

Тони Дескоски: Северномакедонци за навек

Топката што веќе почнала да се тркала низ брдото никој не очекува дека кога ќе стигне до дното на тешката планината на нашиот идентитет, ќе се стопи и ќе исчезне. Напротив....

Македонија 03.04.19 | 12:49

За „Тајм“ премиерот, сепак, ни е северномакедонски

Политичката дистрибуција на придавките сѐ позивесно ќе остане на хартија во упатството на МНР издадено за странските и за домашните новинари. Додека светот ни се обраќа...