Ознака: сексуално образование
Македонија 17.07.21 | 18:12

МОН за сексуалното образование: Родителите да бидат смирени, се што работиме е максимално транспарентно

Министерството за образование и наука демантира каква било поврзаност на фотографиите и содржини кои деновиве кружат на социјалните мрежи, со сеопфатното сексуално...

Македонија 17.07.21 | 16:00

Тасевски: Ако е ова точно, тоа е вовед во прифаќање на педофилијата

Сашо Тасевски објави документ во кој е наведено дека со воведувањето на сексуалното образование во училиштата децата од четврто одделение ќе треба да стекнат знаење...

Македонија 16.07.21 | 18:48

Мајка обвинува за притисоци поради најавениот бојкот: Наставници без деца ми се закануваат во инбокс – тие се од ХЕРА

Мајка и членка на групата “Настава и учебници мора да има” реагира на изјава на министерката за образование и наука Мила Царовска која зборува за учество на настан...

Македонија 25.06.21 | 19:20

Панговски: Ако хомосексуалноста не може да се „научи“, чуму часови по неа?

Апсолутно го поддржувам унгарскиот закон со кој децата се бранат од пропаганда, овој пат ЛГБТ пропаганда, вели активистот Сашо Панговски oд движењето Бојкотирам. Додава...

Македонија 31.01.21 | 23:03

МОН: Прикажаните текстови и илустрации кои се прилепуваат на делови од Концепцијата не се извадени од наставни материјали за нашата земја

Министерството за образование и наука ги демантира вестите проширени од Фејсбук групата „Од нас за нас“ на социјалните медиуми, а пренесени од дел од порталите, за...

Македонија 02.12.20 | 08:47

Почнува oбуката на наставниците кои ќе предаваат сексуално образование во основните училишта

Со обука на наставници денеска официјално ќе почне пилот-програмата за сеопфатно сексуално образование (ССО) во земјава, кое го најави Министерството за образование...

Интима 18.12.19 | 23:32

Прочитајте за да не бидете почетници во сексот

Колку пати ви се случило и не сте знаеле точно за која сексуална ориентација зборувале вашите соговорници (ако сте опкружени со многу отворени луѓе)? Се надеваме дека...

Семејство 06.11.19 | 09:13

Во четири основни училишта во Македонија ќе се воведе сексуално образование

На вчерашната седница, Владата ја прифати Информацијата на Министерството за образование и наука за воведување пилот програма за сеопфатно сексуално образование во...