Ознака: Сашо татарчевски
Култура 12.02.23 | 11:55

Проф. Татарчевски: Ова е „културата“ на (диво)творбата во која живееме, на неа не и треба квалитет ниту вистински вредности

Редовниот професор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Сашо Татарчевски, во отворено писмо до своите колеги од културата и уметноста, реагира за начинот и „критериумите“...

Култура 10.04.22 | 19:21

ДММ 2022: Концерт на Женскиот хор „ПРО АРС“

В понеделник, (11 април) во Фоајето на Националната опера и балет, со почеток во 20 часот, ќе се одржи Концерт на Женскиот хор ПРО АРС под диригентската палка на Сашо Татарчевски За...

Култура 11.11.19 | 12:56

Женскиот младински хор на МКЦ се подготвува за концертот во Филхармонија на кој ќе гостуваат и хорови од Русија

Маестро Сашо Татарчевски и Женскиот младински хор при МКЦ се подготвуваат за следната концертна програма која ќе биде изведена во февруари идната година во големата...

Култура 04.11.19 | 10:15

„Есенски музички свечености“: Концерт на женскиот младински хор при МКЦ

Во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“, вечерва во фоајето на Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи Женскиот малдински...

Култура 24.12.18 | 09:34

Женскиот младински хор и маестро Сашо Татарчевски со несекојдневна предновогодишна честитка за битолчани

Во рамки на хуманитарната акција „Твоето малку е некому многу“, Женскиот младински хор при МКЦ – Скопје под раководство на Сашо Татарчевски одржа концерт насловен...