Ознака: сарми
Балкан 18.01.20 | 17:47

Сармата се крчка: Вака претседателот на Србија готви

Во пауза помеѓу два состанока со европските претставници и со тимот за унапредување на животната средина претседателот на Србија Александар Вучиќ објави фотографија...

Кујнски тефтер 05.01.20 | 19:00

Како правилно да ги подгреете сармите, а како месото?

За време на новогодишните и божиќни празници трпезата тежи од домашни и традиционални јадења. За многумина тоа значи и дека неколку дена по ред ќе се јадат сарми, подварок...

Калеидоскоп 17.12.19 | 14:54

Прилепчанки правеа посни сарми за Св. Никола

колу 70.000 мали посни сарми завиткаа 55 прилепчанки од четири здруженија за прославата на патронот на градот, Свети Илија кој се одбележува во четврток, на 19 декември. Празникот,...

Кујнски тефтер 17.12.18 | 17:18

Една прилепчанка ако не завитка 1.000 сарми, таа не е прилепчанка

Општина Прилеп традиционално по 13 пат, годинава е организатор на чествувањето на градската слава „Свети Никола“. Домаќин на чествувањето, поточно кум на градската...