Ознака: самуел жбогар
Македонија 18.09.20 | 14:06

Наследникот на Жбогар, евроамбасадорот Дејвид Гер пристигна во Македонија

Новиот амбасадор на Европската Унија (ЕУ) во Македонија, Дејвид Гeр, допатува во Скопје. Очекувам и сакам да ја запознам целата земја и нејзиниот народ, паралелтно со...

Македонија 11.09.20 | 21:41

Проштална средба на Заев со евроамбасадорот Жбогар

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар кој го завршува својот мандат во земјава. Владината прес-служба информира дека на средбата...

Македонија 07.09.20 | 23:06

Катица Јанева е најголемо разочарување за Жбогар во последните четири години

Евроамбасадорот Жбогар пред завршување на неговата мисија во земјава, во интервју за „360 Степени“ даде оценка за изминатите 4 години во кои беше амбасадор во Македонија...

Македонија 04.09.20 | 15:49

Првиот вицепремиер Груби на проштална средба со Жбогар му подари кече

Реформите, Охридскиот Рамковен Договор и безкомромисната борба против корупцијата во земјата, биле темите на кои разговарале првиот вицепремиер, Артан Груби и евроамбасадорот...

Македонија 16.08.20 | 18:54

Заминува за еден месец: Жбогар се збогува со 31 слика за своите најдобри сеќавања од Македонија

Евроамбасадорот во ТРепублика Македонија, Самуел Жбогар, најави дека за 31 ден ќе ја напушти земјава. Своето заминување, Жбогар го најави на социјалните мрежи, каде што...

Македонија 27.07.20 | 17:19

ВМРО-ДПМНЕ прави напори на составување на Влада на принципиелни основи и европски вредности

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денес остварија средба со шефот на Делегацијата...

Македонија 02.07.20 | 14:07

Жбогар: Не очекувам изненадувања во содржината на документот за преговарачката рамка

Преговарачката рамка за пристапување кон ЕУ се уште не е јавен документ. Тој ќе биде објавен откако ќе биде прифатен од земјите-членки на Унијата. Ова е нацрт-верзија...

Македонија 21.06.20 | 20:09

Жбогар со осуда за нападот врз Мисајловски: Сторителите да се најдат пред лицето на правдата

Евроамбасадорот Самуел Жбогар го осуди настанот со експлозијата во фамилијарната пекара на потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Владо Мисајловски. Жбогар порачува...

Македонија 16.06.20 | 10:55

На местото на Жбогар номиниран Дејвид Гер

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жосеп Борел денеска ги објави назначувањата на повисоки...

Македонија 08.06.20 | 17:22

Жбогар: Односот со соседите биде адресирано во преговарачката рамка

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар во однос на Бугарија посочи дека добрососедските односи се важен елемент од процесот на проширување. – Тоа е потврдено и дел од одлуката...

Колумни 05.06.20 | 20:14

Жбогар, тргни го коленото – НЕ МОЖЕМЕ ДА ДИШЕМЕ!

Алдо Климан Ако деловната корпорација Европска Унија на својот автомат-менаџер распореден во Република Македонија, Самуел Жбогар, му исплаќа годишни амбасадорски...

Македонија 04.06.20 | 14:32

Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре. Станува збор за истата преговарачка...

Македонија 04.06.20 | 11:29

Жбогар: Баланс помеѓу датумот за избори и јавното здравје

Политички лидери минатиот октомври покажаа дека се способни за постигнување консензус во интерес на земјата. Се надевам дека овој дух ќе преовладее и во претстојните...

Македонија 17.05.20 | 16:55

Жбогар: Пред неполна година, Македонија успешно ја организираше првата Парада на гордоста

Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата е клучна во секое демократско општество, наведува во пораката евроамбасадорот Самуел Жбогар по повод Меѓународниот...

Балкан 23.04.20 | 09:31

Дали и во Македонија ќе бидат за истата намена: Кебињата од ЕУ за Србија се за згрижување мигранти

Европската унија ќе испрати ќебиња, душеци и шатори за сместување на мигрантите  во Србија за време на пандемијата. Овој вирус не знае за граници и да работиме заедно...

Економија 11.04.20 | 09:12

Жбогар: Aко економијата остане парализирана предолго ќе има големи последици

Пакетот од 66 милиони евра е првична поддршка, но ние веќе разгледуваме повеќе проекти, повеќе идеи како да ви излеземе во пресрет. Постои голема опасност од последиците...

Македонија 28.03.20 | 19:13

Не било само одлука: Жбогар убедува дека сме добиле датум за преговори

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговорите за пристапување....

Македонија 25.03.20 | 10:25

Жбогар најави дека ЕУ ќе и помогне на Македонија да се справи со корона вирусот

Евроамбасадорот Самуел Жбогар преку својот твитер профил ја најави помошта од ЕУ за Македонија за справување со коронавирусот. – Сите сме заедно во борбата...

Македонија 20.02.20 | 17:50

Жбогар: Има уште доста да направите за влез во ЕУ

Европската комисија неодамна уште еднаш ја повтори нејзината препорака и нејзиното убедување дека е време да се отворат преговори со вашата земја, истакна евроамбасадорот...

Македонија 10.02.20 | 09:40

Новата методологија за проширување пред Националниот совет за евроинтеграции

Собранискиот Националниот совет за евроинтеграции денеска ќе одржи седница на која ќе биде презентирана новата методологија за преговори за проширување на Европската...