Ознака: самит на ОБСЕ
Македонија 07.12.23 | 07:55

ОБСЕ заврши, парите потрошени за завеси и свежи цвекиња уште се бројат

Една недела по завршувањето на Самитот на ОБСЕ се уште се прават пресметките колку ги чини граѓаните организацијата на овој најголем настан. Сите што беа во салата „Борис...

Македонија 01.12.23 | 11:50

Зошто „кукавиците“ Блинкен и Борел избегаа од состанокот?, праша Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров праша зошто Државниот секретар на САД Ентони Блинкен и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел...

Македонија 01.12.23 | 11:27

Лавров: ОБСЕ нема што да слави

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од Скопје порача дека ОБСЕ нема ништо за славење во ситуација кога на многу места се нарушени човековите права кои се важни...

Македонија 01.12.23 | 11:10

Лавров од Скопје: Вашиот претседател на Собрание имаше албанско знаме во кабинет

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска имаше една од најпосетените прес-конференции на Самитот на ОБСЕ во Скопје. Тој говореше за двојните...

Македонија 01.12.23 | 07:51

Завршува Самитот: Дали ОБСЕ е само привидно живо?

ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата. Блокадата или непочитувањето на принципите на Организацијата е директна...

Македонија 30.11.23 | 11:31

Ковачевски: Сите во ОБСЕ имаме потреба од мир, стабилност, доверба, историјата ќе не суди по нашите дела

Овој настан е кулминација на нашето претседавање со ОБСЕ, кое и во редовни околности не е лесен ангажман. Но кога во декември 2020 година со консензус ни беше доделена...

Македонија 30.11.23 | 11:07

Ковачевски: Македонија му помогна на ОБСЕ да продолжи да биде најголемата регионална безбедносна организација во Европа

„Ако ОБСЕ пред 30 години ѝ помогна на Македонија, денес, ние му помагаме на ОБСЕ да продолжи да биде најголемата регионална безбедносна организација во Европа“, изјави...

Македонија 30.11.23 | 09:50

Делегациите пристигнуваат, почнува состанокот на ОБСЕ

Шефот на дипломатијата и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи ги пречекува учесниците на 30. Министерски совет на Организацијата. На состанокот учествуваат околу 1000 делегати...

Македонија 30.11.23 | 09:21

СДСМ: Со СДСМ Македонија добива светско признание, ОБСЕ самит, Блинкен и Борел

Силна поддршка за продолжување на европскиот пат на државата и пристапните преговори упатија од Скопје највисоките претставници на меѓународната заедница, американскиот...

Македонија 30.11.23 | 07:56

Почна состанокот на ОБСЕ, се очекуваат важни одлуки

Македонија и главниот град Скопје се домаќини на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, на кој учествуваат околу...

Македонија 29.11.23 | 15:18

Околу „Борис Трајковски“ пиле не може да прелета

Безбедноста околу арената „Борис Трајковски“ пред почетокот на Самитот на ОБСЕ е највисоко ново. Ова е најголем политички настан во Македонија.Досега ваков голем...

Здравје 29.11.23 | 14:18

Д-р Манолева: Здравствениот систем функцонира непречено за време на Самитот на ОБСЕ, екипи на Брза помош се рапоредени на одредени стратешки точки

Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на Самиот на ОБСЕ, само со засилени капацитети, изјави денеска заменик министерката за здравство Маја Манолева. За...

Сервиси 29.11.23 | 08:18

Денеска пред да излезете од дома напијте се дијазепам: Еве кои улици ќе бидат затворени

Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен во Скопје поради одржувањето на Министерскиот совет на ОБСЕ на кој се очекуваат околу 70 делегации. Почнувајќи од денеска од...

Македонија 28.11.23 | 18:01

Авион со гости за ОБСЕ кружел 20 минути над Скопје, па се вратил назад

Поради технички дефект, авионот на Ер Србија кој летал од Белград за Скопје, на летот JU 162, морал да се врати во Белград. Авионот АТР 72, кој полетал во 13 часот и 25 минути...

Македонија 28.11.23 | 15:29

Mицкоски: Со организацијата на Самитот на ОБСЕ власта ја докажа желбата за криминал

Чекаме да видиме каде ќе се потрошат оние 5 милиони евра за кои што како ВМРО-ДПМНЕ зборувавме. Сведоци сме каде отидоа оние милион евра за изнајмување на патнички моторни...

Вести 28.11.23 | 14:49

Се налутија: Естонија, Летонија и Литванија нема да дојдат во Скопје поради Лавров

Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека ќе го бојкотираат Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, доколку...

Сервиси 28.11.23 | 08:42

Важно: И денеска затворени неколку улици и изменети неколку автобуски линии

Неколку сообраќајници во Скопје денеска ќе бидат затворени како дел од генералната проба во пресрет на 20. Министерски совет на ОБСЕ што од среда до петок ќе се одржува...

Македонија 28.11.23 | 08:02

Засега не е потврдена: Ќе има ли во Скопје средба Лавров-Блинкен?

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе учествува на Министерскиот самит на ОБСЕ во Скопје каде ќе зборува за главната улога на Организацијата во промоција на продлабочената...

Македонија 27.11.23 | 15:41

Ванковска: Ние сме лудаци! Немаме за леб и кров над глава, ама имаме за шампањско за Бујар!

Ние сме лудаци! Немаме за леб и кров над глава, ама имаме за шампањско за Бујар!, вели професорката Билјана Ванковска, потенцирајќи дека додека ништо во Македонија не...

Македонија 27.11.23 | 11:02

Нема да се одработува 30 ноември, што Владата го прогласи за неработен ден во Скопје за државната и јавната администрација поради Самиот на ОБСЕ

Врз основа на заклучоците донесени на 199 седница на Владата на Република Македонија, одржана на 14.11.2023 година, Министерството за труд и социјална политика известува...