Ознака: сад – русија
Свет 18.03.22 | 17:18

Кремљ: Техничка грешка беше прекинот на говорот на Путин

Кремљ денеска соопшти дека техничка грешка е причината за прекинот на преносот на говорот на рускиот претседател Владимир Путин на преполниот стадион во Москва по...

Свет 10.03.22 | 07:00

Санкциите на САД не опфаќаат увоз на ураниум од Русија

Забраната што ја воведе американскиот претседател Џозеф Бајден за американскиот увоз на руска нафта и други енергенси не вклучува забрана за увоз на ураниум за нуклеарните...

Свет 24.02.22 | 21:18

Ен-Би-Си Њуз: Бајден разгледува неколку опции за масовен кибер напад на Русија

Американските разузнавачки агенции му предложиле на американскиот претседател Џо Бајден неколку опции за извршување масовен кибер-напад, со кој „ќе ја спречи Русија...

Свет 24.02.22 | 20:46

САД го протеруваат вториот по ранг дипломат од руската Амбасада во Вашингтон

САД го протераа вториот по ранг руски дипломат во Вашингтон како одмазда за протерувањето на американскиот дипломат број 2 во Москва, јавија американските медиуми. Официјалниот...

Свет 12.02.22 | 21:02

Москва: Американска подморница навлезе во руски територијални води

Руската армија соопшти дека регистрирала недозволен влез на американска подморница во руски територијални води и оти презела соодветни мерки подморницата да го напушти...

Свет 30.01.22 | 11:50

САД и Русија се подготвуваат за безмилосна војна за гас

Додека Вашингтон и Брисел апелираат до снабдувачите на енергија ширум светот да ветат дека ќе и дадат на Европската унија значителни количини гас во случај на воено...

Балкан 22.11.21 | 10:58

Американската амбасада во Софија изрази загриженост за позицијата на Радев дека Крим е руски

Амбасадата на САД во Бугарија реагираше во врска со изјавата на новоизбраниот бугарски претседател, Румен Радев, дека Крим е руски. Како што пренесува дописникот на...

Свет 27.12.20 | 20:37

Амбасадорот на САД во Москва: Не сакам да му ја земам дозата на некој Русин

Американскиот амбасадор во Москва, Џон Саливан, му се заблагодари на руското Министерство за надворешни работи на препораката да се вакцинира со руската вакцина против...