Ознака: рудар
Црна хроника 14.04.21 | 15:30

Рудар повреден на работното место во јама кај Македонска Каменица

Триесет и четири годишен рудар од Македонска Каменица се здобил со повреда на работното место. Во полициското одделение во Македонска Каменица било пријавено дека...

Црна хроника 14.03.21 | 17:33

Рудар од Прилеп загинал при пад во рудник

Рудар од  рудникот „Чашка“, во селото Плетвар, во текот на вчерашниот ден при пад се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен до Општата болница Прилеп,...

Сервиси 08.10.20 | 22:12

Македонска Каменица собира пари за операциите на Санде Цековски, рудар во пензија

Продолжува голготата за каменичкиот рудар во пензија Санде Цековски. Цековски кој боледува од малигна неоплазма на коски, деновиве беше подложен на две нови операции,...

Црна хроника 28.07.19 | 11:48

МВР со детали за смртта на рударот

57-годишниот Б.М. е рударот кој загина во рудникот во Крива паланка вчера при изведување на работни активности. МВР информира дека со телесни повреди се здобиле рударите...

Црна хроника 27.07.19 | 19:24

Загина рудар во рудник во село Костур, двајца се повредени

Еден рудар загина, а двајца се повредени при минирање на јама во рудник во село Костур кај Крива Паланка. Настанот се случил попладнево, потврдуваат од МВР. Од одронот,...

Црна хроника 17.07.19 | 15:12

Повреден рудар во „Злетово“

Шеесет и едногодишен рудар во рудникот „Злетово“ во Општина Пробиштип вчера со сопствено возило се пријавил во Итната медицинска помош дека е повреден при работа. Според...

Црна хроника 06.02.19 | 14:45

МВР со детали за смртта на рударот

Утрово по дојава од читатели „Република“ објави за починато лице во рудникот „Бучим“, информацијата ја потврдија и од СВР Струмица. По пријава од страна на рудникот...

Црна хроника 06.02.19 | 10:56

Познат идентитетот на загинатиот рудар

СВР Струмица за „Република“ ја потврди информацијата за починатиот рудар. Оттаму информираат дека за починатото лице им било пријавено од Здравствениот Дом од Радовиш....

Црна хроника 06.02.19 | 10:20

Рудар загина утрово во рудникот „Бучим“

Рудар загинал утрово во рудникот „Бучим“ во Радовиш. Извори за „Република“ откриваат дека станува збор за маж околу 50 години. Итната помош и полицијата се на терен,...

Црна хроника 29.01.19 | 11:10

Повреден рудар во рудникот „Саса“

Повреден е 55-годишен рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица. Портапролот на СВР Штип Гордана Панајотова го потврди настанот и вели дека несреќата...