Ознака: родилка
Македонија 29.05.21 | 09:16

Комисијата на Филипче сака да го заташка случајот со струшката родилка

Одлуката на Комисијата на Филипче за случајот со родилката Веапоска е показател за упропастениот здравствен систем, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ откако извештајот во случајот...

Македонија 25.05.21 | 14:52

Комисијата на Филипче се уште молчи за случајот Јалдз Веапоска

Медицинската сестра од Дебар, Јалдз Веапоска, која остана без матка, бубрег и јајник откако со царски рез бешепородена во Струга, се уште чека комисијата назначена од...

Црна хроника 12.05.21 | 16:18

Заврши обдукцијата на 33-годишната жена што почина на КАРИЛ

Заврши обдукцијата на 33 годишната жена која почина на КАРИЛ, а за која семејството обвинува за несовесно лекување додека била оперирана на Гинеколошко акушерската...

Македонија 24.03.21 | 13:29

Братучедот на Фатмир Бесими утврдил дека нема лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар

Заменик потпретседателот на Лекарската комора, Илбер Бесими ставил потпис на документот кој се вели дека немало лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар, Јилдиз...

Македонија 20.03.21 | 09:33

На родилка ѝ се извадени три здрави органи, на Здравствениот инспекторат и Лекарската комора не им е гајле

На родилка и беа извадени три здрави органи. И што се случи? Едвај се направи комисија, па едвај се разреши директорот на струшката болница, па сега Филипче најави и некој...

Македонија 16.03.21 | 13:57

Д-р Асани во извештајот навел дека ја породил Веаповска со машко бебе, а таа дома си отишла со женско

Директорот и гинеколог на болницата во Струга д-р Мухамед Асани во изјавата пред членовите на Лекарската комора навел дека родилката Јелдз Веаповска ја породил со машко...

Македонија 14.03.21 | 10:51

Иако ѝ беа извадени три здрави органи на родилка, Филипче сè уште не знае што со директорот

Два месеци откако беше објавен скандалот со родилката од Дебар, Јелдиз Веаповска на која директорот на болницата во Струга, и извадил здрави органи, а во неговиот дом...

Македонија 12.03.21 | 15:46

Лекарска комора се оградува од случајот со родилката со извадени органи

Извештајот на комисијата за стручен надзор не влијае за понатамошна одлука за страните во процесот да покренат постапки пред надлежните судски органи. Доколку комисијата...

Македонија 11.03.21 | 13:45

Министерството за здравство следната недела со став за д-р Асани од Струга

Министерството за здравство следната недела ќе ги разгледа сите наоди во врска со случајот на директорот на струшката болница д-р Мухамед Асани по што ќе заземат став,...

Здравје 10.03.21 | 18:39

На родилката Веапоска ѝ биле извадени здрави органи, покажува извештајот од Патологија

Скандалот околу родилката Веаповска која остана без здрави органи и натаму е во центарот на вниманието на македонската јавност. Од Министерството за здравство вчера...

Македонија 10.03.21 | 15:01

Храбри сме што отвораме вакви случаи, но досега не прочитавме никакви прекршувања во делот на стручноста

Службите, инспекторатите и институциите веднаш имаат постапено и не можеме некого за што било да осудуваме. Треба на база на факти и аргументи да се носат и одлуките....

Македонија 09.03.21 | 12:56

Родилката која остана без матка, бубрег и јајник не ја прифаќа одлуката на Лекарската комора

Родилката Јилдиз Веаповска која остана без матка, бубрег и јајник не го прифаќа Стручниот наод на Лекарската комора во кој не се констатира никаков лекарски пропуст...

Здравје 09.03.21 | 11:03

Немало лекарска грешка кога на родилката и биле извадени матката, бубрегот и јајникот

Стручниот надзор на Лекарската комора спроведен за гинекологот и директор на струшката болница доктор Мухамед Асани покажале дека немало пропуст во лекарската интервенција...

Здравје 03.02.21 | 14:28

Кривична за шест доктори, хирурзи и анестезиолози од струшката болница за родилката што остана без матка, бубрег и јајник

Против шест медицински лица од струшката болница на чело со директорот, доктор Мухамед Асани, поднесена е кривична пријава за тешки дела против здравјето на луѓето,...

Македонија 16.01.21 | 12:46

Министерот Филипче мора да понесе одговорност за родилката која на породување ѝ извадиле три органи

Министерот за здравство Венко Филипче мора да понесе одговорност за родилката на која на породување со царски рез ѝ извадиле три органи. Јилдиз Веапоска е медицинска...

Македонија 15.01.21 | 19:27

Трогателно сведоштво на родилката која остана без неколку органи по породувањето во Струга

Телевизија Сител објави трогателно сведоштво на родилката која остана без неколку органи по породувањето во Струга. Жената била бремена со второ дете и бременоста...

Здравје 15.01.21 | 13:48

Ова ни на куче не му се прави: Потресно сведоштво на родилката која остана без матка, бубрег и без еден јајник

Велдз Веапоска од Дебар, медицинска сестра од итната помош, преживува вистинска голгота откако се породила во болницата во Струга со царски рез, но од операцијата излегла...

Македонија 14.01.21 | 13:20

АА: Случајот со родилката од Дебар покажува дека надлежните уште ги бранат недопирливите или партиските војници

Случајот со бремената жена од Дебар, која се лекува во Општата болница во Струга, докажува дека здравствената состојба во Македонија е тешка и е надвор од контрола, реагираат...

Македонија 14.01.21 | 09:33

Родилка загуби матка и бубрег, откака ја породил синот на директорот на струшката болница

Сторијата на Ј. Веапоска од Дебар е случај кој ги отсликува состојбите во македонското јавно здравство: корупција, нестручност, немање државна контрола врз лекарите...

Здравје 21.09.20 | 11:50

Семејството на починатата родилка од Скопје тврди дека Кадрие немала проблеми во бременоста

Семејството на родилката која почина на ГАК од искрварување тврди дека родилката немала никакви проблеми во бременоста. Тие бараат објаснување зошто, како што велат,...