Ознака: родилка
Македонија 18.06.20 | 15:05

Завршен инспекцискиот надзор за случајот со родилката – лекарка, постапката преминува во надлежност на МВР

Завршен е Инспекцискиот надзор поврзан со родилката – лекарка која што се породи на Гинеколошко – акушерската клиника, а која криела контакти. Понатму тој преминува...

Вести 12.06.20 | 11:40

Кој ли знае која е родилката од угледно семејство, дали можеби оваа?

Зошто се крие дека родилката која беше на ГАК и сокри дека има заразен свекор, а потоа заминала да се породи во Ремедика (и таму се породила без да каже дека имала контакт...

Македонија 10.06.20 | 18:52

Родилка во Чаир криела дека сопругот има корона

По родилката која криела дека свекорот е заболен од корона се појави уште еден случај. Родилка криела дека сопругот  е позитивен на коронавирус во Болницата во Чаир. Таа...

Македонија 26.04.20 | 14:12

Родилка од Скопје, заразена со ковид-19, е примена на Инфективната клиника

На денешната прес-конференција министерот Венко Филипче ги сподели најновите информации за Кови-19. Тој посочи дека денеска се оздравени рекорден број на заболени и...

Здравје 24.04.20 | 17:16

Секоја родилка позитивна на коронавирусот во болницата во Куманово може безбедно да се породи

Во Одделението за гинекологија и акушерство во Куманово се почитува протоколот и постои посебен дел за изолација каде секоја родилка која е позитивна на коронавирусот...

Македонија 16.04.20 | 20:16

Уште една родилка позитивна на ковид-19, земен бриc од бебето

На ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје на 14 април во 20 часот е породена пациентка, за која денеска резулатот од тестот за ковид-19 покажа дека таа е позитивна...

Македонија 08.04.20 | 15:53

Почина 27-годишната родилка од Куманово која имаше Ковид-19

Предмалку почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово на 27 години, соопшти Министерството за здравство. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство...

Македонија 07.04.20 | 17:22

Филипче: Влошена е состојбата на родилката од Куманово која има Ковид-19

На Инфективната клиника во изминавие 24 часа се примени четири пациенти, во моментов се хоспитализирани вкупно 67 пациенти, од кои шест се на машина за дишење, 12 се со потешка...

Здравје 03.04.20 | 11:42

Родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба, а и бебето е стабилно

Родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана на Инфективната клиника, додека бебето, за кое беше утврдено дека е негативно на короновирус,...

Здравје 01.04.20 | 19:28

Ектремно гојазна била починатата родилка од Охрид, не се движела последните пет месеци

Негативен на Ковид -19 е и резулатот на родилката од Охрид, која доцна синоќа почина на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, потврди Министерството за здравство. Од...

Црна хроника 01.04.20 | 18:40

Починатата родилка немала коронавирус

Трисет и седумгодишната пациентка од Охрид, која синоќа почина на скопската Клиника за гинекологиј,а има негативен тест за корона вирус, дознава „Фокус“. Тестот за...

Здравје 01.04.20 | 12:35

ГАК: Причина за смртта на родилката од Охрид најверојатно е сепса со масивна тромбоемболија, земен ѝ е брис за ковид-19

На Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје доцна синоќа, во 22 часот, почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, родилка која вчера попладне е донесена...

Црна хроника 01.04.20 | 10:53

Починаа родилка од Охрид и нејзиното бебе

Доцна синоќа на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје почина родилка од Охрид. Претходно почина нејзиното новородено бебе. Родилката (34) била од Охрид и со...

Црна хроника 31.03.20 | 22:41

Родилката од Куманово позитивна на Ковид-19, од втората се чекаат резултати

Дваесетиседумгодишна кумановска синоќа се породила на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје со царски рез, а резултатот од тестот попладнево...

Црна хроника 31.03.20 | 21:32

Почина новороденче, на Гинекологија се породиле две жени заболени со коронавирус

Две жени, кои што се породиле во изминативе два дена на Клиниката за гинекологија се заразени од корона вирус, дознава Канал 5 од извори од здравство. Се работи за родилки...

Црна хроника 09.03.20 | 15:53

Анестезиолог обвинет за смртта на родилката во „Санте плус“

По сеопфатна претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари дека сторило едно кривично дело –...

Здравје 24.06.19 | 12:23

Нема лекарска грешка во случајот со починатата 29-годишна родилка, тврдат од Охридската болница

Ретката болест „лупус“ е причината за влошување на состојбата кај 29-годишната родилка од Охрид која почина од сепса на скопските Клиники 10 дена по породувањето на...

Црна хроника 23.06.19 | 16:31

Родилката oд Охрид се породила со царски рез, починала по седум дена

Сè уште се чекаат официјални информации околу случајот со починатата родилка од охридската населба Рача. 27-годишна родилка од Охрид почина на клиниката во Скопје Од...

Црна хроника 22.06.19 | 18:31

27-годишна родилка од Охрид почина на клиниката во Скопје

27-годишна родилка од населба Рача, Охрид, вчера починала од сепса на клиниката во Скопје, објави Охрид 24. Жената пред неколку дена се породила на гинеколошкото одделение...

Здравје 19.12.18 | 19:22

Спасена родилка со рак на срцето и нејзиното бебе во клиника во Македонија

Спасени животите на трудница со рак на срцето и нејзиното бебе во „Аџибадем Систина“. Пациентката била во 9-тиот месец од бременоста. Претходно со години во други здравствени...