Ознака: роаминг
Економија 19.10.22 | 20:23

Ќе се намалува цената на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Мобилните оператори од Европската Унија и од Западен Балкан денеска се сретнаа со претставници на Советот за регионална соработка и на Европската комисија на разговори...

Свет 09.12.21 | 10:33

ЕУ го продолжува бесплатниот роаминг и во следните 10 години

Преговарачите на државите членки и Европскиот парламент постигнаа договор за новата Уредба за роаминг, што сегашниот систем за користење мобилни телефони во други...

Балкан 04.10.21 | 18:01

Регионална иницијатива за намалување на цените на роаминг меѓу Западен Балкан и ЕУ

Пониски цени на роаминг меѓу Западен Балкан и Европската Унија и широкопојасен интернет за 95 отсто од домаќинствата до 2024 година се цели кои ќе се дискутираат за време...

Економија 03.07.21 | 15:54

РСС: Роамингот на Западен Балкан од 1 јули не се наплаќа, операторите и националните регулатори да се придржуваат до договоро

Регионалниот совет за соработка (РСС) предупредува дека Регионалниот договор за роаминг на Западен Балкан е јасен и дека трошоците за роаминг од 1 јули годинава треба...

Македонија 02.07.21 | 12:51

Заев и Брнабиќ најавуваат воведување бесплатен роаминг и со земјите од ЕУ

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија Ана Брнабиќ го оценија како исклучително значајно воведувањето бесплатен роаминг за граѓаните од земјите во регионот....

Македонија 01.07.21 | 13:40

Заев за укинувањето на роамингот за Западен Балкан: Успеавме!

Премиерот Зоран Заев и генералната секретарка на Советот за регионална соработка во рамките на Берлинскиот процес Мајлинда Брегу на маргините на настанот Преспа форум...

Економија 01.07.21 | 08:57

Западен Балкан од денеска без роаминг

Од денеска се укина роамингот за телефонски разговори, СМС пораки и интернет меѓу  Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со тоа се заокружи...

Балкан 30.06.21 | 15:28

Од утре на Балканот ќе зборуваме како дома

Утре е историски ден за регионот.  Ги елиминираме бариерите, границите и тарифите за мобилните телефони.  Балканот утре ќе биде со слободен роаминг. Тоа е само првиот...

Калеидоскоп 27.06.21 | 14:11

Власта љуби концерти: Со свирка ќе се слави и укинувањето на роамингот на Балканот

Концерт со повеќе групи и ди-џеи од регионот ќе се одржи на 1 јули во Отешево за да се одбележи укинувањето на роамингот на Западен Балкан, соопшти Регионалниот совет...

Македонија 25.06.21 | 15:00

Од 1 јули ќе нема роаминг меѓу шесте земји од Западен Балкан

Сите граѓани на земјите од Западен Балкан од 1 јули ќе може безбедно да ги користат своите мобилни телефони за да остваруваат повици, да испраќаат пораки или да сурфаат...

Економија 10.06.21 | 12:53

Слободно ќе се зборува: Од 1-ви јули конечно без роаминг со соседните земји

Роамингот станува минато, од 1-ви јули повеќе нема да важи за неколку соседни земји. Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на својот Фејсбук профил објави дека...

Економија 10.06.21 | 12:51

Од први јули без роаминг со соседните земји

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на својот Фејсбук профил објави дека роамингот од Македонија, почнувајќи од први јули нема да важи за Албанија, Косово,...

Балкан 13.05.21 | 14:26

Србите во Грција ќе зборуваат без роаминг

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска во Атина, во пресрет на Економскиот форум Делфи, се состана со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис и претседателката...

Балкан 01.05.21 | 21:55

Во време кога сите зборувааат на Вибер и Месенџер се укинува роамингот на Балканот

Надоместот за роаминг во земјите од регионот потполно ќе исчезнат од 1 јули, што значи дека граѓаните на овие земји, но и деловните субјекти ќе имаат повеќе пари во буџетот,...

Економија 08.03.21 | 09:26

Од 1 јули бесплатен роаминг низ Западен Балкан

Од 1 јули ќе се укине роамингот меѓу земјите од Западен Балкан. Тоа значи дека трошоците за роаминг услугите меѓу земјите ќе бидат по цени како да сме дома. За не цели...

Свет 24.02.21 | 17:25

Бесплатен роаминг во ЕУ уште 10 години

Европската комисија денеска предложи продолжување на забраната за наплата на мобилен роаминг во ЕУ за уште 10 години. Унијата во 2017 година се ослободи од таксите, кои...

Балкан 26.10.20 | 13:26

Целосно укинување на роамингот на Западен Балкан во 2021 година

Роамингот во регионот на Западен Балкан ќе биде целосно укинат на 1 јули 2021 година, беше потврдено денеска на отворањето на третиот Дигитален самит на Западен Балкан...

Економија 01.07.20 | 20:50

Цената за дојдовни повици во роаминг во регионот се намалува од 2,9 на 1,5 денари

Цената за дојдовни повици во роаминг во регионот од денеска дополнително се намалува од 2,9 денари на 1,5 денари, а согласно Договорот помеѓу земјите од Западен Балкан...

Балкан 30.06.20 | 10:05

Од утре поефтин роаминг за Западен Балкан

Во земјите од Западен Балкан од среда ќе започне да се применува следниот чекор во намалувањето на цените на роаминг услугите во кои ќе бидат намалени дополнителните...

Балкан 01.01.20 | 11:36

Од денеска земјите во Западен Балкан со поевтин роаминг

Жителите на земјите во Западен Балкан од денеска можат да зборуваат со намалени цени за роамниг од девет на 35 проценти, согласно втората фаза од спроведувањето на регионалниот...