Ознака: ресторани
Балкан 31.01.22 | 09:47

Пак ќе има музика во кафулињата и рестораните во Грција

Грција од денеска ги олабавува дел од мерките за угостителските објекти воведени пред Нова година и дозволена е музика во нив, се укинува ограниченото работно време...

Економија Скопје 03.12.21 | 16:15

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Град Скопје и Агенцијата „SWOT Research“, за анализа квалитетот на услугата, 14. пат го реализираа проектот „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите“, во главниот град. Најдобри...

Економија 16.11.21 | 16:23

Ќе има журки пред Нова година во рестораните, но само за вакцинираните

Во угостителските објекти годинава ќе се организираат предновогодишни забави и журки, но само за вакцинираните, пишува весникот „Вечер“. Во рестораните, кафеаните...

Економија 19.10.21 | 16:11

Владата го укина ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на Република Македонија на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени и дополнувања...

Македонија 17.08.21 | 12:30

ВМРО-ДПМНЕ: Глупостите на Филипче и Заев не завршуваат, туку комплетно предизвикуваат хаос

Глупостите на Филипче и Заев не завршуваат, туку комплетно предизвикуваат хаос. На пример, како невакциниран вработен во угостителски објект кој е потенцијален ризик...

Свет 11.07.21 | 09:55

Уште потешка е состојбата во Португалија, воведени се нови мерки

Сопствениците на ресторани во Лисабон, кои веќе се соочуваат со тешкотии поради отсуството на голем број туристи, не се задоволни од новата мерка, воведена вчера, со...

Свет 03.07.21 | 18:52

Нови мерки поради порастот на болни од ковид-19 во Москва: Ако сакате во ресторан, мора да имате потврда дека сте вакцинирани или прележани

Поради зголемениот број случаи на заразени со Ковид-19 во Русија, претседателот Владимир Путин воведе одредба со која им се дозволува на граѓаните на Москва да одат во...

Економија 09.05.21 | 17:34

Половина од угостителите нема да добијат државна помош

Половина од угостителите нема да добијат државна помош бидејќи нивните бизниси не им се регистрирани соодветно. Од Независната угостителска комора велат дека Законот...

Македонија 20.04.21 | 09:28

Можно е до крајот на мај да се отворат рестораните за свадби

Министерот за економија Крешник Бектеши, не ја исклучи можноста на крајот на мај да бидат отворени рестораните за свадби Верувам дека во разговорите кои ги имаме во...

Скопје 07.04.21 | 08:15

Од денеска нема кафе шема и седење во ресторани

Од денеска до 20 април ќе бидат затворени сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти...

Балкан 01.04.21 | 21:13

Грција дава по 330 милиони евра за повторно отворање на рестораните

Грција ќе им понуди помош на рестораните и кафулињата, кои со месеци беа затворени, од околу 330 милиони евра за да им се овозможи повторно отворање во следните недели,...

Свет 18.02.21 | 09:47

Шведска првпат ќе воведе локални карантини и ќе затвора трговски центри, базени и ресторани, се плаши од трет бран на ковид-19

Шведската влада сака да избегне трет бран на ковид-19 и најави дека ќе воведе локални карантини и да затвора јавни места, како трговски центри, ресторани, базени, теретани...

Економија 11.02.21 | 14:28

Рестораните за свадби бараат протоколи за да почнат со работа, во спротивно најавуваат масовни протести

Итно укинување на членот 14 од Уредбата донесена на 23.06.2020 со кој се забранува организирање секаков вид настани (свадби, крштевки, родендени) во отворен и затворен дел...

Економија 21.01.21 | 09:07

Од денеска рестораните и кафулињата ќе работат до 21 часот

Од денеска рестораните и кафулињата наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Работното време се продолжува по препорака на Комисијата за заразни болести, а откако предлогот...

Свет 04.01.21 | 10:40

Рестораните во Франција ќе останат затворени и после 20 јануари

Претседателот на Франција Емануел Макрон, на крајот на ноември предвидуваше повторно отворање на рестораните и баровите на 20 јануари, но отворањето ќе се одложи и пред...

Балкан 05.11.20 | 23:30

Црна Гора на две недели ги затвора рестораните и кафулињата, угостителите на протест

Угостителите од  Црна Гора  денеска објавија дека нема да ги затворат своите објекти утре на полноќ кога треба да стапат на сила новите епидемиолошки мерки во Подгорица,...

Скопје 04.11.20 | 07:42

На кафе само дневна шема: Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат само до 21 часот

Во вчерашниот билтен на Министерството за здравство беа регистрирани нови 913 случаи со КОВИД-19 од 2731 тестирање и 24 починати пациенти, најмногу од почетокот на епидемијата....

Македонија 21.10.20 | 15:06

Во најава: Ќе се затвараат до 30 дена рестораните во кои ќе има свадби

Кафеаните и рестораните во кои се одржуваат свадби и веселби и покрај забраната, засега добиваат само кривични пријави. Откако пак Собранието ќе ги усвои измените на...

Калеидоскоп 07.10.20 | 17:32

Катанец на кафаните: Брисел од утре ги затвора кафулињата и баровите на еден месец

Кафулињата и баровите во целиот регион на Брисел од утре ќе бидат затворени еден месец со цел да се запре зголемениот број заразени со новиот коронавирус, соопштија...

Македонија 06.10.20 | 14:54

Баровите, рестораните, кафулињата ќе бидат затворени две недели: Угостителите не сакаат крпеници од протоколи

Независната угостителска комора (НУК) најави дека доброволно ќе ги затвори сите објекти на две недели во знак на незадоволство од најновите протоколи предложени од...