Ознака: респираторни машини
Македонија 25.09.20 | 08:45

Германија донира респиратори за македонските клиники

Германија и донира на Македонија осум респираторни машини како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на донацијата е околу 233.000 евра. Како што соопшти...

Македонија 26.03.20 | 13:35

Османи: Обезбедени се 55 респираторни машини за потребите на здравство во Македонија

Вкупно 55 респираторни машини се обезбедени за потребите на здравството во Македонија за справување со ситуацијата на корона вирусот, информираше вицепремиерот за...

Здравје 21.03.20 | 16:30

Филипче: Поништен е тендерот за набавка на респираторни машини, ниту една фирма не ги исполнила критериумите

Ниту една фирма не ги исполнила критериумите на тендерот за набавка на респираторни машини и истиот е поништен, изјави на денешната прес-конференција министерот за...

Македонија 20.03.20 | 16:04

Филипче: Имаме доволен број на респираторни машини, набавка на нови е во тек, но тие се запрени во Бразил

Во овој момент имаме доволен број респираторни машини. Набавката на нови машини е во тек, но тие се запрени во Бразил со одлука на тамошната Влада и преку нашата амбасада...

Македонија 20.03.20 | 11:44

Мицкоски: Во тек е набавка на 50 респиратори, да видиме на каква цена ќе се потпише договорот

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ во интервју за „Дојче веле“ на македонски јазик, меѓудругото говори и за набавката на респираторни машини кои се неопходни,...

Здравје 16.03.20 | 11:08

Кина ќе донира 200 респираторни машини

Македонија располага со околу 200 респираторни машини. Тука се вклучени машините од приватното и јавното здравство. Во текот на неделава ќе пристигнат уште стотина и...

Здравје 15.03.20 | 14:02

Филипче: Во државата има околу 120 респиратори, од нив 90 во Скопје

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција за состојбата со коронавирусот кажа дека во државата има 120 респиратори, а потоа им се заблагодари...

Здравје 12.03.20 | 13:42

Ќе се набават 50 респираторни машини, дополнителна заштитна опрема, тестови и апарати за рендген

Педесет респираторни машини, дополнителна заштитна опрема, 1.000 нови тестови и два мобилни апарати за рендген снимање (со цел пациентите да не одат на Рендген институтот)...