Ознака: решение
Скопје 04.11.21 | 10:48

Ѓорѓиевски потпиша и лично достави 100 решенија за легализација во Кисела Вода

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски потпиша 100 решенија за легализација на дивоградби. Вкупно 100 семејства од оваа општина синоќа ги добија решенијата...

Здравје 03.09.21 | 09:39

ДЗСИ нема издадено решение за изолација на ниту еден ученик

Државниот инспекторат нема издадено ниту едно решение за контакт со позитивен ученик, објави „Телма“. По информациите кои се појавија во одредени медиуми за позитивни...

Црна хроника 18.08.21 | 15:23

Наместо во изолација, две тетовки фатени во кафана

Тетовската полиција открила дека две женски лица дека не ги почитувале решенијата за изолација да бидат и дома и заминале во угостителски објекти. Тие се откриени вчера...

Македонија 02.07.21 | 22:07

Заев: Со Бугарија има решение кое е прифатливо и за двете страни

Премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ21 вели дека со Бугарија имаат решение кое е прифатливо и за двете страни. Со Бугарија имаме решение кое е прифатливо за двете страни....

Црна хроника 22.02.21 | 11:31

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка...

Црна хроника 25.11.20 | 11:59

Иако има решение за изолација, полиција го спроведе Миле Јанакиески во суд

Судијата Бошевски нареди стражарно спроведување на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој повторно има решение за изолација наводно поради...

Македонија 11.11.20 | 13:26

Минатата недела издадени над 11,5 илјади решенија за самоизолација и домашно лекување

Инспекторите од Пазарниот инспекторат затвориле еден објект во Куманово поради непочитување на протоколот за работа и поднеле две кривични пријави за угостителски...

Македонија 08.10.20 | 19:56

😎🏖️🙃💞✌️ – и тинејџерите се посериозни од Државниот санитарен и здравствен инспекторат

Граѓаните кои треба да заминат во изолација повеќе нема потреба да се жалат дека не ги добиваат навреме решенијата за изолација. Државниот санитарен и здравствен инспекторат...

Економија 15.08.20 | 18:24

Нина Ангеловска ги повлекла парите откако НБРМ донела решение за затворање на Еуростандард банка

Иако тврдеше дека своите депозити во банката ги повлекла пред подолг период и дека немаат никаква поврзаност со затворањето на „Еуростандард банка”, документ-решение...

Македонија 16.06.20 | 10:10

Џафери го потпиша решението – избори на 15-ти јули

Претседателот на Собранието, Талат Џафери преку соопштение известува дека вчера го потпишал Решението за изменување и дополнување на Решението за распишување на предвремените...

Македонија 11.01.20 | 14:56

Чулев забрани решенија на Спасовски за прераспределба на службеници

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вчера испратил телеграма до сите раководители на организациски единици во рамките на МВР и до сите сектори за внатрешни...

Македонија 12.08.19 | 10:27

Што пишува во решението за деградирањето на инспекторот Ѓорѓи Илиевски?

Злоупотреба на доверливи податоци, неизвршување, несовесно, ненавремено или небрежно вршење на работните задачи се причините поради кои државниот просветен инспектор...