Ознака: рената дескоска
Македонија 14.02.20 | 15:28

Не е спорно што Дескоска сама се предложи за Венецијанската комисија, смета ДКСК

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ги оцени како неосновани наводите во претставката од политичка партија и по допрен глас од медиумите за постоење или...

Македонија 12.02.20 | 22:57

Калајџиев: Најспорните прашања не се за Законот за ЈО, за тоа на овој испит би паднала и министерката

Сега е како некоја желботека, тоа што се сака да се вметне во закон се вметнува. Многу работи кои се проблем не се решаваат со законот за јавно обвинителство, и тоа и е...

Македонија 12.02.20 | 13:34

Дескоска: Ако Милошоски си верува самиот себеси на тоа што го пушти, слободно нека го достави до институциите

Mинистерката за правда Рената Дескоска, реагираше што пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на Комисијата за европски прашања денеска пушти аудиоснимка на која...

Македонија 12.02.20 | 12:07

Десковаштината е владеење на кривото

Професорот Александар Апасиев на Фејксбук напиша статус во кој замолува некој „поначитан“ колега од него или министерката во амнестија како што пишува тој да го посочат...

Македонија 03.02.20 | 14:45

Кога браниш криминал очекувано е да дискфаликуваш, но не и да мислиш дека никој нема да праша што си правела во најкриминалната влада

За очекување е Дескоска кога брани криминал да пробува да изнесува лични квалификации и небулозни тврдења, вели Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев реагирајќи...

Македонија 02.02.20 | 14:30

Дескоска го повика ВМРО-ДПМНЕ да подготват амадмани за законот за ЈО

Министерката за правда Рената Дескоска денеска од својот фејсбук-профил му порача на ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислува афери, да се посветат на изготвување амандмани...

Македонија 01.02.20 | 09:55

Правник ќе станеш само ако си близок до Заев и СДСМ: Дескоска ја партизира комисијата за правосуден испит

Министерката Дескоска ја партизира комисијата за правосуден испит со членови лично блиски до Заев, нејзини пријатели и активисти на СДСМ, обвини денеска пратеникот...

Македонија 31.01.20 | 12:28

Дескоска ги игнорира експертите – не прифаќа ниту една забелешка за законот за јавно обвинителство

Започна работна средба законот за Јавно обвинителство на парламентарните групи по одржаната јавна расправа. На средбата ќе ги разгледаат забелешките кои ги дадоа правните...

Македонија 29.01.20 | 17:12

Дескоска успешно ја игра улогата на адвокат на мафијата

Министерката за правда, Рената Дескоска на својот фејсбук профил напиша: Денеска продолжува јавната расправа за Законот за јавно обвинителство. И денес матрицата...

Македонија 28.01.20 | 15:23

Дескоска: Целта на законот е да се зголеми бројот на обвинителите кои гонат висока корупција

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека новиот закон за ЈО треба да обезбеди измена на изборот на обвинителите со зголемување на критериумите за нивен...

Македонија 25.01.20 | 07:43

Интересна порака за самоименувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Пратеникот Антонио Милошоски по напуштањето на средбата во Собранието за Законот за јавно обвинителство на Фејсбук соопшти во кратки црти за што станало збор на средбата...

Македонија 24.01.20 | 18:50

 Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

Не доставија и не ги презентираа забелешките. Избегаа од средбата. Кажаа само 2 предлога, ние продолживме со средбата. За јавна дебата се согласивме, но нивното барање...

Македонија 24.01.20 | 15:00

Дескоска до Мицкоски: Најдобри правници се добрите математичари кои завршиле правен факултет!

Министерката Рената Дескоска му реплицираше на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој обвини за конфликт на интереси по нејзината номинација во Венецијанската...

Македонија 24.01.20 | 12:59

Дескоска ја предложи Дескоска, Венецијанската комисија прифати

Венецијанската комисија на својата интернет страница објави дека министерката за правда Рената Дескоска е нов член од Македонија. И Дескоска побрза да се пофали дека...

Македонија 23.01.20 | 22:44

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување,...

Македонија 23.01.20 | 21:19

Прифатена номинацијата за Дескоска во Венецијанската комисија

Владината номинација на министерката за правда Рената Десковска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „Фејсбук“ ја соопшти и самата Дескоска. Денеска...

Македонија 23.01.20 | 14:39

Мицкоски: Ја повикувам Антикорупциска да го истражат назначувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на прашање за назначувањето на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија нагласи оти тоа е е скандалозно...

Вести 22.01.20 | 11:58

Дескоска за Законот за ЈО: За одредени забелешки на ВМРО-ДПМНЕ може да дојдеме до договор

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите...

Македонија 22.01.20 | 11:18

Декоска: Забелешките Венецијанската комисија за Законот за јазиците ќе се анализираат по изборите

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и оти најверојатно...

Економија 17.01.20 | 09:38

Извршителите ќе може да се одземаат само 1/5 од плата или пензија, за социјалните случаи веќе нема присилно одземање

Собранието по скратена постапка ги усвои измените во Законот за извршување, со кои, меѓу другото, се доуредува постапувањето на извршителите. Како што соопшти министерката...