Ознака: рената дескоска
Македонија 14.10.19 | 17:38

Дескоска пред Советот на Европа: Се надевам дека нема да ја загубиме шансата да добиеме преговори со ЕУ

Се надевам дека нема да ја загубиме шансата да добиеме преговори со Европската Унија. Таа одлука ќе го забрза темпото на реформите во правосудството, истакна министерката...

Македонија 10.10.19 | 11:47

Семејствата на убиените момчиња за џабе се сретнаа со Дескоска

Со читање транскрипти од разговори и СМС пораки во кои се опфатени разговори од 18 април 2012 година почна денешното рочиште за случајот „Монструм“ за убиството на момчињата...

Македонија 04.10.19 | 14:24

Според Дескоска би било праведно да се отворат преговорите со ЕУ

Праведно е да се отворат преговорите за Република Северна Македонија – од заробена држава станавме држава со чиста препорака, ова го истакна министерката за правда...

Македонија 04.10.19 | 12:19

Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите oд масакрот кај Смилковско Езеро

Министерката за правда Рената Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во случајот „Монструм“ и детално ќе ги информира околу преземените дејствија за екстрадиција...

Македонија 04.10.19 | 11:34

Доста веќе „Постапката е во тек“: Фетаи од Дескоска бара одговор до каде е екстрадицијата на осомничените од „Монструм“

Со читање на транскрипти од разговори и СМС пораки во кои се опфатени разговори меѓу непознати лица со лицата Арменд и Фада, во кои тие прашуваат дали знаат нешто за...

Македонија 02.10.19 | 09:01

Дескоска: Нема поместување во преговорите со опозицијата за Законот за ЈО

Министерката за правда Рената Дескоска изјави дека има неформални консултации меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство, но се...

Македонија 01.10.19 | 14:58

Стапи во сила Законот за бесплатна правна помош

Со новиот Закон за бесплатна правна помош, што стапи на сила од денеска, граѓаните добиваат бесплатна правна помош и еднаков пристап до правда – адвокатот, а сите судски...

Македонија 25.09.19 | 13:25

Дескоска: Без консензус нема промена на изборниот модел

Министерката за правда, Рената Дескоска, не верува дека политичките партии ќе се договорат за промена на изборниот модел, што значи дека веројатно ќе останеме со шест...

Македонија 25.09.19 | 13:19

ЗНМ ќе биде вклучено во дебата за измените на Изборниот законик

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ќе биде вклучено во дебатата за измените на Изборниот законик во насока на прецизна и коректна правна рамка за медиумско...

Македонија 25.09.19 | 12:12

Се прават напори да се постигне консензус за законот за ЈО

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство се уште не е закажана. Групите имаат неформални контакти континуирано, информираше денеска министерката...

Македонија 23.09.19 | 15:10

Дескоска: Не сум отпимист дека ќе најдеме заедничко решение за ЈО

Преговарачките тимови на СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, попладнево во Собранието повторно седнаа на маса во нов обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение за...

Македонија 21.09.19 | 23:29

Димовски: Директорот на Шутка да биде уапсен, а Дескоска да поднесе оставка од морални причини

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше Димовски. Во...

Македонија 21.09.19 | 11:18

Дескоска: Прислушуваните материјали се на сигурно, во сеф во зградата на СЈО

Министерката за правда и член на ИО на СДСМ Рената Дескоска вели дека не е нарушена безбедноста на прислушуваните материјали во зградата на Специјалното јавно обвинителство,...

Македонија 18.09.19 | 10:54

Милошоски пишува комично писмо до амбасадорот Жбогар

Министерката за правда Рената Дескоска го искоментира потегот на пратеникот Антонио Милошоски да му напише писмо на амбасадорот Самуел Жбогар, во кое се жали дека власта...

Македонија 16.09.19 | 12:50

Дескоска: За напад на доктор казна затвор до 10 години

По последните немили настани и нападите кон здравствените работници, министерката за правда, Рената Дескоска денеска порача дека медицинските лица не смеат да бидат...

Македонија 14.09.19 | 13:54

Си играте со правдата, затоа бидете подготвени да одговарате

Од изјавата на министерката Дескоска видовме огромна арогантност, што можеби е и очекувано со оглед на тоа од која политичка провиненција доаѓа, но она што загрижува...

Македонија 13.09.19 | 15:46

Дескоска: Не ќе викаат графолози за потписот на Катица, нејзин е

Министерството за правда нема надлежност за утврдување на автентичноста на потписот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на писмата кои беа испратени од...

Македонија 13.09.19 | 13:05

Дескоска: Носењето на законот за ЈО веќе не е нужно, предметите на СЈО ќе имаат завршница

Министерката за правда Рената Дескоска денеска порача дека без силно, независно обвинителство попусто се говори за правна држава и ги повика пратениците кои треба...

Македонија 12.09.19 | 15:27

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат...

Македонија 12.09.19 | 09:00

Се прекрши сопругот на Дескоска: Професорот им честита на северномакедонските фудбалери

Професорот Тони Дескоски, сопруг на министерката за правда Рената Дескска, кој беше дел од македонскиот правен тим кој во 2011 година го доби процесот по грчката тужба...