Ознака: рек битола
Економија 04.01.23 | 09:14

Заради скинати цевки во котелот, Блок 1 на РЕК Битола утрово исклучен од мрежа

Блок 1 на РЕК Битола утрово е исклучен од мрежа заради скинати цевки во котелот на постројката. Во тек е дефектажа која точно ќе ги лоцира аномалиите, по што во најбрз...

Економија 29.12.22 | 09:47

Блок 1 на РЕК Битола утрово вратен на мрежа

Блок 1 на РЕК Битола утрово е вратен на мрежа, информираат од АД ЕСМ. По завршувањето на сервисно – ремонтни активности, постројката е во функција и работи со максимален...

Економија 27.12.22 | 11:41

Во тек еднодневни сервисно-ремонтни активности на Блок 1 на РЕК „Битола“

Во РЕК „Битола“ утрово започнаа сервисно-ремонтни активности на Блокот 1, со цел подобрување на неговата стабилност и доверливост во работата. Застојот во производството...

Економија 19.12.22 | 13:48

Васко Ковачевски: Во јануари ќе има можност сите три блока на РЕК Битола да работаат во исто време

Во јануари ќе има можност сите три блока на РЕК Битола да работаат во исто време и да испорачуваат електрична енергија, изјави генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски. На...

Економија 06.12.22 | 12:55

Битиќи: Во нашата држава постепено ќе се прави транзицијата во енергетскиот сектор

Не е вистина дека се предвидува затворање на РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј. Во нашата држава постепено се прави транзицијата во енергетскиот сектор и заради војната во Украина...

Економија 02.12.22 | 17:43

Талевски: Директорот на РЕК Битола со закани се обидува да ја сокрие вистината

Македонската енергетика предводена од криминалната матрица на СДС го достигнува дното со лаги, рекетирање и енормно осиромашување на граѓаните. Деновиве после објавите...

Македонија 01.12.22 | 14:41

Мобинг во РЕК Битола?

На почетокот на годината неспособната влада сееше закани за т.н принудни одмори во РЕК Битола и целиот енергетски и рударски сектор. Кога сфатија дека немаат ниту основа...

Економија 28.11.22 | 18:24

Стевче Антовски покажа документи од кои се гледа судир на интереси при набавки во РЕК Битола во случајот со фирмата КОМПАКТ МСФ

Директорот на РЕК Битола Пеце Матевски имаше јавна реакција на одржаните прес конференции од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Наместо закани за тужби, Пеце Матевски да се заблагодари...

Економија 28.11.22 | 15:55

Директорот на РЕК Битола бара извинување од Стевче Антовски: Ми ги заблудува работниците, ќе се демотивираат

Директорот на РЕК Битола Пеце Матевски денеска изјави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ има какви било индиции за незаконско работење, наводите да ги достави до надлежните институции,...

Економија 27.11.22 | 16:40

Договорот е за година и пол, затоа е повисок износот, се брани СДСМ

Колку ВМРО-ДПМНЕ се грижи за енергетиката покажува фактот што оваа партија блокираше поволен заем од 100 милиони евра од ЕБОР за поддршка на енергетските капацитети...

Економија 27.11.22 | 16:22

Тендер од 20 милиони евра за „Марковски компани“, истиот договор лани го чинел РЕК Битола 13 милиони

Стевче Антовски од Коминсијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ обвини денеска дека а 22 ноември годинава РЕК Битола склучил коруптивен договор во висина од 20 милиони евра. На...

Економија 26.11.22 | 12:43

Ковачевски: Изградбата на топловодот од РЕК до Битола се одвива побрзо од планираното

Изградбата на топловодот од РЕК до Битола се одвива побрзо од планираното, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски при извршениот увид во градежните...

Економија 20.11.22 | 11:48

Блок 1 на РЕК Битола вратен на мрежа, санацијата завршена 24 часа порано

Блок 1 во РЕК Битола е вратен на мрежа и продолжи со производство на електрична енергија, по извршената санација во изминатите два дена, соопшти ЕЛЕМ. Оттаму велат дека...

Економија 19.11.22 | 17:39

Исков: Власта да образложи на граѓаните колку ќе ги чини неработењето на блокот во РЕК Битола

Пак стари вести и стари оправдувања за неспособноста и нестручноста. Цитирам: – „Блокот 1 во РЕК Битола во краткотраен планиран прекин, за брзо ќе го вратиме во мрежа“,...

Економија 19.11.22 | 16:39

Новиот трансформатор за РЕК Битола тргна од Солун, тежок е 240 тони и долг е 60 метри

Новиот трансформатор за Блок 3 на РЕК Битола е на пат од Солун кон граничниот премин Меџитлија, информираше компанијата преку соопштение. „Трансформаторот се изработуваше...

Економија 19.11.22 | 09:43

Блок 1 на РЕК Битола во краткотраен прекин, неговото производство го надоместуваат останатите капацитети на ЕСМ

Од електроенергетскиот систем е исклучен Блок 1 на РЕК Битола. Се работи за планско исклучување заради санација на кондензаторот и на дел од цевководниот систем во постројката....

Економија 18.11.22 | 09:12

Блок 1 на РЕК Битола во краткотраен прекин

Од електроенергетскиот систем ноческа околу полноќ е исклучен Блок 1 на РЕК Битола. Се работи за планско исклучување заради санација на кондензаторот и на дел од цевководниот...

Економија 17.11.22 | 08:15

Мажот е директор на ТЕЦ Неготино, а сопругата со РЕК Битола потпишува договор вреден 630 илјади евра

На 20 октомври АД ЕСМ за потребите на РЕК Битола склучува договор за јавна набавка на стоки  во директна спогодба со семејната фирма на директорот на ТЕЦ Неготино и висок...

Економија 15.11.22 | 14:37

Трансформаторот за РЕК Битола тргна од фабриката во Турција

Новиот трансформатор за Блок 3 во РЕК Битола кој се изработуваше во фабрика во Турција, вчера изутрина тргна со специјален камионски транспорт кон Битола. Трансформаторот...

Економија 09.11.22 | 12:11

Ковачевски потврди дека услов за заемот од 100 милиони евра бил клучот на РЕК Битола, Осломеј и ТЕЦ Неготино

Премиерот Димитар Ковачевски, на денешната прес-конференција во Влада, истакна дека не е во ќорсокак ниту државата, ниту граѓаните, ниту Владата, единствен кој што е...