Ознака: регистерски таблички
Македонија 02.02.24 | 20:58

Нема да има казни, но ќе нема излез од државата за возилата без НМК

Ознаките МК на регистарските таблички на возилата до 12-ти овој месец треба да бидат сменети со налепница на која пишува НМК, согласно дел од одредбите на Преспанскиот...

Македонија 02.02.24 | 09:53

Налепниците „NMK“ за таблиците ќе се продаваат во станиците за технички преглед

Сопствениците на возила, заклучно со 12 февруари годинава мора да извршат промена на ознаката „МК“ на регистарските таблички со новата ознака „NMK“. Налепниците со...

Македонија 14.12.23 | 12:52

МВР нарача налепници, не менуваме регистарски таблички!

Министерството за внатрешни работи (МВР) склучи договор за набавка на нови регистарски таблици, но и на налепници за регистрациите на кои ознаката МК ќе се замени со...

Патувања 17.07.23 | 19:25

Што да правите ако во Грција ви ги одземат табличките и сообраќајната дозвола

Грчката полиција сè уште има практика да ги вади и привремено да ги одзема регистарските таблички на туристите кои непрописно паркираат, а тоа е легитимно според грчките...

Македонија 29.03.23 | 11:39

Спасовски: Граѓаните најверојатно би одбирале дали да ги сменат табличките или да стават налепница

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со најавеното можно решение за употреба на налепници на регистарските таблици, наместо да се издаваат нови...

Македонија 15.02.23 | 16:53

Колку ќе чини менувањето на сите македонски во „северни“ документи, кое мора да е готово до следниот февруари

Не е само промената на регистарските таблички со кратенката МК во НМК, до февруари 2024 година, според Преспанскиот договор, на сите македонски документи ќе треба да стои...

Македонија 03.02.23 | 09:43

Замената на регистарските таблички со ознаката НМК ќе ги чини граѓаните од 1400 до 1500 денари

Замената на регистарските таблички со ознака МК со нова НМК (NMK) граѓаните треба да ја направат во овластени станици за технички преглед, а тоа ќе ги чини од 1400 до 1500 денари....

Сервиси 01.02.23 | 12:49

Важно за возачите: Сите кои имаат таблички со ознаката МК, мора да ги променат со НМК во овој рок

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора да извршат...

Балкан 24.11.22 | 07:59

Курти нема да казнува, а Србија нема да издава нови таблички: САД го поздрави договорот

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека САД го поздравуваат постигнатиот договор меѓу Белград и Приштина за регистарските таблички, што...

Балкан 18.11.22 | 11:08

Белград и Приштина не постигнаа договор за регистарските таблички

Договорот за регистарски таблички меѓу Белград и Приштина не е постигнат, а информациите за постигнатиот договор од приштинските медиуми се лажни. Не беше постигнат...

Твитови 31.08.22 | 19:13

Кој загубил табличка по вчерашното неверме еве каде да ја најде

decki 👇 pic.twitter.com/nLg0hNI2Yj — Манче (@Mukomanche) August 31, 2022

Македонија 19.08.22 | 21:27

Службените возила да имаат црвени таблички за да се избегне возење по одмори, теретани, кафичи…

Користење службени возила за приватни цели, одење по одмори, теретани и кафулиња. Дали функционерите ги злоупотребуваат автомобилите кои им се дадени на располагање...