Ознака: реформи во образованието
Македонија 15.06.21 | 21:56

Петкоска: Денес сме на барикадите во Собранието, во одбрана на историјата како посебен предмет

Денес не стигнавме на барикадите пред МНР, но затоа денес сме на барикадите во сала Борис Трајковски во Собранието на Република Македонија во одбрана на Македонската...

Македонија 15.06.21 | 21:33

Силјановска: Реформи во вакви тешки времиња на здравствена криза не се прават, особено не со деца

Силјановска Давкова: За образовна реформа треба сериозен пристап и консултација со сите фактори, не реформа – заради реформа, особено не врз деца  Во гостување во...

Македонија 28.05.21 | 21:32

Царовска: Ноторна лага е бришењето на македонската нација од наставните програми

Информациите за бришење на македонската нација од наставните програми се уште еден од обидите за манипулација, рече министерката за образование и наука Мила Царовска...

Македонија 26.05.21 | 13:42

Мицкоски: Прашајте го ЕУ амбасадорот за законот на Царовска

Немаме никаква информација за законот со кој владата сака да го имплементира концептот за образованието на Мила Царовска, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 26.05.21 | 09:23

СДСМ: Дигитализацијата ќе обезбеди поголема интерактивност и намалување на учењето дома

ВМРО-ДПМНЕ повторно најавуваат нови обиди за референдум и блокада на реформите во образованието и дигитализација на наставниот процес откако им се случи фијаско со...

Македонија 24.05.21 | 20:43

Петар Тодоров: Историјата треба да поттикнува критичко мислење кај децата

Историјата која се изучува во основно и средно образование треба да развива критичко мислење кај децата, но во моментов таа улога историјата ја нема. Во моментов имаме...

Македонија 23.05.21 | 16:21

Книгите се вечни, власта не е!

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на својот фејсбук профил се огласи за реформите за дигитализација.Лидерот на опозицијата на својот фејсбук...

Македонија 15.05.21 | 19:33

Илјадници луѓе во Битола протестираа против реформите во образованието

И Битола денеска протестираше против најавените реформи во образованието. Илјадници луѓе излегоа на улиците спротивставувајќи се на промените кои се најавени, меѓу...

Македонија 12.05.21 | 15:59

Дуалното образование и странските инвестиции за Царовска се исправни политики – и двете се на ВМРО-ДПМНЕ, само перјата за китење се нејзини

Во тек е во кампањата „Учи паметно, работи стручно“ на МОН. Во рамки на капмањата министерката Мила Царовска оди во посета на стручни училишта и го промовира дуалното...

Македонија 12.05.21 | 13:41

Милошоски: Наместо да промовира ароганција, Царовска да ги слушне аргументите на родителите

Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на општина Могила кој е неговиот коментар во однос на...

Македонија 12.05.21 | 12:09

Царовска: Жално но вистинито, нашите ученици не се подготвени за предизвиците на новото време

Според министерката за образование, Мила Царовска, реформите што треба да се спроведат не се избрзани, туку дури и задоцнети. -Ако сме го направеле пред 10 години немаше...

Македонија 12.05.21 | 12:00

Царовска: Образовната реформа продолжува, протестите се уставно право

Министерката за образование и наука Мила Царовска смета дека најавените протести и иницијатива за референдум за образовните реформи се уставно загарантирано право,...

Македонија 10.05.21 | 23:55

Родителите излегуваат на протест против реформите на Царовска

Мирни протести низ повеќе градови и мирен марш во Скопје најавија родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“, откако денеска  не добиле официјален...

Македонија 08.05.21 | 12:33

Митева: Експериментите во образованието продолжуваат, дали Царовска е упорна во намерите за укинување на учебниците во основното образование?

Експериментите во образованието продолжуваат. Додека се уште имаме ученици кои немаат услови да ја следат онлајн наставата и се насочени кон скратена наставна програма...

Македонија 09.02.21 | 10:54

Министерката делува како воопшто да не учела Историја и сомнително е како добивала оцена: Постдипломeц по истopија ја матираше Царовcка во Собрание

На дебата за новите реформи во образованието предложени од владата на СДСМ, постдиполомецот по историја на Филозофскиот факултет во Скопје, Димитар Тодороски, ја потсети...

Македонија 08.02.21 | 14:45

Освен купените партиски директори и твоите невладини, сите те плукаат и пцујат

Сашо Тасевски ги коментира последните пр-објави од Министерството за образование и наука во кои се вели дека многу професори и експерти ги поддржуваат реформите во...

Македонија 06.02.21 | 10:49

ДС: Спојувањето на Историјата може да се сфати како сечење на корените на македонскиот народ и обид за негово бришење од картата на народите

Демократскиот сојуз смета дека врв на хипокризија е доколку осмоодделенецот Дамјан Давков е подобар од средношколците и победи на натпревар по математика, тоа да биде...

Македонија 05.02.21 | 21:59

Петрушевски: И Природно математичкиот факултет со огромно мнозинство е против новиот образовен концепт

Владимир Петрушевски, универзитески професор на денешното обраќање во Собрание при разгледување и коментирање на новиот образовен концепт потенцираше дека власта...

Македонија 26.01.21 | 09:18

За ваква сериозна реформа МОН има обврска да ги консултира МАНУ, Катедрата за историја, Институтот…

Поранешниот заменик министер за образование, професорот Петар Атанасов во разговор за „Фактор“ вели дека сосема се оправдани негативните реакции во јавноста во однос...

Македонија 20.01.21 | 20:47

Реформи во образованието треба, ама не по моделот на Царовска

Иако образованието е еден од најсензитивните сегмени во едно општество, министерката за образование Мила Царовска не преставува да експериментира и да предизвикува...