Ознака: разводи
Семејство 04.01.22 | 14:31

Јануари е прогласен за месец во кој паровите најмногу се разведуваат

Иако звучи чудно што разводите можат да се поврзат со месеците во годината, статистиката покажува дека врската меѓу нив и тоа како постои. Можеби не сте размислувале...

Семејство 19.09.21 | 20:26

Повеќе од 5000 луѓе потврдија: Ова е песната за прв танц која носи среќа во бракот

Првиот танц е посебен момент на секоај свадба, симбол на новиот почеток, па затоа младенците внимателно ја избираат песната на која ќе го одиграат првиот танц како сопружници. Младенците...

Семејство 14.02.21 | 18:09

Короната им пресуди на браковите

Во 2020 година имало рекорден број на разводи и пад на бројот на склучени бракови за 33,3 отсто, јави МИА повикувајќи се на податоци од Министерството за правда. Во изминатата...

Калеидоскоп 31.12.20 | 13:29

Короната ги запре свадбите, ги уништи браковите – Помалку склучени бракови, повеќе разводи

Оваа година, како што велат од Управата за водење матични книги, бројот на склучени бракови е 7.000, што е за околу 4.500 помалку од лани. Голем е бројот на граѓани кои годинава...

Македонија 21.05.20 | 14:29

Лани склучени 13.814 бракови и 1.990 разводи

Во земјава лани биле склучени 13.814 бракови, што е зголемување за 2,4 отсто во споредба со минатата година, додека бројот на разводи е зголемен за 22,8 и изнесува 1.990 во минатата...

Семејство 17.05.19 | 12:30

Намален бројот на разводи, но и на склучени бракови

Намален е бројот на склучени, но и на разведен бракови, покажува статситиката. Минатата година се склучени 13.494 брака или 2,1 отсто помалку од 2017-та, а бројот на разводи...