Ознака: Рамазан Бајрам
Македонија 11.04.24 | 08:03

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан упати честитка по повод Рамазан Бајрам до поглаварот на ИВЗ

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан упати честитка по повод Рамазан Бајрам до поглаварот на ИВЗ Реис-ул Улема Хаџи Шаќир Ефенди Фетахи. – Од Своe, како...

Македонија 10.04.24 | 10:08

Мицкоски: Честит Рамазан Бајрам до муслиманските верници со желби за среќа, бериќет и промени во Македонија

По завршувањето на вчерашниот митинг во Куманово, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски им посака на сите муслимански верници среќен Рамазан Бајрам и им посака...

Македонија 10.04.24 | 10:05

Пендаровски за Рамазан Бајрам: Сплотени да споделуваме визија за благосостојба, просперитет и развој на нашата заедничка татковина

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Македонија и до поглаварот...

Македонија 10.04.24 | 10:00

Ковачевски: Врз вредностите на Рамазан Бајрам заедно го градиме нашето општество еднакво за сите

Претседтаелот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед по повод големиот верски празник...

Македонија 10.04.24 | 09:55

Џафери во чест на Рамазан Бајрам: Да продолжиме по вистинскиот пат и да напредуваме заедно!

Техничкиот премиер Талат Џафери упати честитка за празникот Рамазан Бајрам до поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема Х. Хфз. Шаќир еф. Фетаи, како и до...

Сервиси 10.04.24 | 08:34

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Верниците од исламска веросиповед во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават празникот Рамазан Бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот и празник...

Скопје 09.04.24 | 12:00

ЈСП утре за Рамазан Бајрам ќе сообраќа по неделен возен ред

Утре на верскиот празник Рамазан Бајрам, јавниот превоз во Скопје ќе сообраќа по неделен возен ред, соопшти ЈСП Скопје. Дежурни од 7 до 14 часот ќе бидат билетарниците...

Естрада 18.03.24 | 10:35

Дино Мерлин на молитва за Рамазан

Дино Мерлин го следи рецитирањето на Куранот во џамијата Чекрекчија во Сараево овој Рамазан. Пејачот важи за голем верник и во еден момент на најголема слава заминал...

Македонија 21.04.23 | 11:51

Џафери упати честитка за Рамазан Бајрам

Претседателот на Собранието, Тала Џафери на граѓаните од муслиманска вероисповед им го честита Рамазан-Бајрам. „После деновите на пост по повод светиот месец Рамазан,...

Македонија 21.04.23 | 09:55

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан Бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Македонија...

Македонија 21.04.23 | 09:46

Мицкоски: Да им покажеме на оние кои носат зло дека не можат да нè поделат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на сите муслимани им го честита Рамазан Бајрам. Живееме во времиња на големи предизвици и проблеми кои ги делиме заедно,...

Калеидоскоп 21.04.23 | 08:50

Денеска е Рамазан Бајрам

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот...

Македонија 21.04.23 | 08:20

Ковачевски за Рамазан Бајрам: Преку меѓусебна почит и разбирање градиме еднакво општество за сите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската Верска Заедница, Реис ул Улема...

Македонија 02.05.22 | 14:47

Влада: Рамазан Бајрам повикува да се соочиме со предизвиците и врз начелата на почитување и солидарност да продолжиме заедно

Владата упати честитка до исламските верници по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. Рамазан Бајрам е празник на обновата на духовната сила што ја зајакнува...

Македонија 02.05.22 | 14:33

Спасовски: Бајрам Шериф Мубарек Олсун

Министерот за внатрешни работи им го честита Рамазан Бајрам на исламските верници. Почитувани граѓани од исламска вероисповед, во мое и во име на МВР ви го честитам...

Македонија 02.05.22 | 14:30

Честитка од министерот Османи до исламските верници по повод Рамазан Бајрам

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку својот официјален фејсбук профил им го честита Рамазан Бајрам на сите исламски верници. Посакувам среќен и убав...

Сервиси 29.04.22 | 10:16

МТСП: Првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 2 Мај 2022 година (понеделник),...