Ознака: Рамазан Бајрам
Фудбал 13.05.21 | 21:05

Рамазанската честитката на Озил го возбуди светот

Честитки за празникот испратија многу познати спортисти, а посебно внимание привлече онаа на Месут Озил. Озил постави слика од Ал Акса во Ерусалим и така испрати силна...

Македонија 13.05.21 | 15:40

Груевски со честитка за Бајрам

Поранешниот премиер, Никола Груевски, упати честитка до муслиманските верници кои денеска го слават Рамазан Бајрам. Во четитката на Груевски, упатена на неговата фејсбук...

Македонија 13.05.21 | 09:50

Мицкоски: Со разбирање, соработка и толеранција можеме да ги надминеме сите препреки

Нека празничните мигови Ви поминат во спокој и радост, со најискрени желби за добро здравје и просперитет на секој од вас и вашите семејства, пишува претседател на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 13.05.21 | 09:34

Пендаровски: На Рамазан бајрам уште еднаш ќе потсетам на значењето на соживотот, толеранцијата и на меѓусебното разбирање во нашата заедничка татковина

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Македонија...

Македонија 13.05.21 | 09:21

Заев: Рамазан бајрам носи надеж за нов почеток и ја поттикнува вербата на луѓето во доброто, вистината и правдата

Во овие тешки мигови заради пандемијата со КОВИД-19, светиот празник Рамазан бајрам носи надеж за нов почеток и ја поттикнува вербата на луѓето во доброто, вистината...

Сервиси 13.05.21 | 08:04

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце,...

Сервиси 12.05.21 | 09:05

Четврток неработен ден, следат четири споени викенди

Четврток, 13 мај, односно празникот Рамазан Бајрам е следниот неработен ден за сите граѓани во Македонија. До крајот на годинава остануваат уште 4 продолжени викенди...

Македонија 12.05.21 | 08:41

Вечерва нема полициски час, од утре почнува на полноќ

Денеска поради верскиот празник Рамазам Бајрам ќе нема ограничување за движење. Од четврток пак, стапува на сила ограничувањето во движењето од полноќ и ќе трае до 4...

Македонија 28.04.21 | 15:06

Редари пред црквите и џамиите за Велигден и Бајрам

Верските лидери за Велигден и Рамазан Барјам ќе треба да обезбедат редари, задолжени за организирање на чествувањето кои би требало да се одржува надвор, односно пред...

Македонија 28.04.21 | 08:01

Владата чести еден час подолго надвор

Од денеска стапува во сила новата препорака на Комисијата за заразни болести. Забраната за движење ќе почнува еден час подоцна, во 21:00, но нема да важи за претстојните...

Македонија 08.04.21 | 12:23

Пендаровски се сретна со поглаварите и претставниците на верските заедници

Претстојните велигденски и рамазански празници и условите во кои поради пандемијата на Ковид-19 и оваа година ќе биде неопходна претпазливост на верниците при празнувањето...

Македонија 08.03.21 | 14:58

Рано е за одлука за евентуален полициски час за Рамазанските пости, смета Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека нема разлика на она што беше тренд претходно во однос на тежината на болеста Ковид-19...

Балкан 08.06.20 | 13:59

По Бајрам нови жаришта и во Србија, д-р Кон предупредува дека вирусот не е ослабнат

И покрај олабавените рестрикции во Србија, состојбата е под контрола, објасни епидемиолгот д-р Предраг Кон за српска „Прва“, но напомена дека сепак постојат неколку...

Македонија 24.05.20 | 15:09

Никола Груевски: Денешната радост и слава нека се преточи во сплотеност, меѓусебно разбирање и помагање

Денот на македонските и сесловенски просветители, светите браќа “Кирил и Методиј” кој оставија неизбришлива и вечна трага во нашето просветлување и напредок. Светци...

Македонија 23.05.20 | 15:51

Честитка од Пендаровски за Рамазан бајрам: Да останеме претпазливи и дисциплинирани и да ги почитуваме препораките во борбата со Ковид-19

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед,...

Македонија 22.05.20 | 20:10

Власта подлегна на притисокот од верниците и ИВЗ

Власта денеска подлегна на притисокот кој ИВЗ веќе извесно време го врши, односно се закани дека нема да почитува полоциски час за Рамазан бајрам. Поглаварот јавно вчера...

Македонија 21.05.20 | 13:21

Дома за утринска молитва, во џамија за Рамазан Бајрам, одлучи ИВЗ

Ријасетот на Исламската верска заедница во Македонија, поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, донесе низа мерки, што треба да се спроведат во секоја џамија на...

Македонија 21.05.20 | 11:45

Силјановска: Очекувам во јуни, од полициски час да нè втурнат на гласање

Истражувачкиот дух на несудениот нобеловец, г-динот Зоран Заев, не мирува, пишува професорката Гордана Силјановска Давкова, додавајќи дека тој се обидува да докаже...

Македонија 21.05.20 | 09:46

Со владата на СДСМ и тоа го има: До понеделник 58 часа затворени, од вторник отворени кафани

Комисијата за заразни болести вчера предложи дека за престојниот продолжен викенд, полицискиот час треба да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Причината,...

Балкан 20.05.20 | 09:47

Верници се клањаа во центарот на Приштина во знак на протест поради неотворање на џамиите за Бајрам

Неколку десетици граѓани од муслиманска вероисповест вчера на главниот плоштад на косовскиот главен град одржаа верски ритуал на клањање на икиндискиот намаз во светиот...