Ознака: првачиња
Македонија 01.09.21 | 11:37

Пендаровски: Драги првачиња, среќно!

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска на својот фејсбук-профил им го честита првиот училишен ден на првачињата. Успешен почеток на годината Пендаровски...

Култура 14.08.21 | 12:40

Првачињата со мајчин јазик српски добиваат учебник за почетно пишување и читање

Учениците кои наставата од прво одделение ја следат на српски наставен јазик, од новата учебна година ќе добијат материјали за учење на својот мајчин јазик со што ќе...

Македонија 25.06.21 | 08:34

Основното училиште „Владо Тасевски“ брка веќе примени првачиња, а „Братство“ сака присилно да ги запише

Вистински скандал се случува во образовниот систем, а во спрегата се вмешани двете основни училишта „Владо Тасевски“ и „Братство“, општината Карпош како и Министерството...

Македонија 01.06.21 | 11:26

700 првачиња помалку од очекуваново запишани во Источниот регион, клупите ќе ги полнат во европските училишта

Белата чума пустоши во Источниот регион. Според анализата на ТВ Стар, речиси половина од очекуваните првачиња на уписите ги нема. Годинава се покажа како најкатастрофална,...

Скопје 09.05.21 | 11:12

Стипендии за првачиња со попреченост – потребни документи

Сите родители на ученици со попреченост во општина Карпош, чии деца ќе бидат запишани во прво одделение во учебната 2021/2022 година ќе можат да аплицираат за месечна стипендија...

Скопје 03.05.21 | 09:19

Започнува уписот на првачиња во Карпош

Започнува уписот на деца во прво одделение, во сите десет основни училишта, за учебната 2021/2022 година. Во општина Карпош, запишувањето на новите ученици ќе се одвива во...

Македонија 27.04.21 | 13:28

Царовска се слушаме: Цел мај нема слободен термин за новите првачиња кај очен лекар

Имаат ли крај глупостите на министерката за образование Мила Царовска? Уште не се симна прашината од дигиталните учебници, а родителите на идните првачиња веќе се соочуваат...

Македонија 22.04.21 | 15:33

Од први мај првачињата може да се запишуваат во училиште по електронски пат

Од први мај се воведува нова услуга за електронски упис на првачиња. Преку порталот uslugi.gov.mk родителите/старателите ќе можат да пополнат апликација, да изберат училиште...

Вести 11.04.21 | 17:19

Првачињата од септември ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми за прво одделение, како прв чекор...

Македонија 04.04.21 | 19:01

Учениците од прво и четврто одделение од следната година први ќе започнат со новиот образовен концепт

Децата кои во новата учебна 2021/2022 година ќе бидат ученици во прво и во четврто одделение, први ќе го започнат новиот концепт за основно образование. Бирото за развој...

Естрада 03.10.20 | 10:18

Велков со порака до мајките на првачињата: Ако направи торта и ако објави секаде дека имаш учениче дома

На социјалните мрежи изминатите денови, по повод почетокот на учебната година, многу мајки сподели фотографии од своите деца првачиња, прославувајќи го тој момент на...

Македонија 01.10.20 | 10:48

Како помина првиот училишен ден?

Денеска официјално започна новата учебна година. Учениците до трето одделение ќе посетуваат настава со физичко присуство, освен оние средни училишта кои ги исполнуваат...

Скопје 01.10.20 | 10:02

Првиот училишен час на првачињата од „Коменски“ во присуство на премиерот, министерката, градоначалникот…

Првачињата во основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош на првиот уличишен ден беа пречекани со обраќање од стра на премиерот Зоран Заев, министерката за образование...

Македонија 29.09.20 | 23:00

Родителите прашуваат: Ние сме на работа, кој ќе ни ги чува децата поради скратените часови?

Родителите на  деца во прво одделние реагираат на тоа како ќе одат децата на училиште од 8 и 30 до 11 и 3-0 кога тие тоа време се на работа. Тоа прашање го поставиле и на директорот...

Скопје 25.09.20 | 13:01

Првачињата од ООУ „Коле Неделковски“ седнаа во училишните клупи

По сите протоколи за заштита од ковид 19 во импровиззирана училница во дворот основоното училиште „Коле Неделковски“ во Дебар Маало им посака добредојде на првачињата. Балони,...

Твитови 01.09.20 | 17:23

Ковид верзија на „Брзај, брзај прваче“

Не брзај прваче, кон школскиот двор, затворено е, го прскаат со хлор. — Man (@Goran_Man) September 1, 2020

Македонија 04.08.20 | 09:13

Првачињата без маски, задолжителен ќе биде редар кој ќе мери температура

Дали наставата ќе се одвива со скратени часови или во некои од училиштата ќе се оди етапа по етапа сето тоа ќе биде прилагодено на моменти. Битно е да се сфати дека ние...

Скопје 16.07.20 | 11:14

Eднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

Општина Аеродром и оваа година доделува еднократна парична помош на семејствата со прваче во висина од 3.500 денари, за што издвои 2.750.000 денари. Целта на овој проект е да...

Македонија 01.06.20 | 08:43

Почнува уписот на првачињата

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата...

Македонија 20.05.20 | 14:03

Уписите во основните и средните училишта во јуни, на факултетите во август и септември

Уписите во основните и средните училишта ќе се спроведат во јуни, соопшти денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми. На прес-конференцијата во Владата, Адеми...