Ознака: промена на име
Балкан 18.01.22 | 08:06

Не е само Македонија: И Турција ќе го менува името

Турските власти одлучија да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, објави турската телевизија ТРТ. Претходно овој месец турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...

Македонија 17.05.21 | 12:07

СДСМ не стана „северен“: Заев полесно го смени името на државата, отколку на партијата

Пред неколку месеци лидерот на СДСМ најавуваше дека согласно договорот од Преспа ќе го промени името на својата партија и ќе го довие преднакот „Северна“. Една од опциите...

Твитови 07.05.21 | 13:47

Блогер од Данска во посета на „земјата што си го мрази своето име“

Блогер од Данска кој промовира туристички дестинации низ Европа, не преставува како земја која си го мрази своето име 👇👇👇👇 pic.twitter.com/NadbCUvCjs — MITE NAJDOFF (@Kalabalak_) May 7, 2021

Твитови 28.03.21 | 17:18

Има ли доктор што ќе го објасни овој здравствен проблем?


Македонија 30.07.20 | 08:48

Милчин: Во НАТО ќе влезевме и без промена на името

Поранешниот директор на фондацијата „Отворено општество“ во Македонија, режисерот Владимир Милчин во вчерашното гостување во „Само вистина“ на „Канал 5“, рече...

Македонија 15.01.20 | 19:06

Како размислувал Заев кога го продавал името: Ебаму името ебаму (АУДИО)

„Ебаму, името, ебаму“, вели Зоран Заев во продолжението на снимката „Европ за Вицето“, што на Јутуб ја објави Зоран Божиновски. Заев уверуваше дека целосно ќе се слушне...

Македонија 21.11.19 | 15:10

Ѓорѓија Пулевски или Хајан Селмани: МЗ Галичник предлага решение за името на ОУ во Ростуше

Месната заедница Галичник смета дека Одлуката на Советот на Општина Маврово и Ростуше за преименување на основното училиште во Ростуше од „Ѓорѓија Пулевски“ во „Хајан...

Македонија 15.11.19 | 11:59

Ангелов: СДСМ се најголеми патриоти затоа што го сменија името

„Нема поголем патриотизам и почит кон државата од она што се направи во изминатите 2.5 години за граѓаните и државата“, порача претседателот на партијата „Достоинство“...

Македонија 14.11.19 | 13:41

Промената на името не беше услов за влез во НАТО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека решавањето на спорот за името со Грција не бил услов за членство во НАТО, во интервју за „Дојче Веле“. Според Мицкоски,...

Македонија 09.11.19 | 14:45

Милошоски: Oд пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се барало да ја почитуваат програмата на партијата и волјата на народот

Од сите кандидати за пратеници на ВМРО пред секои избори било барано да прифатат два принципи. Првиот, да ја почитуваат изборната програма на ВМРО врз основа на која...

Музика 09.11.19 | 09:02

Канје сака легално да го промени името, во игра е Христијански Гениј Милијардер

Неодамна Канје Вест размислуваше да престане со рапување, затоа што тоа се коси со неговата новопронајдена духовна страна. Раперот целосно се посвети на црквата и верата,...

Македонија 24.10.19 | 22:37

Три години СДСМ работеше само за да го смени името

Кој е вистинскиот пат да влеземе во ЕУ или ќе има нов штетен договор, праша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во вечерашното гостување во 24 анализа. Во...

Свет 07.10.19 | 10:46

Холандија го менува името

Владата во Хаг одлучи да го ребрендира името на државата од Холандија во Нидерланд, како дел од обидите за подобрување на глобалниот имиџ. Властите оценуваат дека треба...

Македонија 25.09.19 | 12:53

Донев: Заев дојде на власт за да го смени името на државата, а не да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО

Јован Донев, поранешен амбасадор во гостувањето во емисијата „24 Отворено“ истакна дека Зоран Заев не дојде на власт за да ја внесе Република Македонија во ЕУ, бидејќи...

Македонија 27.08.19 | 09:05

Ќулавкова: Нечиј друг интерес е промена на името на МАНУ, Преспанскиот не го наметнува тоа

Преспанскиот договор не наметнува промена на името на Македонската академија на науки и уметности, вели академик Катица Ќулавкова, додавајќи дека нечиј друг интерес...

Македонија 23.08.19 | 20:13

За промената на името на МАНУ ќе се расправа во вторник

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите. Овој...

Македонија 19.06.19 | 20:19

Ганка Цветановска: Кој беше мотивот да се откажат од името, идентитетот, културата и историјата?

Екс министерката за култура, Ганка Цветанова повторно го актуелизира прашањето дали македонското име беше продадено од страна на власта за 45 милиони евра пари од тајните...

Македонија 25.03.19 | 11:01

Пендаровски: Душата ќе му ја извадат на тој што ќе го смени името

Како зборуваше за промената на името на државата кандидатот за претседател на Република Македонија Стево Пендаровски, предложен од партијата која ѝ го промени името...

Македонија 18.03.19 | 20:26

Никола Буџак: Што се смени со „Македонија”, еве во Германија ми вратија документи, дипломи, уверение за положени испити со образложение дека таква земја не постои

Никола Буџак, кој живее и работи во Германија на својот фејсбук профил ги соопшти непријатностите со кои се соочил по промената на името на државата. Ако се прашувате...

Македонија 09.03.19 | 14:17

Заев договорил промена на името во мај, па цел месец глумел преговори пред македонската јавност

Зоран Заев договорил промена на името уште во мај 2018, за да подоцна уште речиси месец дена пред македонските граѓани глумеше дека се уште преговара со Грција и како прави...