Ознака: прогресивно оданочување
Економија 02.01.20 | 11:01

Сè што направиjа, поништија: Зголемен лимитот за плаќање на кеш од 500 на 3.000 евра

Со измените на Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам, лимитот за плаќање кеш се зголемува од 500 на 3.000 евра. Измените беа усвоени по скратена постапка...

Економија 17.11.19 | 13:06

Власта не се откажува од прогресивниот данок – опозицијата ѝ порачува да престане со експериментите

Власта не се откажува од прогресивниот данок и покрај одлуката за негово замрзнување од почетокот на наредната година. Економскиот советник на премиерот Заев, Фатмир...

Економија 03.11.19 | 14:35

Откако го повлекоа прогресивниот данок, ќе речат пу-пу не важи и 500 евра просечна плата, 100 илјади плата за докторите…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повторно побара одговор од премиерот Зоран Заев кој ќе им надомести на оние кои во последните десет месеци плаќале прогресивен...

Економија 03.11.19 | 12:14

Анѓушев: Немав никакво влијание врз одлуката да се замрзне прогресивното оданочување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев негираше денеска било каква вмешаност во одлуката на Владата да го замрзне прогресивното оданочување на пресоналниот данок на доход. Според...

Економија 02.11.19 | 23:22

Жестоко бранеа прогресивно оданочување, сега да ги вратат парите кои им ги земаа на луѓето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за кумановската телевизија Плус вели дека за пропорционалниот данок ги предупредувале токму тие. Немојте...

Економија 02.11.19 | 15:45

Заев се откажува од прогресивниот данок за гласови, а потоа со истата чизма ќе го гази народот

Во рамките на средбите со граѓаните за обнова на Македонија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски e во посета на Куманово, место, како што пишува тој на Фејсбук,...

Економија 02.11.19 | 14:55

Воден од лична омраза и фрустрации, ќе се глупираш пред избори и ќе се пењавиш да објаснуваш нешто што на сите им е јасно

Поранешниот премиер Никола Греувски реагира на повлекувањето на мерката за прогресивен данок, на која инсистираше двоецот Заев-Анѓушев непосредно по доаѓањето на...

Економија 02.11.19 | 13:05

Бектеши ја поддржува одлуката за одложување на прогресивното оданочување

Министерот за економија Крешник Бектеши ја поддржува одлуката на Министерството за финансии со која, како што беше соопштено вчера, за три години се пролонгира воведувањето...

Економија 10.10.19 | 08:40

Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ

Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста. Ова го најави премиерот...

Кариера 29.09.19 | 23:00

Каде да се преселите ако ги зголемат даноците

Први на удар на прогресивното оданочување се програмерите, кои заработуваат релативно високи плати за Македонија. Indeks.hr направил анализа каде можат да се згрижат хрватските...

Економија 03.01.19 | 16:14

Заев: Прогресивното оданочување претставува само симболична порака на солидарност

Прогресивното одданочување не значи зголемување на даноците на граѓаните, туку претставува само симболична порака на солидарност, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката...