Ознака: Про-За Балкан
Култура 22.09.21 | 10:19

Портрет на поетот и есеист Гојко Божовиќ и промоција на книга на Данило Киш

Творештвото на поетот и есеист Гојко Божовиќ од Србија ќе биде промовирано вечерва во 20 часот во книжарницата „Буква“ во Скопје. Портретот за Божовиќ го подготви писателот...

Култура 20.09.21 | 11:09

Писателот не може самиот да каже дека е писател, тоа треба други за него да го кажат, вели лауреатот на „ПРО-За Балкан“ Мирча Картареску

Писателот не може самиот да каже дека е писател, тоа треба други за него да го кажат, вели лауреатот на „ПРО-За Балкан“ Мирча Картареску. Синоќа во Даут паишн амам во...

Култура 20.09.21 | 10:37

Пишување книга е за губитници и за оние кои мечтаат

Хрватскиот сценарист и писател Анте Томиќ (51) е еден од деветмината писатели, уредници и издавачи кои се гости на 9. издание на Интернационалниот литературен фестивал...

Култура 17.09.20 | 12:39

Награда што ја слави литературата на Балканот е многу добредојдено признание, вели Исмаил Кадаре, лауератот на наградата „Прозарт“

Документарниот филм со извонреден меѓународен успех, „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, вечерва во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката....

Култура 16.09.20 | 13:32

На „ПРО-ЗА Балкан“ се разговараше за феминизмот, женското тело и идентитетот

Писателките Магдалена Блажевиќ, Маја Солар и Елизабета Баковска беа во фокусот на програмата на втората вечер на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“. Во Куршумли ан се разговараше...

Култура 15.09.20 | 11:50

Угљеша Шајтинац, драмски писател: Не е точно дека младите не се интересираат и не пишуваат

Во величествениот амбиент на Куршумли ан под ѕвездено небо и со почитување на сите протоколи за организирање на настани, синоќа беше отворено осмото издание на Интернационалниот...

Култура 14.09.20 | 11:07

Со промоција на новата книга на Пијан Славеј „Срчки“ вечерва се отвора „ПРО-ЗА Балкан“ на кој ќе учестуваат книжевни ѕвезди од Балканот

Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ ќе биде отворен вечерва во 19.30 часот во Куршумли ан во Скопје. Врвни автори од регионот, како и домашни автори...

Култура 09.09.20 | 17:17

Книжевни ѕвезди од Балканот учествуваат на „ПРО-ЗА Балкан“

Врвни автори од регионот, како и наши автори ќе бидат гости на 8.Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 14 до 17 септември на повеќе локации...

Култура 07.09.20 | 15:39

Четворица издавачи од регионот гостуваат на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ 2020

Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ го најавува своето осмо издание, кое поради ковид-ситуацијата, наместо во мај го премести за септември. Од 14...

Култура 22.05.19 | 12:26

Алек Попов ја прими наградата „Прозарт“: На Балканот не можеме да опстанеме без хумор и иронија

Тука, на Балканот, а и не само тука, не можеме да опстанеме без хумор и иронија. Шегата е тест на интелигенцијата на кој би требало да сме подложни секој ден. Бидејќи без...

Култура 21.05.19 | 14:16

Ерџан Кесал, сценаристот на „Беше еднаш во Анадолија“: Бев лекар и лично ја доживеав вечерта што е опишана во филмот

Големо внимание кај публиката предизвика средбата со писателот, актер и сценарист Ерџан Кесал и турскиот писател Тарик Туфан, што се одржа вчера во рамките на фестивалот...

Култура 21.05.19 | 11:58

Трибина на „Про-За Балкан“: Писателите, уметниците, интелектуалците треба да размислуваат политички, а не политикантски

Писателите, уметниците, интелектуалците треба да размислуваат политички, а не политикантски. Тоа е многу различно. Кога велам да се мисли политички, мислам дека треба...

Култура 19.05.19 | 14:32

Алек Попов, Ерџан Кесал, Теофил Панчиќ, Светислав Басара, Јагода Михајловска-Георгиева… на „Про-За Балкан“

На Алек Попов и Ерџан Кесал им се придружуватаат и Теофил Панчиќ, Једрт Лапух Малежич, Светислав Басара, Тарик Туфан, Ивица Пртењача и Јагода Михајловска-Георгиева, а...

Култура 17.05.19 | 15:35

Книжевната фикција е повторно популарна

Познатиот литературен агент и уредник на литературната агенција „Астие – Пеше“ Пјер Астие, е еден од гостите на Седмото издание на Интернационалниот литературен...

Култура 13.05.19 | 13:52

Сценаристот на „Беше еднаш во Анадолија“ и „Три мајмуни“ е специјален гостин на „Про-За Балкан“

Големиот турски писател, актер и сценарист Ерџан Кесал ќе биде специјален гостин на 7. Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“ во Скопје. Еден од сценаристите...

Култура 06.05.19 | 10:15

Алек Попов, мајсторот на иронијата, е добитник на наградата „Прозарт“ на фестивалот „Про-За Балкан“

Бугарскиот писател Алек Попов е годинашен добитник на наградата за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот – „Прозарт“. Авторот на хит-романите...

Култура 02.05.19 | 10:22

На „Про-За Балкан“ доаѓа Пјер Астие, еден од најпознатите литературни агенти во светот

Седмото издание на Интернационалниот литературен фестивал „Про-За Балкан“ ќе се одржи од 19 до 22 мај во Скопје. На фестивалските денови, кои ќе се одвиваат на неколку...