Ознака: претседателски кандидат
Македонија 04.04.24 | 21:51

Османи: Овие избори се народен референдум за тоа каква држава сакаме

Вечерва во студиото на ТВ21 се одржува претседателски дуел меѓу кандидатите од Европскиот Фронт, Бујар Османи и од Вреди, Арбен Таравари. Кандидатот Османи посочи дека...

Македонија 08.03.24 | 09:17

На полноќ истекува рокот за собирање потписи за претседателските и кандидатите за пратеници

Собирањето граѓански потписи за претседателските и кандидатурите за пратеници во парламентот, кое почна пред точно две недели, на 23 февруари, завршува денеска на полноќ....

Македонија 28.02.24 | 11:26

Османи, Таравари и Димитриевски ги собраа потребните потписи за претседателска кандидатура

Бујар Османи кандидат на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Арбен Таравари кандидатот на опозицискиот блок „Вреди“ и Максим Димитриевски лидерот на ЗНАМ-За...

Македонија 28.02.24 | 09:48

Силјановска со двојно поголема предност пред Пендаровски во изборните единици 1 и 5 – разликата помеѓу нив се зголемува во споредба со минатиот месец јануари

Анкетата на ИПИС објавена во емисијата „Објектив“ на МРТ ги презентираше и резултатите и од рејтингот на кандидатите за претседател на Република Македонија. На оваа...

Македонија 21.02.24 | 18:34

Стевчо Јакимовски ќе биде претседателски кандидат од ГРОМ

Партијата ГРОМ на претстојните претседателски избори ќе излезе со свој кандидат. Според информациите, се работи за актуелниот градоначалник на Карпош, Стевче Јакимовски. Претходно,...

Македонија 19.02.24 | 22:16

ДУИ неделава ќе го објави претседателскиот кандидат

Демократската унија за интеграција неделава ќе го објави претседателскиот кандидат. Се споменуваат повеќе имиња како можни кандидати. Се уште немаме донесено одлука....

Македонија 04.12.23 | 13:32

СДСМ отвора иницијатива за формирање на европски фронт и почна постапка за избор на претседателски кандидат

На седница на Извршниот одбор СДСМ почна иницијатива за формирање на широк Европски фронт на сите политички и општествени чинители коишто го поддржуваат членството...

Македонија 06.11.23 | 11:44

Стевчо Јакимовски размислува да се кандидира за претседател на државата

Градоначалникот на скопската општина Карпош, лидерот на партијата ГРОМ – Стевчо Јакимовски вели дека размислува да се кандидира за претседател на Македонија. Да се...

Македонија 26.09.23 | 11:24

Демократско движење, Беса и Алтернатива со заеднички претседателски кандидат Албанец, најави Меџити

Изет Меџити, претседателот на новата партија Демократско движење најави дека неговата партија, заедно со Беса и со Алтернатива ќе имаат заеднички кандидат Албанец...

Свет 10.08.23 | 09:42

Снимен моментот на убиството на претседателскиот кандидат во Еквадор, вонредна состојба во земјата

Претседателот на Еквадор Гиљермо Ласо прогласи вонредна состојба во траење од 60 дена во целата земја по убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио. Вооружените...