Ознака: премиер Албанец
Македонија 12.05.22 | 11:05

Села: Нам не ни треба премиер Албанец, со албанско име и презиме, туку човек што ќе ги решава проблемите

Зијадин Села, лидерот на Алијанса на Албаците, за денешен Утрински брифинг вели дека Али Ахмети го смета за еден голем политички лажго кој на избори оди со многу големи...

Македонија 21.12.21 | 18:59

Мицкоски: Кога СДСМ и ДУИ го одбија предлогот Гаши да биде премиер до предвремени избори, се откри нивната калкулантска игра

Ниту едните ниту другите водат сметка и се грижат за интересите и за Албанците, Македонците, и за останатите граѓани во Македонија, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 13.12.21 | 23:05

Груби: Мицкоски е веќе согласен во последните 100 дена на Владата на чело да застане премиер Албанец

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 гостуваше првиот вицепремиер, Артан Груби, од редовите на ДУИ, кој откри дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е веќе согласен...

Македонија 08.12.21 | 07:55

Договорот за премиер Албанец ќе мора да се почитува, Меџити вели ДУИ ќе расправа за својата најдобра застапеност во Владата

Претставаниците на ДУИ од победничките зони на локалните избори ќе побараат соодветна застапеност во владиниот кабинет. Заменик-претседателот на ДУИ, Изет Меџити за...

Македонија 05.11.21 | 10:45

Тој одлучува за наследникот на Заев: Ахмети газда и во СДСМ и во Владата

Клучот за политичката криза е кај Али Ахмети. Како што стојат работите, тој на директен или индиректен начин ќе одлучува кој ќе биде нов премиер или лидер во СДСМ. Дека...

Македонија 04.11.21 | 15:07

Беса си е беса: Aхмети не заборава на усниот договор со Заев за премиер Албанец

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во изјава за „Слободен печат“ вели дека не може да отпадне Договорот на ДУИ за „100 дена Албанец премиер пред парламентарните избори“, доколку...

Македонија 04.11.21 | 12:48

„Псе Јо“: По Заев, ДУИ останува и без премиер Албанец

Се сеќавате на слоганот „Pse Jo“ на минатите парламентарни избори кој го лансираше ДУИ.Партијата на Али Ахмети сметаше дека е дојдено времето Албанец да биде премиер...

Македонија 03.06.21 | 09:13

Изненадувањето на ДУИ ќе биде кандидатот за градоначалник на Скопје?

Владејачката партија ДУИ вчера во Липково ја започна постапката за избор на кандидати за градоначалници, но и за советници на локалните избори, а лидерот Али Ахмети...

Македонија 26.08.20 | 09:59

Ахмети: Ќе има премиер Албанец па Владата да трае и само една година

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во емисијата „Клик Плус“ на телевизија „21“ изјави дека дури и ако новата Влада трае само една година,...

Македонија 18.08.20 | 16:45

Договорен премиер Албанец за последните 100 дена, објави Ахмети

Многу сум убеден дека оваа коалиција, ова партнерство за уште четири години ќе биде најуспешното, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, по денешната средба со лидерот...

Македонија 14.08.20 | 18:35

Падна договор, Заев ќе биде три години премиер, Зибери една, јавува Канал 5

Договорен е премиер по принципот три години Заев, една Зибери, ДУИ ќе управува со УЈП и МВР, јави попладнево Канал 5. Тоа значи три години на чело на владата да биде Зоран...

Македонија 13.08.20 | 15:38

Ахмети: Заев да каже добра причина зошто не Aлбанец-премиер

Лидерот на ДУИ Али Ахмети не отстапува од досегашните поставени црвени линии за ротирачки Албанец премиер. Во изјава за медиумите, Ахмети потенцираше дека СДСМ треба...

Македонија 30.07.20 | 18:50

Села: Ако ДУИ не го исполни ветувањето за премиер Албанец треба да замине во опозиција

Ако не се прифати ветувањето на ДУИ за премиер Албанец, Ахмети треба да замине во опозиција, смета лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Тој рече дека дури и...

Македонија 24.07.20 | 21:47

Шилегов нема проблем Албанец да биде премиер, но да се договореле

Претставникот на Централното раководство на СДСМ, Петре Шилегов во интервју за ТВ21 меѓу другото зборуваше и за премиер Албанец.   На прашањето дали СДСМ е против...

Македонија 23.07.20 | 21:00

Османи: Kонцептот „премиер Албанец“ не е етничко прашање, туку е прашање на постигнување на рамноправност

Демократската унија за интеграција ќе коалицира со која било партија што ќе ги почитува Охридскиот, Преспанскиот и договорот со Бугарија, изјави вечерва вицепремиерот...

Македонија 21.07.20 | 10:15

Ахмети за приштинска Т7: Насер Зибери треба да биде идниот премиер

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, во интервју за косовската телевизијата Т7 синоќа изјави дека по парламентарните избори во Македонија,...

Македонија 20.07.20 | 22:06

Oсмани со порака до партиите на Албанците: Ајде да се собереме и да го избереме првиот премиер Албанец, не ја пропуштајте оваа можност

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи преку Фејсбук им порача на партиите на Албанците дека изборите биле фер и демократски, напразно да не обвинуваат за нерегуларности,...

Македонија 15.07.20 | 22:14

Таравари не ја прифати понудата на Османи

„Ние сме во убедлива предност пред ДУИ“, изјави Арбен Таравари по затворањето на избирачките места. Одговарајќи на новинарско прашање, за изјавата на Бујар Османи...

Македонија 10.07.20 | 22:55

Ахмети не верува дека ќе има влада без ДУИ: Премиер-Албанец, па ќе преговараме за влада

Првото барање кое ДУИ ќе го испрати за време на преговорите по изборите за составување на новата Влада е премиер Албанец, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју...

Македонија 09.07.20 | 22:36

Заев: ДУИ ќе оди во опозиција

Пораката на ДУИ за премиер Албанец е уценувачка. Граѓаните се тие што одлучуваат кој ќе ја предводи владата, рече вечерва лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Во емисијата „Патот...