Ознака: прележани
Здравје 08.02.22 | 13:52

Колку брзо можете повторно да се заразите со коронавирус?

Во овој бран забележани се и доста реинфекции со коронавирус, дури и кај оние кои неодамна прележале или се вакцинирале. Едно од првите предупредувања кои ги издаде...

Македонија 25.11.21 | 10:07

Даниловски: Вакцинaтa одржува високо ниво на заштита од хоспитализација и смрт од Ковид-19

Проф. д-р Драган Даниловски ги анализира бројките соопштени во последниот извештај Институтот за јавно здравје, според кои има вкупно 870 случаи на лица кои се заразиле...

Здравје 21.11.21 | 12:00

Лекарска комора: За пациентите со прележан Ковид19 неопходна е физикална рехабилитација

Значителен број од пациентите по прележан Ковид-19 имаат потреба од физикална рехабилитација поради намалена физичка кондиција, отежнато дишење, продолжена болка, депресија,...

Македонија 20.11.21 | 22:46

Македонија е единствена држава во која потврда за прележан Ковид важи само 45 дена

Колку вистински прележаните со Ковид-19 се обесправени со новите предлог рестриктивни мерки? Дали навистина тие што ја поминале болеста и стекнале природен имунитет,...

Македонија 19.11.21 | 08:38

Д-р Беќаровски: Во лифт се чувствувам побезбедно со прележано лице, отколку со комплетно вакциниран

Природно стекнатиот имунитет по секоја инфективна болест е најдобриот имунитет, па затоа вистинските прележани болни од ковид-19 се драстично обесправени со новите...

Здравје 07.10.21 | 17:38

Пановски: Филипче и Заев, уште ли верувате дека вакцината штити подобро од природното прележување? Извинете се и сменете ги „врвните експерти” кои ве убедија во таа глупост

Микробилогот, проф. д-р Никола Пановски апелира до здравствените власти да не ги малтрерираат прележаните со ковид-19. Не ги малтретирајте прележаните, дајте им 12 месеци...

Македонија 07.09.21 | 18:37

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани, треба да се пријават

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста,...

Македонија 24.08.21 | 19:50

Д-р Пановски: Вакцинацијата во првите шест месеци по прележување е штетна за граѓаните

Доктор Никола Пановски истакнува дека е апсурдно барањето за вакцинација од граѓаните кои прележале ковид во последните 45 дена. Пановски објаснува дека е штетно за...

Здравје 23.08.21 | 14:41

Филипче: Прележаните што побргу да се вакцинираат, имунитетот стекнат од вакцината е подолготраен и поефикасен

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека нема дилема оти антителата што се создаваат кај пациентите по прележн корона вирус штитат одреден период, но дека...

Здравје 16.06.21 | 16:25

Даниловски апелира: Престанете да вакцинирате луѓе што прележале ковид

Професорот на Медицинскиот факултет доктор Драган Даниловски, за Слободен печат вели дека во земјава повеќе нема епидемија, туку одржување на вирусот на ниво на спорадични...

Здравје 11.05.21 | 11:39

Постои мал ризик од сериозни компликации по прележан ковид-19 кај пациенти кои не биле во болница, покажа едно истражување

Студија спроведена во Данска покажала дека постои мал ризик од сериозни компликации по инфекцијата кај пациенти кои не морале да бидат примени во болница, пренесува...