Ознака: прегласување
Македонија 30.05.24 | 08:28

Управниот суд ја одби тужбата на Европскиот фронт, пратеникот од Желино останува за Вреди

Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 29.05.24 | 11:12

Оформен е предмет: Ќе му го врати ли Управен суд пратеникот на ДУИ од Желино?

Управниот суд соопшти дека е оформен предмет за тужбата што синоќа ја поднесе Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето...

Македонија 27.05.24 | 09:06

ДУИ не се помирува дека загуби уште еден пратеник

Државната изборна комисија денеска треба да одлучува по приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. За прегласувањето...

Македонија 25.05.24 | 20:12

Доставија жалба до ДИК: ДУИ не се помирува дека загуби еден пратеник во Желино

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат...

Македонија 23.05.24 | 09:49

СДСМ веќе не е трета партија, сега со ДУИ имаат ист број пратеници

Според првичните резултати по прегласувањето во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 на Парламентарните избори 2024 Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена...

Македонија 22.05.24 | 21:44

Резултати од прегласувањето: ДУИ загуби еден пратеник во шестката, Вреди доби

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страна почна со објавување на првичните резултати од денешното прегласување на парламентарните избори и информира дека...

Македонија 22.05.24 | 20:13

Излезноста на прегласувањето над 55 отсто

Од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места на кои се прегласува за Парламентарните избори, до 18:30 чaсот гласале 2.487, односно 55,1 отсто, соопшти Државната...

Македонија 22.05.24 | 18:44

Уште половина час гласање: Излезноста над 45 посто

До 17 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места каде се врши прегласување за парламентарните избори, гласале 2071 гласач, односно 45,88 отсто, информира...

Македонија 22.05.24 | 16:52

Уште два часа гласање: До 15 часот излезноста е 35 посто

Излезноста на седумте избирачки места каде денеска се прегласува за парламентарните избори до 15 часот е 34,87 проценти, соопшти Државната изборна комисија. Од вкупно...

Македонија 22.05.24 | 10:07

Прегласувањето во Крушево и во Долнени почна навреме и без проблеми

Во 7 часот се отворени четирите избирачки места, по две во општина Долнени и две во општина Крушево каде се прегласува за парламентарните избори во петтата изборна единица....

Македонија 22.05.24 | 07:34

Кој ќе добие, а кој изгуби пратеник: Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска ќе се прегласува за Парламентарните избори 2024. Прегласување во петата изборна единица ќе се спроведе на избирачките...

Македонија 21.05.24 | 07:28

Денеска гласаат болните, изнемоштените и затворениците

Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болни и изнемоштени лица, како и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори...

Македонија 20.05.24 | 22:06

Јаулески: ВМРО-ДПМНЕ очекува да земе уште еден пратеник во петтата изборна единица

„Со оглед на тоа каква е ситуацијата дека ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар и креатор на идната влада јас сум длабоко убеден дека тој пратеник...

Македонија 20.05.24 | 20:20

Милошоски: Со прегласувањето очекуваме вкупно 62 пратеници

Време е ДУИ да оди во опозиција, порача Антонијо Милошоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата „За или против“ на ТВ Алфа. Милошоски ги искоментира...

Македонија 20.05.24 | 17:41

Утре предизборен молк, но само за местата каде се прегласува

Поради повторување на гласањето за Парламентарните избори 2024 во седум гласачки места во Изборните единици 5 и 6, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги...

Македонија 20.05.24 | 16:12

Касами за изјавата на Ахмети дека прегласувањето може да донесе меѓуетнички тензии: Секој си зборува со тоа што знае да го прави

Билал Касами коментирајќи ја изјавата на Али Ахмети дека прегласувањето во среда може да донесе меѓуетнички тензии, Касами со коментар оти тоа било во минатото. Kaсами...

Македонија 20.05.24 | 12:18

Eве каде ќе се прегласува во среда

Прегласување на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна единица ќе се одржи в среда на 22 мај, Одлуката за прегласување ја донесе Државната изборна комисија...

Македонија 20.05.24 | 08:46

Неделава прегласување и продолжување на разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за формирање влада

Неделава што следи ќе продолжат преговорите за формирање на влада составена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди. Работни групи треба да ги договорат министерските места...

Македонија 19.05.24 | 16:44

Мицкоски: По прегласувањето во ИЕ5 очекуваме обезбедување двотретинско мнозинство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по прегласувањето во изборната единици 5 очекува обезбедување двотретинско мнозинство од 62 пратеника во Парламентот....

Македонија 18.05.24 | 19:39

Ахмети ги обвини СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за прегласувањето, а ги спомена и убивање

По три часа заврши состанокот на претседателството на Демократска унија за интеграција (ДУИ) во нивното седиште во тетовска Мала Речица, по што беше најавено дека ставот...