Ознака: предупредување
Скопје 02.11.20 | 18:02

Град Скопје ќе почне присилна наплата на даноците за 2019 година

Град Скопје ги известува граѓаните дека во согласност со одредбите од Законот за даноците на имот за присилна наплата (Сл.весник број 61/2004….23/2016),  ja почнa постапката...

Свет 07.10.20 | 13:29

Гаспром предупредува: Транзитот на гас преку Белорусија и Украина претставува ризик за стабилен транспорт

Рускиот гасен концерн „Гаспром“ предупреди дека неизвесноста околу политичката иднина на Белорусија претставува ризик за стабилен транзит на рускиот гас кон Европа...

Свет 28.09.20 | 15:01

Меркел стравува од нагло зголемување на бројот на инфекции

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази загриженост за развојот на епидемијата на корона во Германија. Пред президиумот на партијата ЦДУ, таа предупреди за „19.200...

Свет 17.09.20 | 15:54

Клуге: Бројот на новозаразени во Европа сега е поголем отколку во март

Ситуацијата во врска со коронавирусот во Европа е сериозна, бидејќи регистрираното неделно зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 сега е поголемо отколку во...

Свет 15.09.20 | 09:05

СЗО предупредува дека Ковид-19 нема да биде последната пандемија

Претседателот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, предупреди дека Ковид-19 не е последната пандемија и повика на политички и финансиски инвестиции за спречување пандемии. Тој...

Балкан 29.08.20 | 22:43

Предупредување од амбасадата на САД во Црна Гора за денот на изборите

Амбасадата на Соединетите држави во Подгорица ги предупреди државјаните на САД во Црна Гора на можноста од масовни собири утре, на денот на изборите и им предложи на...

Здравје 20.08.20 | 21:34

Загрижени сме, од утре можни се нови мерки: СЗО со предупредување за Балканот

СЗО денеска изјави дека Балканот е ново жариште на коронавирусот, а една од последиците ќе биде тоа дека во Хрватска би можела да се најде на англиската листа за карантин...

Свет 19.08.20 | 14:51

Кина: Пловењето на американскиот уништувач во тајванскиот теснец е „исклучително опасно“

Уништувачот на морнарици на САД „УСС Мастин“ кој плови во тајванскиот теснец е „исклучително опасно“, се вели во соопштението на Источната команда на Ослободителната...

Свет 13.07.20 | 21:44

СЗО: Нема враќање во нормала во блиска иднина

Светската здравствена организација денеска предупреди дека пандемијата на Ковид-19 се влошува на глобално ниво и дека работите извесно време нема да се вратат во „старата...

Свет 12.06.20 | 10:03

Алармантно предупредување на СЗО: Пандемијата се влошува

Директорот на СЗО предупреди дека пандемијата на коронавирусот се влошува и откри нови жаришта на опасниот вирус. Тедрос Аданом Гебрејсус предупреди дека пандемијата...

Свет 23.02.20 | 19:00

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на...

Скопје 01.02.20 | 21:44

Предупредување: Мајка тренира дете да напаѓа миленици, „печали“ од тужби кон сопствениците

На социјалната мрежа Фејсбук кружи статус на кој реагираа многумина. Имено според пишувањата во статусот, мајка го учела своето дете да напаѓа кучиња со цел да профитира...

Балкан 30.11.19 | 10:02

Амбасадата на САД во Атина со препораки за безбедноста претстојните празници во Грција

Американската амбасада во Атина, исто како и останатите дипломатски претставништва на САД во Европа, издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки во Грција...

Балкан 28.11.19 | 14:36

Рама до медиумите: Запрете го тоа сега! Веднаш! Време е за психијатри, а не за астролози

По предупредувањето на утринската вонредна седница на владата и објавата на Твитер, Рама уште еднаш повторно ги предупреди медиумите дека, согласно со вонредната ситуација,...

Балкан 12.07.19 | 11:00

Не го игнорирајте овој знак во Грција, посебно деновиве

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година,...

Музика 14.05.19 | 14:39

Можни терористички напади на „Евровизија“

Амбасадата на САД во Израел објави безбедносно предупредување за сите американски граѓани во Израел. Американската амбасада апелира Американците да бидат внимателни...

Балкан 09.04.19 | 11:00

На оваа финта посебно внимавајте: Сè повеќе кражби во Грција, туристите најголема мета

Последните две-три години во Грција се зголемени грабежите, а организираните криминални групи на мета посебно ги имаат туристите во екот на туристичката сезона. Како...

Скопје 21.02.19 | 23:19

Граѓаните во паника: Внимавајте, нешто се случува во нашата држава!

Луѓе ова е повеќе од алармантно. Денес во 7 часот навечер одејќи си од предавање и вежби, тројца мажи со сива кола довикуваа да се приближам до колата, но за среќа ги игнорирав...

Скопје 21.02.19 | 22:13

Граѓаните предупредуваат – внимавајте на вашите деца во Маџари!

Пзаете си ги децата – оваа објава денеска кружи низ социјалните мрежи. Граѓаните предупредуваат дека возасен човек бара од деца да испрати некаде сигнал на мобилен...

Семејство 14.12.18 | 16:25

Внимавајте: Оваа новогодишна играча е штетна за децата

Француските здравствени власти испратија предупредување пред божиќните празници од ризиците по детското здравје што ги носи играњето со еластичната смеса слајм, која...