Ознака: права на Бугари во македонија
Македонија 02.05.23 | 20:40

Ниедна пресуда на Судот и на Советот на Европа не е во корист на Бугарија, потсети потпретседаелот на ВМРО-ДПМНЕ

„Самиот факт што нема ниедна пресуда која е во корист на Бугарија, а сите се во корист на Македонците од Бугарија доволно говори која е позицијата и на Судот и на Советот...

Македонија 02.02.23 | 08:20

Ван ден Берг: ЕУ го губи кредибилитетот со двојните аршини кон Бугарите во Македонија и кон Македонците во Бугарија

Случајот „Пендиков“ ја тресе и Европската Унија и е тест за преиспитување на европските вредности на самата Европа. Холандскиот експерт за Балканот Ханс ван дер Берг...

Македонија 30.01.23 | 08:24

Милков: Враќање на ситуацијата од пред десет дена не нѐ задоволува, сакаме Бугарите да влезат во Уставот

Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите таму. Се стремиме кон таква деескалација која ќе донесе подобра заштита на правата на Бугарите. Очекуваме конкретни чекори,...

Колумни 28.01.23 | 10:04

Бугарски Минхаузен синдром

Атанас Кирјаковски Си бил еднаш еден барон, Хиеронимус Карл Фридрих вон Минхаузен кој си живеел во Хановер, Германија во 18-тиот век. Својата професионална кариера ја...

Црна хроника 28.10.22 | 15:03

Се евакуираат учениците од „Никола Карев“

Нова дојава за бомба во едно училиште во Скопје е примена попладнево во СВР Скопје. Од Министерството за внатрешни работи за МИА информираат дека случајот во СВР Скопје...

Македонија 26.07.22 | 19:39

Гир: Македонија мора да ги внесе Бугарите во Уставот како што бара Бугарија, наку скринингот ќе запре

Добра вест е што минатата недела Европската Унија почна преговори за членство со Македонија и Албанија. Тоа се одлични вести, тоа е историски развој и за засегнатите...

Македонија 19.04.22 | 19:44

Николоски: Ги почитувам правата на Бугарите во Македонија, но можеа да одберат посоодветно име

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски смета дека ликот на Ванчо Михајлов не може да поврзува. Тоа е избор на име што ќе направи провокација и ќе ги повреди...