Ознака: пожар велес
Црна хроника 03.09.19 | 15:29

Три нови пожари во Велешко, гори и кај мотелот „Македонија“

Претпладнево во 11:30 часот избувна пожар кај село Црквино, велешко, а со пожарот е зафатена дабова шума и смрека на неколку хектари. Таму сè уште гасат пожарникари од ТППЕ...

Македонија 28.08.19 | 22:48

Заев: Имаме три противпожарни авиони, а само двајца пилоти

На просторот околу езеро „Младост” кој беше зафатен од голем пожар, денес увид извршија претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со градоначалниците...

Калеидоскоп 28.08.19 | 21:01

Вулканизерот кој го спаси Велес од стравотна експлозија

Додека пожарникарите со вода го бранеа плацот на „Вулканизер Дина“ на влезот од Велес, храброста на сопственикот да влезе во магацинот и од него со виљушкар да изнесе...

Македонија 28.08.19 | 17:17

Заев од опожарената локација: Ќе одговараат сите што потпалуваат и горат човечки судбини, а ние ќе го обновиме шумскиот појас

Претседателот на Владата,Зоран Заев денеска со претставници на сите засегнати институции кои беа вклучени во акцијата за гасење на опожарената локација околу езерото...

Црна хроника 28.08.19 | 09:50

ОЈО бара притвор за газдата на градежната компанија и за работникот

Во врска со пожарот кој избувна завчера на територијата на општина Велес, Основното јавно обвинителство Велес отвори истрага против сопственикот на градежна фирма...

Економија 28.08.19 | 09:25

ЕВН ги санира далекуводите кои беа зафатени во велешкиот пожар

Екипите на Електродистрибуција од Велес од самиот почет на пожарот кој завчера ја зафати околината на езерото „Младост“ активно учествуваа во гаснењето, соопшти ЕВН...

Македонија 27.08.19 | 08:16

Доцна синоќа изгаснат пожарот во Велес

Доцна синоќа благодарение на Скопската противпожарна бригада беше изгаснат пожарот околу велешкото езеро Младост, кој беснееше околу осум часа,а му се закануваше и...

Црна хроника 26.08.19 | 20:20

ЦУК: Пожарот кај езеро Младост е се уште активен

Од Центар за управување со кризи (ЦУК) информираат дека пожарот кај езеро Младост, велешко, се уште е активен. Горниот дел кај езерото е ставен под контрола, но има проширување...