Ознака: потписи за кандидат за претседател на државата
Македонија 09.03.24 | 16:47

Седум кандидати во претседателската трка: Најмногу потписи од граѓаните доби Силјановска Давкова

Заврши собирањето потписи за претседателските кандидати. Во битката за претседател на Македонија влегуваат седум кандидати. Неуспешен обид да влезат во претседателската...

Македонија 03.03.24 | 12:55

За четири часа собрани 15.000 потписи за Гордана Силјановска-Давкова

Интересот на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова е голема.За само четири часа денеска собрани се 15.000 потписи во цела Македонија. Иако...

Македонија 27.02.24 | 09:01

Maричиќ: Претседател на држава треба да се бира на избори

ДПМНЕ нема план ниту намера за решавање на стратешките прашања и членство во ЕУ, време е опозицијата да заземе посериозен однос, не поради СДСМ, туку поради граѓаните....

Македонија 24.02.24 | 18:45

ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи за кандидатите за претседател на државата

Од утре, 25 февруари 2024 година, Државната изборна комисија на својата веб страна, секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива...