Ознака: поскапување на горива
Економија 21.02.23 | 00:00

Поскапуваат нафтата за домаќинствата и моторните горива

Вечерва по полноќ за половина денар за литар поскапуваат цената на бензинот од 95 октани како и на дизел горивото, цената на бензинот од 98 октани се зголемува за 1 денар...

Економија 01.06.22 | 15:49

Ново поскапување од три денари од полноќ

Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се зголемува за три денари по литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат...

Економија 01.06.22 | 08:14

Од денеска ценовен шок: Поскапуваат горивата, лебот, брашното, маслото, млекото, оризот и јајцата

Од денеска престануваат да важат дел од антикризните мерки што Владата ги воведе во март со цел ублажување на последиците од енергетската криза и заштита на стандардот...

Економија 10.03.22 | 22:04

Од полноќ дизелот поскап за 3 денари, ќе чини 97 денари, бензините остануваат 93 и 95 денари

Нафтените деривати од ноќеска на полноќ ќе поскапат во просек за 1,67 отсто, соопшти вечерва Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Според РКЕ, малопродажните цени...

Економија 10.03.22 | 14:59

Moжно е ново поскапување на автобуските карти, вклучително и превозот за ученици

Превозниците на патници засега не ги поскапеа цените на превозот, но за в понеделник имаат закажано состанок на кој ќе бидат донесени заклучоци како ќе делуваат понатаму,...

Економија 10.03.22 | 14:16

РКЕ: Вчера дизелот требаше да поскапи за 10,5 а бензинот за 5,5 денари, но направивме баланс

Се наоѓаме во најдинамичната недела со најголем број на флуктуации на дневна основа на берзата на нафтените деривати особено на дизелот што се рефлектираат на крајната...

Економија 08.03.22 | 11:30

Димовски: Не, Македонија нема најевтино дизел гориво во регионот

Македонија нема најевтино дизел гориво во регионот, потенцира Илија Димовски, додавајќи дека тврдењето на Владата дека во Македонија е најевтино дизел горивото не...

Економија 03.03.22 | 22:39

РКЕ обвини за воено профитерство: Некои бензински точеле до 500 денари, други не точеле на камиони

Нафтени деривати има, трговците редовно набавуваат гориво согласно побарувачката, но дел од малите трговци не се однесуваат фер и ја ограничуваат понудата, со што оставаат...

Економија 03.03.22 | 20:11

Километарски колони на бензинските: Граѓаните исплашени од најавените цени на горивата, пумпите не точат во канти

Информациите дека цените на горивата од идната недела ќе се зголемат за дури 10 денари по литар создадоа километарски колони на бензинските пумпи. во сите градови. Возачите...

Економија 03.03.22 | 18:46

Нема рестрикции во снабдувањето со горива, колоните се поради најавено поскапување

Макпетрол ги известува потрошувачите дека нема рестрикции и прекин во снабдувањето на гориво на бензинските пумпи на оваа компанија и покрај фактот дека во овој момент...

Економија 01.03.22 | 09:50

ВМРО-ДПМНЕ бара намалување на акцизите за 50%: Дизелот би поевтинил за 9,5 денари, а бензинот за 13 денари

За време на владата на заевизмот драстично се зголемија цените на горивата, а причината за тоа се акцизите и таксите кои ги воведоа. Пред година и половина литар дизел...

Економија 28.02.22 | 12:06

Горивата поскапуваат: Бензинот ќе се продава за рекордни 86 денари за литар

Цените на горивата од ноќеска повторно се зголемуваат, и сите ќе порасната за 1,5 денар, потврди Марко Бислимовски претседателот на Регулаторната комисија за енергетика...

Економија 23.02.22 | 08:28

Цените на горивата за една година пораснале за 70%, платите не пораснале воопшто

Цените на горивата за една година пораснале за 70%, платите не пораснаа воопшто, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во април 2020 година дизелот се продавал по цена од 46 денари, април 2021...

Економија 07.02.22 | 12:30

Го пробиваат плафонот: Ново поскапување на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра леснотомасло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,50 денари/литар, во однос на малопродажните...

Економија 24.01.22 | 13:05

Возењето станува луксуз: Поскапуваат горивата, дизелот стигна 71 денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,84 % во...

Економија 17.01.22 | 12:31

Нови повисоки цени на горивата од полноќ

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,94%, соопштија од Регулаторната Комисија за Енергетика. Малопродажните...

Свет 08.10.21 | 09:08

Си Ен Ен: Доаѓа глобална енергетска криза, Европа на удар

Астрономски раст на цените на природниот гас. Вртоглавата цена на јагленот. Прогноза за цената на нафтата од 100 долари за барел. Глобалната енергетска криза предизвикана...

Економија 07.10.21 | 18:55

Поскапеа зејтинот, млекото, брашното, ќе поскапат струјата и горивата: Попусто Заев ветува плата 500 евра кога трошоците се 2000 евра

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на митинг во општина Македонски Брод, пред граѓаните истакна дека, власта и Зоран Заев за 52 месеца го задолжиле секое...

Економија 26.06.21 | 20:50

Пендаровски поддржува горивата да поскапат 3.5 денари

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на гостувањето во централниот дневник на телевизија „Сител“, запрашан дали ќе го потпише законот за еколошка...

Економија 16.06.21 | 10:25

Димовски: За секој резервоар гориво плаќаме 843 денари повеќе од времето на „режимот“

Арач, ја нарекува Илија Димовски веста за новите давачки од 14,06 денари по литар нафта. Малопродажната цена на нафтата и горивата во Република Македонија ја утврдува...