Ознака: посета на Скопје
Македонија 07.10.20 | 09:25

Еврокомесарот Оливер Вархеји денеска во Скопје

Еврокомесарот Оливер Вархеји доаѓа во Скопје откако вчера беше објавен извештајот на Европската комисија за напредокот на земјата на патот кон ЕУ, како и економскиот...

Македонија 06.04.20 | 08:36

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на земјава за време на која предвидени...

Македонија 11.02.20 | 08:37

Шефот на италијанската дипломатија Ди Мајо денеска во Скопје

Министерот за надворешни работи на Италија Луиџи ди Мајо денеска ќе престојува во во официјална посета на Македонија. Ди Мајо ќе има средба со својот домаќин, шефот...

Македонија 13.01.20 | 09:04

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова...

Македонија 23.11.19 | 08:33

Дендијас следната недела во Скопје

Во Скопје во вторник пристигнува шефот на грчката дипломатија Никос Дендиjас, кој во интервју за грчкото радио „Реал фм“ истакна дека не е сигурен дека „ние можеме...

Македонија 18.11.19 | 08:59

Шефицата на шведската дипломатија Ан Линде во Скопје

Министерката за надворешни работи на Кралство Шведска, Ан Линде денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана на нејзиниот македонски колега,...

Македонија 11.11.19 | 15:16

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас в среда во Скопје

Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас во среда ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Мас ќе се сретне со министерот...

Македонија 30.10.19 | 12:19

Првата официјална посета вон ЕУ на Сасоли е во Македонија

Новоизбраниот претседател на Европскиот парламент, Давид Сасоли в понеделник и вторник ќе престојува во Македонија, што ќе биде негова прва официјална посета на некоја...

Македонија 02.10.19 | 12:15

Пендаровски и Ѓукановиќ разговараа за пријателските односи и заедничката иднина

Пријателските односи меѓу Македонија и Црна Гора, кои споделуваат заедничко минато и се стремат кон заедничка иднина преку интегрирањето во евро-атлантските институции...

Македонија 27.09.19 | 17:19

Мајк Помпео идната недела во Скопје и Охрид

Aмериканскиот државен секретар Мајк Помпео следната недела патува за Ватикан, Црна Гора, Македонија и Грција, објави Стејт департментот. Во Македонија Помпео ќе има...

Македонија 26.08.19 | 12:35

ВО ЖИВО: Ана Брнабиќ во Владата на РМ

Официјален пречек на Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, пред платото на Владата на Република Македонија.

Македонија 26.08.19 | 09:05

Српската премиерка во официјална посета на Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска ќе биде домаќин на делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Како што информираат од Владата, посетата ќе започне...

Македонија 07.07.19 | 08:21

Американскиот конгресмен Елиот Енгел во работна посета на Скопје

Претседателот на Комисијата за надворешна политика на Конгресот на САД, конгресменот Елиот Енгел, во рамки на работната посета на Република Македонија која е дел од...

Македонија 24.06.19 | 09:10

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје

Министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто денеска ќе престојува во посета на нашата држава. Сијарто ќе се сретне со вицепремиерот...

Македонија 03.06.19 | 11:28

Македонија ќе го брани НАТО од ИСИС

Одржувањето на денешниот состанок на Северноатланскиот совет на НАТО во Скопје е најсилната политичка потврда за нашето извесно полноправно членство во Алијансата. Република...

Македонија 03.06.19 | 10:46

Столтенберг: Членството е важно за Македонија, но и за НАТО

Интеграцијата на Македонија во НАТО ќе биде во фокусот на денешниот состанок на Северноатлантскиот совет со Комитетот за интеграција на земјава во Алијансата, што...

Македонија 16.05.19 | 10:04

Принцот Едвард на средба со претседателот Пендаровски

Принцот Едвард, грофот од Весекс, кој од вчера престојува во официјална посета на земјава, денеска ќе има средба со претседателот Стево Пендаровски. Британскиот принц...

Македонија 15.05.19 | 19:31

Принцот Едвард пристигна во Македонија

Од 14 до 17 мај грофот од Весекс, Принцот Едвард ќе престојува во официјална посета на Словенија, Македонија и Хрватска. Тој денеска пристигна на аеродромот во...

Калеидоскоп 15.04.19 | 12:01

Принцот Едвард, синот на кралицата Елизабета, ќе ја посети Македонија

Принцот Едвард, грофот од Весекс, ќе ја посети Македонија на 15 и 16 мај, најавија од британската амбасада во Скопје. Тој во текот на посетата ќе биде запознаен со примери...