Ознака: посета на Папата
Економија 02.07.19 | 19:09

Папата во Македонија слетал со неисправен радарски систем

Папата Франциск слетал во Македонија со неисправен радарски систем на скопскиот аеродром. Основниот радарски систем на скопскиот аеродром не функционирал кога утрото...

Скопје 03.06.19 | 21:49

Владата одлучи неработниот 7 мај да се одработи на 8 јуни

Владата денеска на седница донесе заклучок на 8 јуни (сабота) да се одработи 7 мај кој поради посетата на папата Франциско беше прогласен за неработен ден во Скопје. Одлуката...

Македонија 10.05.19 | 14:38

Координативно тело си се пофали: Посетата на Папата организирана беспрекорно

Координативното тело за организирање на посетата на Папата Франциск на својата завршна седница оцени дека посетата беше спроведена според сите предвидени највисоки...

Економија 08.05.19 | 19:00

Колку пари се потрошија за посетата на Папата? Се чека владиниот детален извештај

Се чека изготвување на деталниот извештај за финансиската конструкција за трошоците кои ги направи Владата за посетата на папата Франциско. Од Владата велат дека транспарентно...

Скопје 07.05.19 | 20:18

Заев на Папата му подари реплика од теракотна икона од Виничко кале

Премиерот Зоран Заев го испрати папата Франциско со покана повторно да ја посети нашата земја и со подарок реплика на теракотна икона од археолошкиот локалитет Виничко...

Твитови 07.05.19 | 20:07

Aко Папата одеше во Битола…


Скопје 07.05.19 | 19:06

Внукот на Мајка Тереза не успеа лично да го дарува Папата

Внукот на Мајка Тереза, скопјанецот Алојз Гомбар и неговата ќерка имаа блиц средба со папата Франциско во Спомен куќата на светицата на улица „Македонија“, но тој не...

Македонија 07.05.19 | 18:14

Девојката на која ѝ се исполни единствената желба – Антонија го запозна папата

Антонија Класновиќ е девојка од земјава, која беше една од посетителите на мисата, кои имаа можност да се качат на бината на плоштадот „Македонија“ и да се поздрават...

Скопје 07.05.19 | 17:48

Заврши апостолската посета на папата Франциско

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска попладне...

Твитови 07.05.19 | 17:32

„Твитер“ за Папата

Колку километри ќе трча Папата шо ги затворија сите улици? — Мр Моџо Килингтон (@mojokilington) May 7, 2019 Папата пред и по средбата со Заев. pic.twitter.com/TXTCnMalXj — Sweet but bearded🧔🏽 (@_Bradestiot)...

Твитови 07.05.19 | 17:16

Зошто Папата не сака да го бакнуваат политичари?


Македонија 07.05.19 | 17:01

Заев ќе учи од папата како да се справи со корупцијата

Овој папа гласно зборува за корупцијата, животната средина и лажните вести – сите проблеми со кои се соочува нашата земја. Премиерот Зоран Заев, кој денеска одржа...

Скопје 07.05.19 | 16:35

Папата во Католичката црква во Скопје

Папата Францискo одржува екуменска и меѓурелигиска средба со млади и со свештеници, нивни семејства и со богопосветени во Католичката црква во Скопје.

Македонија 07.05.19 | 16:30

Што по Папата: Би се сретнал со Макрон и десет пати

Претседателот на Владата на Зоран Заев по посетата на папата Франциско одржа прес-конференција на која одговараше на новинарски прашања. На прашањето што по папата,...

Скопје 07.05.19 | 14:27

Шминки, паштети, мајонез, четки за коси, ситни пари: Посетителите си ги бараат предметите по мисата на Папата

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земјава,...

Македонија 07.05.19 | 11:40

Скинати хулахопки и голи колена, Иванова критикувана за тоа како го пречека Папата

Облека во црна боја, фустан или здолниште со едноставен крој, кој мора да ги покрива колената, рацете и рамениците. Препорачливо  е да се носи црн вел преку главата, доколку...

Скопје 07.05.19 | 11:34

Пратеници, обвинители, амбасадори и високи функционери во ВИП делот на плоштад „Македонија“

Помеѓу големиот број граѓани дојдени од целата држава, денеска литургијата на Папата Франциско на плоштадот “Македонија” ја проследија и високи функционери на власта,...

Македонија 07.05.19 | 08:44

Чистка во вилата на Водно

Во раните утрински часови раздвижено во претседателскиата вила на Водно. Се прават последните подготовки пред пристигнувањето на папата Франциско. Активно се чисти...

Македонија 07.05.19 | 08:13

Папата Франциско пристигна на скопскиот аеродром (ВО ЖИВО)

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск изутринава пристигна на аеродромот во Скопје со што ја започна историската Апостолска посета на земјава. Папата...

Скопје 07.05.19 | 08:06

Патот до аеродромот затворен за сообраќај од 7.30 до 9 часот и од 16.15 часот

Како што соопшти концесионерот на аеродромот ТАВ Македонија патниците кои ќе имаат вечерни летови, пак, треба да пристигнат на аеродромот најдоцна до 15:30 часот, бидејќи...