Ознака: Помпеја
Калеидоскоп Свет 03.07.23 | 11:05

Пица стара 2.000 години: Во Помпеја е откриена фреска на која е насликан познатиот италијански специјалитет

Археолозите претпоставуваат дека на една впечатлива фреска, пронајдена меѓу урнатините на римскиот град Помпеја, најверојатно е насликан првиот приказ на пица, пишува „Гардијан“. Тие...

Калеидоскоп 20.05.23 | 09:58

Сочувани скелети од двајца мажи загинати во ерупцијата на Везув пронајдени под урнатините на Помпеја

Остатоци од две лица се пронајдени во урнатините на Помпеја, античкиот римски град кој исчезнал во ерупција на вулканот Везув пред 2.000 години. Како што соопшти италијанското...

Калеидоскоп 24.12.18 | 10:20

Археолози пронашле скаменети остатоци од коњи во Помпеја

Археолози пронашле скаменети остатоци од коњ, поточно потковица и седло, во штала на древна вила во близина на Помпеја. Директорот на археолошкиот парк во Помпеја, Масимо...