Ознака: починаа
Македонија 30.06.22 | 13:32

Пациенти на Радиологија умираат додека ги чекаат резултатите од компјутерска томографија и магнетна резонанса

Околу 1.200 пациенти, меѓу кои и болни од рак повеќе од шест месеци чекаат да им се прочитаат резултатите од компјутерска томографија и магнетна резонанса на скопската...

Здравје 24.02.22 | 15:01

Починаа 10 лица од ковид, 631 новозаразени од кои 102 се реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.818 тестови, а регистрирани се 631 нов...

Здравје 11.02.22 | 16:03

Од ковид починаа уште 19 лица, 1.348 новозаразени

Од ковид-19 починаа уште 19 лица во Македонија и со тоа бројката на пациенти кои ја загубијата битката со болеста од почетокот на пандемијата се искачи на 8.705. Од овие вкупно...

Здравје 25.01.22 | 18:26

Рекорден број заразени со ковид, 2.341 од 6.139 теста, починаа 26 лица, осум биле целосно вакцинирани

Вкупно 26 лица починаа од компликации од ковид-19, од кои осум се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети, и уште 2.341 заразени од 6.193 тестови соопшти Министерството...

Калеидоскоп 05.01.22 | 12:44

Контроверзните близнаци Богданов починаа од ковид-19

Француските телевизиски ѕвезди со руско потекло Игор и Гришка Богданов починаа во растојание од само неколку дена од последиците од коронавирусот. Близнаците се прославија...

Здравје 15.11.21 | 15:58

Три леопарди починаа од ковид-19

Три леопарди во зоолошката градина во Небраска починаа од компликации поради Ковид-19, соопштија властите во градината. Леопардите се жители на планинските предели...

Здравје 09.11.21 | 12:31

Во ковид-центарот во Штип починаа двајца пациенти од Злетово и Кочани

Двајца пациенти на возраст од 73 и 83 години од Злетово и Кочани починаа вчера во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Портпаролот на Клиничка болница-Штип,...

Здравје 08.11.21 | 10:07

Мажи на возраст од 35 и 38 години починаа во штипскиот Ковид-центар

Двајца мажи од Берово и Штип на возраст од 35 и 38 години починаа во штипскиот Ковид-центар, информира портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска во дневниот...

Балкан 02.11.21 | 09:16

Ситуацијата во Бугарија станува драматична – во еден ден починаа 310 лица од корона

Ситуацијата во Бугарија станува сѐ подраматична со пандемијата на корона вирусот – болниците се преполни, луѓето умираат во стотици секој ден, а политичарите поради...

Здравје 27.10.21 | 09:47

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата надмина 200 илјади, починаа над 7.000 граѓани

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412, откако вчера беа потврдени нови 511 случаи. Според последните...

Здравје 09.10.21 | 09:47

Во Србија, за 15 месеци осум бремени жени починаа од ковид-19

Јована Петровиќ (20) од Књажевац во Србија била во четвртиот месец од бременоста. Носеше близнаци. Требаше да се омажи, беше единствено дете. Нејзините родители останаа...

Здравје 29.09.21 | 12:43

Девет Бразилци починаа по тестирање на лек за ковид-19

Ланец на бразилски болници тестираше непроверен лек на постари пациенти со Ковид-19, без нивно знаење, како дел од обидот на претседателот Жаир Болсонаро да претстави...

Македонија 10.09.21 | 10:34

Во модуларната болница во Штип починаа пациенти од Радовиш и Берово

Две жртви од коронавирусот бележи денешниот болнички извештај на штипскиот Ковид центар. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска информира дека станува...

Здравје 09.08.21 | 16:02

Од ковид-19 починаа две лица од Тетово на возраст од 31 и 70 години, регистрирани се 143 нови случаи

Министерството за здравство информира дека од компликации од ковид-19 починале две лица од Тетово на 31 и 70 годишна возраст. Починале во болнички услови. Во последните...

Македонија 17.03.21 | 15:43

Алармантно: Починаа уште 24 пациенти од ковид-19 на возраст од 49 до 90 години, регистрирани се 1.293 нови случаи

Вкупно 24 лица, на возраст од 49 – 90 години починаа од компликации од ковид-19 и тоа: 14 пациенти од Скопје, од Прилеп – 2 и по едно починато лице се регистрира од Куманово,...

Балкан 19.12.20 | 19:34

Починаа 78 лица од ковид-19 во Хрватска

Во последните 24 часа евидентирани се 2.752 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 20.118. Меѓу нив, има 2.873 пациенти...

Свет 31.07.20 | 15:02

10 мажи починаа откако го пиеле, наместо да се дезинфицираат со средството

Десет мажи од индиската сојузна држава Андра Прадеш вчера починаа откако пиеле дезинфициенс на база на алкохол. Во Индија продавниците за алкохолни пијалаци се затворени...