Ознака: почесен конзул
Македонија 17.08.22 | 15:29

Македонците во Хрватска за новиот почесен конзул во Риека: За нас Златко Делов е персона нон грата

Крајно револтирани од натписите во медиумите за изборот на Златко Делов за нов Почесен конзул во Риека, Република Хрватска, ви се обраќаме со ова отворено протестно...

Македонија 28.12.21 | 15:25

Кочо Анѓушев стана почесен конзул во новиот Конзулат на Малта во Македонија

Во Скопје денеска официјално е отворен Конзулат на Малта во Македонија и за почесен конзул на оваа островска држава е именуван поранешниот вицепремиер од владата на...

Македонија 12.08.21 | 18:41

Грузија именува почесен конзул во Македонија

Професор Марко Андонов е именуван за почесен конзул на Грузија во Република Македонија. Владата на седницата на 4 месецов донесе Одлука со која се дава согласност за...

Македонија 28.07.21 | 14:15

Џевахир стана почесен конзул на Македонија во Турција

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на посетата на Турција му ја врачи егзекватурата на Есер Џевахир, новоименуваниот почесен конзул на Република...

Македонија 21.06.21 | 09:14

Aзески: Ми беше чест што бев почесен конзул на Црна Гора

По повод одлуката на Министерството за надворешни работи на Црна Гора, Бранко Азески да не биде повеќе почесен конзул на оваа земја, претседателот на Стопанската комора...

Балкан 14.01.21 | 20:54

Разголена манекенка стана почесен конзул во Бугарија: Сопругот и е бизнисмен другар на Борисов

Бугарија ја тресе конзуслки скандал по одлуката Виолета Сечкова да биде именувана за почесен конзул на Јужна Кореја во земјата. Како што реагираат бугарските медиуми,...

Економија 04.01.21 | 15:04

Претседателката на ССК, Данела Арсовска нов почесен конзул на Унгарија

Владата на седница одржана на 29 декември минатата година донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Унгарија во Штип, а Данела Арсовска е нов почесен конзул....

Македонија 02.11.19 | 16:19

Горан Калоѓера си заминува пред како неподобен да биде испратен во конзулска пензија

Долгогодишниот почесен конзул на Македонија во Хрватска денеска на Фејсбук информираше дека побарал да биде ослободен од функцијата. Во писмото од 1 ноември доставено...