Ознака: „Платформа #1198“
Македонија 09.05.24 | 19:17

Митева: Граѓаните не треба да имаат дилема, се она што сме го ветиле и сме се обврзале ќе го оствариме, тоа ќе се види уште во првите 100 дена од мандатот

„Платформата 1198 се работеше многу години наназад и е плод на едни теренски посети и средби со граѓаните кои ги остварувавме како една најактивна опозиција во историјата...

Македонија 26.04.24 | 20:00

Стојаноска: Народот се обединува околу Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ, се обврзуваме на Платформа 1198 која ќе донесе многу проекти, реформи и иднина за сите

Во вечерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија гостуваше носителката на ИЕ 6 од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, таа истакна дека народот...

Македонија 25.04.24 | 13:40

Мицкоски за проектот 1 милијарда за општините: Да нема повеќе општини без елементарни услови за живот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во подкастот „Каде се парите“ говорејќи за проектот со 250 милиони евра годишно, односно 1 милијарда евра во 4 годишен...

Македонија 20.04.24 | 18:56

Ковачки: Во „Платформа 1198“ предвидуваме целосна реконструкција на патот Пехчево – Делчево, изградба на капела, нов пат до село Панчарево

На митингот во Пехчево пред присутните зборуваше Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата за пратеници во третата изборна единица при што посочи...

Македонија 20.04.24 | 15:23

Ковачки: Со „Платформата 1198“ изградба на Клиничката болница и обиколница во Штип како и поврзување со Струмица

Носителот на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ3, Драган Ковачки, порача дека полека се враќа ентузијазмот кај граѓаните, сите се приклучуваат на идејата за „Твоја Македонија“...

Македонија 19.04.24 | 21:53

Ковачки: Со „Платформа 1198“ предвидуваме поврзување на Крива Паланка со Македонска Каменица со асфалт, како и пат Тораница-Саса во должина од 19 километри

Македонија е во претешка состојба. Економијата е крахирана, системот е девастиран, а криминалот и корупцијата длабоко навлезени во секоја пора од општеството. Со ДУИ...

Македонија 18.04.24 | 21:57

Мицкоски ја претстави „Платформата 1198“: Ќе донесе закон и ред, патишта и вработувања, но пред сè – надеж!

И на овие избори излегуваме пред вас со програма и визија, не со празни зборови, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Охрид. На првиот митинг во рамки...

Македонија 07.04.24 | 11:04

Мицкоски: Како идна влада со „Платформа 1198“ ќе ја обновиме државата и ќе ја преобликуваме иднината, за Македонија повторно да биде на народот

Визијата „Македонија повторно твоја“ е Македонија во која веруваш, која ја сакаш и ја заслужуваш. Македонија на успеси, Македонија за која навиваш и со која се гордееш....

Македонија 27.03.24 | 20:53

Мицкоски: Платформа 1198 е основата на идното управување со државата

Состојбата во државата е таква каква што е многу лоша, катастрофална. Тоа се гледа и на анкетите на јавното мислење. Тоа што ВМРО-ДПМНЕ го нуди е надеж, а тоа е дека овие...

Македонија 27.03.24 | 12:21

Мицкоски: СДСM освен критики немаат што друго да понудат, ВМРО-ДПМНЕ ја презентира програмата со 1198 проекти

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на критиките на СДС на програмата 1198, истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ја презентира...

Македонија 26.03.24 | 15:20

Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ е и укинувањето на балансерот при вработување

Времето на балансирање на кадрите по етнички клуч, за некој прво да биде Македонец, Албанец или Турчин, па потоа професионалец мора да заврши, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Цениме...

Македонија 25.03.24 | 14:52

Време е за систем со 90 пратеници и една изборна единица, вели Мицкоски

Дојдено вистинското време, во услови кога треба да се штеди, парламентот да се сведе на 90 пратеници, а во иднина да се исполни барањето на помалите политички партии за...

Економија 25.03.24 | 14:12

Со Платформа 1198 се обврзуваме на ниска инфлација од 2.5%, ниска невработеност од 7.5%, раст на економијата до 5% годишно и капитални инвестиции од 3 милијарди евра

ВМРО-ДПМНЕ преку Платформата 1198 се обврзува на економска трансформација на Македонија, рече на денешната прес-конференција потпретседателот на партијата Гордана Димитриеска...

Македонија 25.03.24 | 10:02

Крај на Македонија како ,,стечајна маса” разграбана од директори

Крај на Македонија како ,,стечајна маса” разграбана од директори, најавува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски откако вчера неговата партија ја објави програмата...

Македонија 25.03.24 | 08:42

Бескаматни кредити и грантови за поставување нови енергетски ефикасни фасади, прозорци и врати

Во проектот „Мојот дом не загадува“, како дел од програмата на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните парламентарни избори, лидерот на партијата Христијан Мицкоски најави: „Бескаматни...

Македонија 25.03.24 | 07:28

Мицкоски ветува: 50 милиони евра директна поддршка за спортот во четиригодишниот мандат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамките на презентацијата на програмата за претстојните парламентарни избори најави спортски денар – 50 милиони...

Економија 25.03.24 | 06:38

Мицкоски: 800 милиони евра за македонското земјоделство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави 800 милиони евра за македонското земјоделство. „Опоравување на земјоделството и руралните средини, доходовна...

Македонија 24.03.24 | 23:35

Целодневна настава за сите ученици – дел од изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамки на презентацијата на програмата за претстојните парламентарни избори најави настава во една смена и продолжен престој...

Здравје 24.03.24 | 22:48

Мицкоски најави ограничување на маржите за лекови и медицински помагала

Во делот на здравството, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вети вработување на здравствен кадар, односно 500 лекари и 500 медицински персонал којшто е потребен...

Македонија 24.03.24 | 22:05

Мицкоски: Клучните проекти од Платформа 1198 на ВМРО-ДПМНЕ – намален парламент, инвестиции, нови вработувања, силно образование, здравство…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната презентација на програмата Платформа 1198 најави клучни проекти кои ќе ги реализира идната влада предводена...