Ознака: плата во плик
Економија 19.11.19 | 23:27

Премиерот во заминување Зоран Заев: Газдите не се криви за „плата на рака“, вината е кај работниците

Според премиерот во заминување Зоран Заев сопствениците на компаниите не се виновни за зимањето на дел од платата во плик. Како што изјави вечерва од студиото на МРТ,...

Економија 24.10.19 | 17:57

Се скараа премиерот и бизнисменот Заев за платата во плик

За три месеци 3 ума – премиерот прво најави мерки со кои ќе ја искоренува лошата навика на работодавачите да исплаќаат плата во плик, па потоа се премисли, или како...

Твитови 23.08.19 | 20:49

Со твоите финансии ќе раководи особа која на вработените им исплаќа минималец, а остатокот го дава во кеш

добро утро северна македонијо! со твоите финансии ќе раководи особа која на своите вработени им исплаќа минималец, а остатокот во кеш… — троен интеграл (@losh_chovek) August...

Економија 30.07.19 | 08:15

Платата во плик го намалува минималецот

Верувам дека минималната плата во државата може да порасне повеќе од 13.000 денари со легализација на нелегалниот дел, односно преку елиминирање на плаќањето на дел од...