Ознака: пиксел груп
Македонија 28.12.22 | 23:01

Кумот на Ковачевски може да добие државна помош без името да му се спомене

Кумот на премиерот Ковачевски, Горан Паунов, се повлече од позициите овластено лице и извршен член на одборот на директори на „АЕ СОЛАР АД ТЕТОВО“, компанија која ќе...

Македонија 26.12.22 | 14:54

Нови 7.000 евра државна помош за кумот на Ковачевски

Во ек на кризи, кои периодов значително го осиромашија македонскиот народ, компанијата за производство на фотоволтаични модули „Пиксел Гроуп“, во сопственост на кумот...

Македонија 18.10.22 | 09:03

ВМРО-ДПМНЕ: Пиксел груп основана од Ковачевски добивала државна помош додека тој е заменик министер, ДКСК да отвори постапка

Пиксел груп основана од Ковачевски добивала државна помош додека тој е заменик министер, ДКСК да отвори постапка, бараат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата посочуваат дека...

Македонија 11.10.22 | 12:28

Лефков: ДКСК пуштени низ вода, дезертерот Ковачевски призна дека додека бил заменик министер е исплаќана помош на „Пиксел груп“, која е во центарот на аферата Броило

Дезертерот Ковачевски сам призна дека додека бил заменик министер за финансии е исплаќана помош на фирмата Пиксел груп, основана од него, а сега во центарот на аферата...

Македонија 08.10.22 | 11:46

ВМРО-ДПМНЕ: „Соларниот картел“ почнува со доаѓањето на СДС на власт, од тогаш бизнисот е тежок 26 милиони евра

Соларниот картел почнува со доаѓањето на СДС на власт, од тогаш до денес бизнисот е тежок 26 милиони евра. Дезертерот Ковачевски ја основа „Пиксел Груп“ 5 месеци по доаѓањето...

Македонија 07.10.22 | 23:41

Ковачевски за „Броило“: Јас сум основач на „Пиксел“, но кога станав министер ги отстапив уделите

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, вели премиерот Димитар Ковачевски за аферата...

Македонија 06.10.22 | 11:44

Лефков: Фирмата на кумот на Ковачевски склучила договор со ЕВН од над 2 милиони евра

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има удел, во време...

Македонија 06.10.22 | 09:10

„Народ пати, Таче кеш млати“: Осамнаа плакати на „Бихаќка“, во Ѓорче Петров, кај Железничка, под Кале…

Утрово на повеќе локации низ Скопје осамнаа плакати со порака „Народ пати, Таче кеш млати“. Фотографиите од премиерот висат во Ѓорче Петров, кај Железничка, на „Бихаќка“,...

Македонија 05.10.22 | 12:08

Еден ден откако Ковачевски станува мандатар, на фирмата основана од него се префрлени над 203 илјади евра државна помош

Еден ден откако Ковачевски станува мандатар за состав на нова влада на 29 декември минатата година, фирмата основана од него Пиксел груп која е основана токму од него...

Македонија 03.10.22 | 14:58

Ковачевски: Мицкоски да се извини, веќе не сум сопственик на „Пиксел груп“

Одговарајќи на новинарско прашање за „Пиксел груп“, компанијата која ја основал со неговиот кум и тендерите кои ги добила, премиерот Димитар Ковачевски денеска рече...

Македонија 02.10.22 | 20:37

Пиксел груп: ВМРО-ДПМНЕ го злоупотреби нашето име

Во време на светска енергетска криза кога на нашата Македонија, но и на целиот свет, му е насушно потребен секој произведен мегават електрична енергија, сметаме дека...

Македонија 02.10.22 | 14:43

СДСМ за аферата „Броило“: Го напаѓаат Ковачевски затоа што е чесен

ВМРО-ДПМНЕ фабрикува лаги, Ковачевски не е дел од сопствеништвото на Пиксел Груп, реагираат од СДСМ откако денеска ВМРО-ДПМНЕ објавија за аферата „Броило“, во која...

Македонија 02.10.22 | 12:04

Афера „Броило“: Димитар Ковачевски и неговиот кум здружени во Соларен Картел свртеле 26 милиони евра

Аферата броило значи само едно – трговија со влијание, преку злосторничко здружување во Соларен Картел. Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски...

Македонија 01.10.22 | 20:51

Кумот на премиерот примил два милиони евра во тендери и државна помош – засега!

Договори за финансиска поддршка од Владата, проекти добиени преку Фондот за иновации како и новоформирана компанија за производство на соларни панели, која од неодамна...