Ознака: петти пакет мерки
Економија 20.04.21 | 14:43

До 30 април фирмите може да аплицираат за финансиска поддршка за плати од петтиот пакет мерки

Oд денеска до 30 април rаботодавачите и самостојните вршители на дејност ќе можат да аплицираат за мерката од Петтиот пакет мерки – Финансиска поддршка за исплата...

Македонија 20.04.21 | 10:49

Лажната грижа на СДСМ се увиде во неделата, криминалот е пред интересите и потребите на граѓаните

Лажната грижа на СДСМ може секој граѓанин да ја прочита, велат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека СДСМ наместо да помогне на граѓаните и стопанството приредува циркуси. СДСМ...

Македонија 19.04.21 | 14:15

Костадинов: Успеавме без неработниците од ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот Костадин Костадинов на својот фејсбук профил напиша дека успеале да го изгласаат петтиот пакет мерки насочен кон закрепнувањето на економијата и покрај...

Македонија 18.04.21 | 18:52

Заев на „Фејсбук“ упати честитки до пратениците за изгласувањето на законите од петтиот пакет мерки

Премиерот Зоран Заев попладнево на својот фејсбук профил упати честитки до пратениците, претседателот на Собранието и до собраниските служби за усвојувањето на законите...

Македонија 18.04.21 | 17:33

СДСМ: СДСМ и коалицијата направија сè граѓаните да ја добијат помошта која им следува

Една милијарда и 920 милиони денари поддршка за плати за месеците февруари и март 2021 година од утре ќе почнат да стигаат кај граѓаните!, велат од СДСМ. Додаваат дека усвоен...

Македонија 18.04.21 | 08:27

Дали ќе успеат: Нов обид во Собранието да се донесе петтиот пакет антикризни мерки

Во Собранието денеска ќе има уште еден обид да бидат изгласани законите од петтиот антикризен пакет со што тој треба да стане функционален. На веб страницата на Собранието...

Македонија 16.04.21 | 20:01

Талат може дома да се однесува така своеволно, ама како претседател на Собрание треба да им служи на граѓаните

Талат е одговорен да спроведе хармонија во Собранието, и Собарнието да биде функционално. Ако не знае нека си даде оставка и нека замине, има кој знае, рече лидерот на...

Македонија 16.04.21 | 12:42

Taравари: Падна маските, Џафери и парламентарното мнозинство го блокираат петтиот пакет

Вечерва паднаа маските во Собрание, порача гостиварскиот градоначалник и пратеник од АА, Арбен Таравари за вчерашната собраниска седница. Според Таравари, Талат Џафери...

Економија 16.04.21 | 09:30

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се изгласа петтиот пакет мерки за да им се помогне на граѓаните и стопанство во ковид кризата

Kоординаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, при неговото обраќање во Собранието побара да се закаже 36. седница за да може да се изгласа петтиот...

Македонија 16.04.21 | 09:26

Мисајловски: На граѓаните им треба помош, има време за политика – доста е со театарот !

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на колегите од власта им порача дека има време за политика, затоа да престанат со театарот во пресрет на изгласувањето...

Македонија 16.04.21 | 09:25

Мицевски: Нема пари во Буџетот, власта смислува изговори за да не се донесе петтиот пакет мерки

Бевме сведоци на целодневен театар во Собранието, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски доцна синоќа. Веќе неколку седници бараме...

Македонија 15.04.21 | 23:50

Николоски: Власта преку Џафери го опструира носењето закони зашто немаат пари за петтиот сет мерки!

Александар Николоски пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ преку социјалните мрежи вели дека власта преку „театарот“ на Џафери сака да се одолговлечи носењето...

Македонија 15.04.21 | 23:18

Прекината работата на Собранието по двочасовна расправа преку процедурални забелешки

Жолчната расправа во Собранието продолжи и вечерва по двочасовната пауза. Координаторите на пратеничките групи, дел од пратениците и претседателот на Парламентот...

Македонија 15.04.21 | 19:34

Зоране Заев, каде е сега петтиот пакет таканаречени мерки, за којшто се вадеше на ВМРО-ДПМНЕ?

Испливува на површина нова лага од Зоран Заев и неговата мафија!, обвини денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. Директно, Зоране Заев, каде е сега петтиот...

Економија 14.04.21 | 14:57

Петтиот пакет антикризни мерки одобрен на Комисијата за финансирање, ќе се аплицира до 30 април

Фирмите и самостојните вршители на дејност за помош за плати за февруари и март од петтиот пакет мерки ќе може да аплицираат до 30 април годинава. Пролонгирањето е направено...

Македонија 13.04.21 | 18:03

16.000 работници ќе ги земат февруарската и мартовската плата: АА и А ги повлекуваат амандманите за петтиот пакет-мерки

Собраниската комисијата за финансирање и буџет денеска или утре ќе биде закажана или свикана за да се дискутира за економскиот пакет закони. Ова доаѓа како резултат...

Македонија 13.04.21 | 14:08

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ги повлекува амандманите за Законот за државјанство за да се изгласа петиот пакет мерки

На политиканството и лицемерните игри на Заев и СДСМ на сметка на граѓаните и стопанството, им нема крај, порача координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Николче...

Економија 07.04.21 | 21:56

Ќе има награди за угостителите кои не примаат гости

Ќе има директна финансиска поддршка во вид на грантови за угостителите кои по препорака на Комисијата за заразни болести се затворени, односно не примаат гости. Моделот...

Економија 26.03.21 | 11:58

Следната недела ќе почне примената на законите од петиот пакет

Премиерот Зоран Заев верува дека  по вчерашниот договор помеѓу пратениците во Собранието, законите од петтиот пакет економски мерки во наредните денови ќе  бидат изгласани...

Македонија 25.03.21 | 12:14

Џафери за денеска нема да свика друга седница, економските мерки нема да се донесат иако има кворум

Џафери за денеска нема да свика друга седница, а за понудата на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека не прифаќа ултиматуми. Џафери, како што информира, за денеска нема да свика друга...