Ознака: песок
Сервиси 16.09.21 | 09:30

Од утре во земјава ќе има прашина и песок од Сахара

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал...

Патувања 06.06.21 | 17:56

Камења и песок го покрија патот од Делчево до Македонска Каменица по силното невреме

Силните врнежи што го зафатија делчевскиот регион предизвикаа помали и поголеми наноси од камења и песок на регионалниот пат А3 во правец од Делчево кон Македонска...

Македонија 13.03.21 | 16:35

И денеска е блокиран автопатот Скопје – Штип: Продолжува протестот против ископот на песок во Средно Коњари

И денеска е блокиран автопатот Скопје – Штип. Продолжува протестот против ископот на песок и чакал во Средно Коњари. Демонстрантите бараат исто да се стопира целата...

Македонија 03.09.20 | 14:38

Братот на Нефи тврди дека нивната фирма никогаш не вадела песок од Охридското езеро

Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната...

Вести 03.09.20 | 14:20

Бетонската база на Нефи контра „Охрид SOS“: Багерот снимен како копа во езерото не е наш

Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната...

Скопје 15.06.20 | 15:44

Јаревски: Каде завршува песокот кој нелегално се ископува од Вардар?

Изминува речиси цела недела откако се актуелизира еколошкото злодело што се одвива тука, а надлежните институции се однесуваат како да не постојат. Тука сме на лице...

Свет 08.01.20 | 20:05

За да избегнат американски жртви Иран гаѓал песок

Иран сакал да избегне американски жртви, па проектилите испалени како одмазда за убиството на генералот Сулејмани, погодиле песочни дини, околу базата Ајн ел Асад, пишува...

Сервиси 23.04.19 | 17:13

Сахара пристигна во Македонија, прашина и песок на сите страни

Огромно количество на прашина и песок низ воздухот, нечист дожд и многу мачнини кај граѓаните. Тоа годонесе силното југозападно и јужно воздушно струење кое ја зафати...